Уряд поверне аграріям податковий спецрежим, але не всім

Понеділок, 5 грудня 2016, 09:37

Українські міністри знайшли спосіб заспокоїти аграріїв, обурених через скасування спецрежиму оподаткування, повернувши їм спецрежим.

Про це заявив міністр агрополітики Тарас Кутовий, пише liga.net.

Як розповів Кутовий, в проекті бюджету-2017 планується направити на підтримку аграріїв суму, еквівалентну 1% аграрного ВВП.

"Ми хочемо закріпити цю норму на п'ять років, а там будемо розбиратися і з часом, і з обсягами. У 2017-2021 роках щорічний обсяг коштів з держбюджету України, який направляється на підтримку агровиробників, становитиме не менше 1% ВВП сільського господарства", - каже міністр.

У наступному році, за словами Кутового, сума прямих бюджетних дотацій становитиме 4 млрд грн. Ще 1,5 млрд грн виділять на підтримку виробників сільськогосподарської техніки (тракторів, комбайнів, сівалок), компенсацію кредитів і створення аграрного Фонду гарантування.

На повернення ПДВ, за словами Кутового, можуть претендувати не всі аграрії.

"В останній переговорній позиції міністерства один із напрямів - квазіаккумуляція для надання підтримки окремо сільгоспвиробникам - платникам ПДВ, які займаються тваринництвом, вирощуванням фруктів, ягід, овочів", - сказав він.

Суми для оплати ПДВ, які виникають у виробників, будуть компенсуватися як пряма підтримка держави.

За даними міністра, в 2015 році аграрії заплатили в бюджет 3,6 млрд грн ПДВ.

"Ми беремо до уваги 4 млрд грн, сподіваємося, що вистачить. Фактично, спецрежиму в назві немає. Але позиція така, щоб фінансових втрат у виробників не було", - говорить він.

За словами Кутового, половину цієї суми спрямують на підтримку птахівників.

В уряді кажуть, що розподіл коштів буде відбуватися рівномірно протягом усього року.

"Важливо, що ми цю суму хочемо розбити на 12 місяців і рівномірно розподілити по році, щоб не було образ з боку великих або маленьких гравців. Якщо все буде нормально, то ця система дасть певним виробникам можливість уникнути негативних наслідків переходу від спецрежиму на загальну систему", - говорить міністр.

Таку схему впроваджують, щоб великі гравці не вичерпали кошти, закладені на компенсації, а маленькі аграрії потім не залишилися ні з чим.

Той факт, що половину дотацій віддадуть птахівництву, не дивує ні виробників, ні аналітиків, пише видання.

Співрозмовники видання не розуміють, як адмініструватиметься механізм розподілу, наскільки прозорими і зрозумілими будуть критерії вибору господарств, яким буде призначатися компенсація, і механізмів їх виплат?

Кутовий запевняє, що розподіл грошей буде відбуватися виключно в автоматичному режимі, згідно з документами Держказначейства.

У МінАПК неодноразово говорили, що на підтримку агросектору в 2017 піде 5,5 млрд грн.

Крім відшкодування ПДВ, ще 1,5 млрд грн уряд розподілить таким чином: на компенсацію вартості сільгосптехніки направлять 500 млн грн, на здешевлення агрокредитів - 300 млн грн, ще 700 млн грн призначено для створення аграрного Фонду гарантування.

Фонд гарантування - новий інструмент, який дає можливість маленьким гравцям стати суб'єктами господарювання та брати участь в кредитних програмах, пояснює Кутовий.

"Сьогодні банки вимагають перший внесок і заставу. Ідея така: перший внесок як гарантію комерційним банкам буде давати держава. Фермер буде отримувати гроші, створювати актив, потім в момент його введення в експлуатацію або покупки цей актив (якщо це трактор і т.д. ) стає запорукою", - пояснив міністр.

Коли з'являється застава, банк звільняє гарантований платіж, і його можна буде використовувати для допомоги іншому фермеру.

Запланованої суми не вистачає ще на кілька важливих статей, нарікає міністр.

Як писала раніше "ЕП", під час прийняття бюджету на 2016 рік аграрні лобісти ледь не зірвали ухвалення бюджету, намагаючись виторгувати для себе пільги.

Нагадаємо, 20 жовтня Гройсман пообіцяв в бюджеті підтримку аграріям на 10 мільярдів.

Як відомо, скасування спецрежиму ПДВ було однією з вимог МВФ.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"