Росія припинила постачання нафти в Білорусь

Четвер, 9 серпня 2012, 10:29

Росія припинила постачання нафти в Білорусь.

Як результат, білоруські компанії змушені призупинити виробництво сублімованих нафтопродуктів з російської нафти, передає "Газета.Ru".

"Російська залізниця не дає згоди на приймання і відправлення нафти від російських нафтотрейдерів. Де-факто постачання сировини для розчинників і розріджувачів заблоковані і цей бізнес в Білорусі призупинився", - сказав представник однієї з профільних білоруських компаній.

Російська нафта (прямогонний бензин) є основою для виробництва білоруських "розчинників" і "розріджувачів", під виглядом яких на Захід безмитно відправляється високооктанове паливо.

Це прозора рідина, що отримується безпосередньо при дистиляції сирої нафти.

За 5 місяців 2012 року експорт цих продуктів нафтохімії з Білорусі перевищив 2 млн тонн на суму близько 2,2 млрд доларів.

Керівництво Росії неодноразово висловлювало заклопотаність різким зростанням експорту розчинників і розріджувачів з території Білорусі, а відповідальні російські чиновники публічно висловлювали підозри, що з економічної суті експорт цих товарів є реекспорт російських нафтопродуктів без сплати експортного мита в бюджет Росії.

Дмитро Медведєв 18 червня в Мінську заявив про намір "досконально розібратися" з цим питанням.

Поки білоруські трейдери продовжують виробництво сублімованих нафтопродуктів із залишків раніше закуплених партій нафти, але нові постачання відсутні.

Міжнародне цінове агентство Argus з посиланням на трейдерів також повідомило, що відвантаження нафти з Росії в Білорусь припинені.

"Формальних обмежень не було, але постачальники все зрозуміли з погляду прем'єра під час перегляду новин", - цитує агентство одного з трейдерів.

За інформацією учасників ринку, доля постачань нафти в Білорусь поки не вирішена.

Липневі партії вже відправлені, але в серпні залізничних постачань продукту в республіку не очікується.

"За перші три місяці цього року 90% нафтопродуктів, вироблених на білоруських НПЗ, пішли на експорт. Постачання російських нафтопродуктів до Білорусі збільшилися в кілька разів. З експорту розчинників і розріджувачів Білорусь повинна була мати на рік до 2 млрд доларів. Через припинення постачань нафти в середині року Білорусь не отримає очікуваний мільярд доларів", - вважає білоруський економіст Леонід Злотніков.

За його словами, це чимала сума, яка накладається на зростання імпорту в кілька мільярдів доларів, що є суттєвим фактором, який буде серйозно впливати на валютну ситуацію в країні.

"Чи викличе це нову кризу в Білорусії? Так, таку можливість не можна виключати", - говорить економіст.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!