Банки масово продають проблемні кредити

Вівторок, 8 грудня 2009, 10:12

За останні чотири місяці банки продали колекторським і факторінговим компаніям понад 1,5 млрд. грн. кредитів за 1-11% від їх номінальної вартості.

Колектори відзначають, що фактичне створення прибуткового ринку купівлі-продажу боргів стало можливим після введення в серпні податкових пільг для цих операцій, пише видання "Комерсант-Україна".

Закон "Про внесення змін до деяких законів щодо особливостей проведення заходів щодо фінансового оздоровлення банків", який набрав чинності 5 серпня, створив бум на ринку купівлі-продажу кредитних боргів.

Документ дозволив банкам включати у витрати суму списань, що виникає при продажу боргів з дисконтом, уникаючи сплати податку на прибуток.

"Ринок ожив після прийняття 24 липня закону, що знімає надмірний податковий тягар з банків при продажу проблемних активів", - відзначив директор колекторської компанії (КК)
"Європейське агентство з повернення боргів" Олександр Ільчук.

До прийняття закону колекторські компанії, що почали з'являтися ще в 2006 році, в основному брали банківські борги на аутсорсинг, отримуючи з них комісію. Якщо банк продавав проблемні кредити, то тільки афілійованим компаніям, як правило - страховим, і такі угоди були непублічними.

"Банки продають беззаставні кредити, за якими позичальники не платять більше року, і ми активно беремо участь в покупках", - сказав генеральний директор КК "Еколл" Валерій Свєтлов.

За його словами, вартість продажу, як правило, становить 3-7% від номінального розміру портфеля проблемних кредитів, з серпня по грудень було продано боргів на суму понад 1,5 млрд. грн.

Хоча, максимальну ціну - 18% від номінальної вартості - зміг отримати від Credit Collection Group (CCG) за свої активи ІНГ Банк Україна.

Низьку вартість боргів колектори пояснюють високим рівнем шахрайства по банківським кредитам (до 20-50%) і дефіцитом інформації про позичальників.

Найдешевшою і великою угодою вважається покупка CCG кредитів, виданих у 2006-2007 роках Правекс-банком. За кредити на 930 млн. грн. CCG заплатила близько 3,7 млн. грн.

За інформацією колекторів, тендери на продаж боргів, крім Правекс-банку, проводили ІНГ Банк Україна, Кредит Європа Банк, Індекс-банк, СЕБ Банк, ОТП Банк, БТА Банк, Кредобанк, банк "Ренесанс Кредит", УніКредит Банк, Порто-Банк, а також Хоум Кредит Банк, який продавав невеликі портфелі по 8-30 млн. грн.

Основними покупцями боргів виступають колекторські компанії CCG, "Укрфінанс", "Еколл", CredEx і "Укрборг".

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!