НБУ бажає контролю над фінгрупами

Четвер, 14 жовтня 2010, 10:21

НБУ підготував законопроект, прийняття якого дозволить регулятору контролювати фінансові групи країни.

Про це у четвер, 14 жовтня, говориться в проекті закону "Про внесення змін до низки законів", пише "Комерсант-Україна".

У НБУ повідомили, що розробку цього документа ініціював Міжнародний валютний фонд (МВФ).

У проекті прописуються принципи консолідованого нагляду банків і небанківських фінансових компаній з боку Нацбанку, ДКЦПФР і "уповноваженого органу" - можливо, Держфінпослуг.

З моменту набуття законом чинності учасники всіх фінансових груп, що працюють в Україні, мають формалізувати відносини з  регуляторами.

Під банківською групою маються на увазі юридичні особи, які перебувають під спільним контролем.

Це може бути або український материнський банк, що володіє українськими або закордонними афілійованими фінансовими компаніями, або дві та більше фінустанов, у яких банківська діяльність є переважаючою.

Під контролем розуміється "можливість проводити вирішальний вплив на управління і, або діяльність юрособи шляхом прямого і, або опосередкованого володіння однією особою або разом з іншими особами часткою, що еквівалентна 50% і більше статутного капіталу".

Контроль зможе бути також виражений у неформальному впливі. Небанківськими фінансовими групами будуть групи юросіб під загальним контролем, що складаються з двох і більше фінустанов, з яких фінустанова проводить переважну діяльність.

У разі прийняття цього документа Нацбанку буде дозволено контролювати операції між усіма учасниками банківської групи та пов'язаними з нею особами, включаючи тих, які не є фінансовими установами.

З НБУ і ДКЦПФР повинні будуть узгоджуватися відповідальні особи груп, які стануть звітувати за діяльність компаній групи.

На формалізовані фінансові групи пропонується накладати цілу низку обмежень.

Зокрема, загальна сума прямого чи опосередкованого володіння учасників банківської групи в статутному капіталі нефінансового активу не повинна перевищувати 15% регулятивного капіталу банківської групи.

А частка учасників банківської групи в статутних фондах всіх нефінансових компаній не повинна перевищувати 60% регулятивного капіталу групи.

Сума вкладень членів групи до статутного капіталу страхової компанії віднімається від регулятивного капіталу групи.

А присутність страхової компанії в групі дозволяє НБУ встановлювати ліміти та контролювати операції страхової компанії з банком та іншими учасниками групи.

Обсяг операцій між учасниками групи і пов'язаними з ними особами - нефінансовими установами, генеруючими кредитний ризик, - не має перевищувати 20% регулятивного капіталу банківської групи.

Такі операції однієї з фінансових установ групи не можуть перевищувати 10% статутного капіталу.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!