Нова формула тарифів НКРЕ допоможе Ахметову та "Центренерго" заробити 24 мільярди

Четвер, 28 квітня 2016, 15:00

Нова формула розрахунку тарифів за електроенергію, розроблена НКРЕ, допоможе оточенню президента і донецькому олігархові Ринату Ахметову заробити близько мільярда доларів.

Про це в статті на "Економічній правді" пише головний редактор УП Севгіль Мусаєва-Боровик.

"28 квітня НКРЕ, яку очолює колишній менеджер "Рошен" Дмитро Вовк, представить нову методику формування ціни на українське вугілля. В основу буде взята європейська формула API2 + фрахт", - йдеться в статті.

Як зазначається, АPI2 - це зведений індекс цін на вугілля в регіоні ARA (Амстердам, Роттердам, Антверпен), який включає в себе вартість вугілля, а також витрати на його доставку в порт.

"В даний час індекс API2 котирується на рівні 40-45 доларів за тонну вугілля. Але такою ціною на українське вугілля НКРЕ виявився незадоволений. Тому до цієї формули вирішили додати витрати на логістику. Величину логістики НКРЕ запропонувала визначати на підставі індексу, який становить приблизно 15 доларів за тонну", - пише автор.

"Просте підсумовування цих цифр дає на виході ціну близько 50-60 доларів за тонну. Тобто, саме ця цифра буде базовою при розрахунку тарифів на теплову генерацію. Цікаво, що в своїх розрахунках ціни на вугілля регулятор керується принципом "чим дорожче, тим краще", - наголошується в статті.

По-перше, НКРЕ не робить знижку на якість вітчизняного вугілля.

Як зазначається, українське паливо часто має завищені показники вмісту сірки. Саме з цієї причини його завжди було досить проблематично експортувати в західноєвропейські країни.

По-друге, НКРЕ пропонує двічі врахувати в вартості вугілля витрати на його доставку.

"Нагадаємо, що тариф API2 вже включає в себе витрати на транспортування. Але державному регулятору цього здалося недостатньо. Тому в схему вирішили додати ще й витрати на фрахт. Хоча справедливо було б їх не враховувати", - йдеться в статті.

"Виходить, що український антрацит, видобутий на шахтах в Дніпропетровській і Донецькій областях, перед доставкою на вітчизняні ТЕС повинен спочатку доїхати до Роттердама, а потім ще повернутися назад. Так, принаймні, це виглядає в логіці Нацкомісії", - зазначає автор.

За її словами, якби регулятор робив знижку на логістику, вводячи європейський механізм формування ціни на вугілля, його справедлива вартість становила не більше 30 доларів за тонну.

"До цього методики взагалі не було, а її відсутність призводила до ручного режиму і дисконтів або премій до міжнародної ціни, - аргументує рішення комісії Дмитро Вовк. - API2 ж є ключовим індексом для енергетичного вугілля в Європі".

"Приблизний річний обсяг виробництва електроенергії українськими ТЕС становить 40 млрд кВт/год. Різниця між українською та європейською ціною - близько 60 копійок. Виходить, що українські ТЕС тільки в поточному році за рахунок завищеного тарифу зароблять близько 24 млрд гривень, тобто практично 1 млрд доларів", - пише автор.

Також наголошується, що ДТЕК донецького олігарха Ріната Ахметова - основний, але не єдиний вигодонабувач нової методики формування ціни на вугілля.

"На завищеній ціні вугілля заробить і державна "Центренерго", кураторство над якою учасники ринку приписують найближчому соратникові президента і його армійському товаришеві Ігорю Кононенко", - наголошується в статті.

Зокрема, про це в численних інтерв'ю заявляв і бізнес-партнер Ігоря Коломойського Геннадій Корбан. За його словами, менеджмент Кононенка контролює постачання вугілля на державне підприємство.

За інформацією джерел "Української правди", Кононенко, зокрема, блокував проведення конкурсу на нового керівника держкомпанії і особисто обдзвонював кандидатів з вимогою знятися з конкурсу.

Економічна правда

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!