Україну закликають збільшити прозорість видобувних галузей

П'ятниця, 25 лютого 2011, 15:10

Представники Європи закликають Україну приєднатися до Ініціативи прозорості видобувних галузей (Extractive Industries Transparency Initiatives, EITI).

Про це заявив посол і голова представництва Європейського Союзу в Україні Жозе-Мануель Пінту Тейшейра, повідомляє DT.UA.

За його словами, приєднання Києва до EITI стане важливим кроком до інтеграції у європейський енергоринок.

"EITI підтримують десять країн ЄС, Єврокомісія та Європейський інвестиційний банк, оскільки вона є інструментом підтримки кращого управління та підзвітності через перевірку і повне оприлюднення платежів компаній та урядових надходжень від нафтогазового та гірничо-видобувного секторів", - сказав він.

Водночас, за словами Тейшейри, Ініціатива прозорості дає змогу створити взаємовигідні ситуації для забезпечення поставок сировини до Європи, і тому також підтримується в рамках Сировинної ініціативи ЄС.

Україна є одним із ключових енергетичних партнерів ЄС, а з 1 січня 2011 року є повноправним членом Енергетичного співтовариства. Це важливий крок до інтеграції України в європейський енергоринок. Одним із заходів, які ваша країна повинна буде здійснити в цьому контексті, є належний доступ до ринкової інформації", - підкреслив посол.

За його словами, це одна з причин, чому ЄС повністю підтримує приєднання України до EITI.

Інша полягає в тому, що доходи від видобутку корисних копалин - важливе джерело доходу багатьох держав, зокрема й України.

"Видобуток нафти і газу також робить свій внесок в енергетичний баланс вашої країни. А посилення прозорості приведе до поліпшення системи управління державними фінансами, прийняття зважених рішень та сприятиме економічному розвитку України і більшій підзвітності уряду", - підкреслив Тейшейра.

У свою чергу, посол Великобританії в Україні Лі Тернер вважає, що майбутнє членство України в EITI має величезні потенційні переваги.

"Наближення вашої країни до цілей і принципів цієї організації посилить прозорість і відкритість в енергетичному секторі і може стати важливим елементом відданості України задекларованим реформам енергосектору. Це також допоможе залучити значні міжнародні інвестиції в розвідку і видобуток та зменшити залежність України від імпорту дорогих енергоносіїв", - наголосив він.

Окрім представників Європи, за приєднання України до Ініціативи виступає і МВФ.

Як заявив постійний представник фонду в Україні Макс Альєр, МВФ "не лише підтримує участь країн в EITI, а й у кожному своєму звіті щодо дотримання Україною вимог меморандуму з МВФ обов'язково приділяє увагу діям нашої країни щодо впровадження Ініціативи прозорості".

Ініціативу прозорості видобувних галузей підтримують 33 країни і більш як 50 найбільших світових енергетичних компаній.

Ініціативу прозорості видобувних галузей український уряд офіційно підтримав іще 30 вересня 2009 року.

Представники нинішнього уряду, насамперед прем'єр-міністр Микола Азаров (у листопаді 2010 року), підтвердили готовність продовжити процес приєднання України до EITI.

У січні 2011 року під час громадських слухань у Верховній раді навіть обговорювали тему прозорості у сфері видобутку вуглеводнів, зокрема йшлося і про EITI.

Однак далі розмов і декларацій справа EITI в Україні поки що не пішла.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!