"Економічна правда" запрошує на конференцію "Відбудова України: чому не слід відкладати до перемоги"

У 2017 році тіньовий ринок землі становитиме понад 10 мільярдів - УКАБ

Середа, 21 грудня 2016, 10:48

Тіньовий ринок обігу сільськогосподарських земель у 2017 році становитиме 10-12 млрд грн.

Про це йдеться у повідомленні Асоціації "Український клуб аграрного бізнесу".

За підрахунками УКАБу, які були здійснені на основі статистичної інформації від Міністерства юстиції, до кінця 2016 року лише за допомогою емфітевзису буде оформлено близько 14 тис. договорів оренди (площею 65 тис. га землі), що у порівнянні із 2015 роком більше на 80%.

Такі ж площі за підрахунками експертів будуть оформлені шляхом довгострокової оренди на 50 років. Лідерами у переоформленні є Одеська, Полтавська та Сумська області, де до кінця року буде оформлено близько 5 тис. договорів, що сумарно складає 20 тис. га землі.

Реклама:

"Такий розвиток подій на земельному ринку свідчить про активізацію тіньових схем, адже оформлення договорів на 50 років та емфітевзису де-факто означає продаж земельних ділянок", - зазначив президент асоціації Алекс Ліссітса.

За його словами, це пов’язано як із зростанням бідності сільського населення, так і з не вірою бізнесу в те, що легальний ринок землі може запрацювати у найближчі роки".

Експерти прогнозують, що у 2017 році буде укладено близько 40 тис. договорів емфітевзису та аналогічну кількість договорів на 50 років загальною пощею 300 тис. га, що, для порівняння, становить площу с/г угідь Чернівецької області. 

"Виходячи з нині діючих розцінок за гектар землі, які коливаються від 20 тис. до 50 тис. грн. за гектар, залежно від регіону, можна говорити, що наступного 2017 року, оборудки на землі складуть 10-12 млрд грн. Для порівняння бюджет видатків на Фонд регіонального розвитку у 2017 році становить 9 млрд грн", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, через такі тіньові або напівтіньові схеми купівлі землі у деяких регіонах України у найближчі 5-7 років до 80% українських земель можуть змінити права власника шляхом емфітевзису або договорів оренди на 50 років.

"Таким чином,  через 5 років скасування мораторію на продаж землі буде зайвим, оскільки більшість земель  відійдуть у власність аграрних підприємств", - зазначив Ліссітса.

Нагадаємо, у Верховній Раді зареєстровано законопроект "Про обіг земель сільськогосподарського призначення", який передбачає запровадження ринку сільськогосподарської землі в Україні в два етапи.  

Як відомо, 6 жовтня Рада прийняла закон про продовження мораторію на продажсільськогосподарських земель до 1 січня 2018 року.

Раніше міністр аграрної політики і продовольства Тарас Кутовий заявив, що ринок землі слід почати з можливості продажу права її оренди. Кутовий підкреслив, що прийняття закону не означає насправді продажу землі.

Вимога про прийняття закону "Про обіг земель сільськогосподарського призначення" міститься в меморандумі, який Україна напередодні підписала з МВФ.

Економічна правда

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Реклама: