Запрошуємо на перший за час великої війни Банківський форум

"Газпром" блокує постачання газу зі Словаччини в Україну

Субота, 22 червня 2013, 13:00

Почати постачання газу через територію Словаччини німецькою RWE поки не вдається не через відсутність технічних можливостей, а через російський "Газпром", який фактично блокує постачання, відмовляючись узгодити заявку на транспортування газу в Україну.

Про це розповів в інтерв'ю ZN.UA головний виконавчий директор RWE Supply & Trading GmbH Стефан Юдіш.

Як повідомляється, така можливість у "Газпрому" є відповідно до контракту з "Нафтогазом" від 19 січня 2009 року, яким передбачено право російського монополіста виконувати функції оператора української ГТС на даному відрізку до кордонів ЄС.

"У нашому розумінні, діючий контракт між "Нафтогазом" і "Газпромом" передбачає, що "Газпрому" дозволено на транзитних маршрутах, де він є вантажовідправником (тобто робить замовлення на транспортування), виконувати і функції оператора мережі транспортування. Тобто в Україні  "Газпрому" дозволено бути як вантажовідправником (ми також є вантажовідправником як торгова компанія), так і оператором ГТС", - розповів Юдіш.

Реклама:

Він зазначає, такий стан справ суперечить європейському законодавству це протизаконно, оскільки в ЄС прагнуть забезпечити недискримінаційний доступ до мереж. У Європі ніхто, будучи вантажовідправником (продавцем), одночасно не може бути оператором транспортної системи (власником ГТС або керуючої транспортною компанією, тобто транзитером).

Головний виконавчий директор RWE повідомив, що компанія спробувала спільно зі словацьким оператором мережі Eustream два рази провести тестову прокачку з території Словаччини, проте зробити цього не вийшло, тому що оператор мережі відмовляється узгодити заявку.

Він пояснює, що потік газу, що проходить через кордони ЄС, оформляється експортуючим оператором мережі від імені вантажовідправника (продавця) як заявка: в новій європейській термінології це називається matching (узгодження обсягів і термінів поставки). Тобто, одна компанія збирається поставити певний обсяг газу в певний період, а імпортує оператор мережі повинен його прийняти.

"Цей matching був двічі відхилений, а саме - на відрізку Вельке Капушани (Словаччина)-Ужгород. Але ми в цьому процесі не беремо участь. Оператор мережі, словацька Eustream, нам тільки повідомив, що matching не функціонує, оскільки партнерський оператор мережі його відхилив", - розповів Юдіш.

За його словами, на інших пунктах переходу кордону, а саме - Польща-Україна та Угорщина-Україна, де RWE вже провела тестування, оператором мережі є безпосередньо ПАТ "Укртрансгаз", тому імпорт за цими напрямками почав функціонувати і здійснюється в даний час.

При цьому Юдіш підкреслив, що "технічно реверс взагалі не є проблемою": "Немає технічних причин, за якими імпорт газу в Україну не може йти з боку Словаччини".

Як відомо, забезпечувати вільний доступ до мереж Словаччина зобов'язана як член ЄС (в рамках реалізації Другого і Третього енергетичних пакетів), а Україна - як учасник Енергетичного співтовариства (мається на увазі поділ функцій вантажовідправника і оператора мережі, тобто власника газу і транзитера).

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Реклама: