Соколовський: СП Нафтогазу й Газпрому - давня ідея Ющенка і Путіна

Вівторок, 25 травня 2010, 13:15

Проект зі створення спільних підприємств - операторів з поставок природного газу НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" був узгоджений тодішніми президентами України і РФ Віктором Ющенком і Володимиром Путіним ще в 2007-2008 роках і може бути реалізований у рамках чинного законодавства України і Росії.

Про це заявив експерт з енергетичних питань Богдан Соколовський у коментарі агентству "УНІАН".

Він зазначив, що такий проект відповідатиме і українським, і російським національним інтересам, і не суперечить інтеграції України до європейського Енергетичного співтовариства.

"Такий варіант буде взаємовигідним з економічної точки зору. Він не потребує "злиття" компаній, відчуження або передачі в управління ні української, ні російської ГТС", - зазначив Соколовський.

"Логіка такого типу СП узгоджується з нещодавно задекларованим наміром уряду України налагодити постачання газу з країн Центральної Азії, в першу чергу туркменського. Концепція створення державними компаніями "Нафтогаз України" і "Газпром" СП - операторів з метою встановлення прозорості, стабільності й балансу інтересів сторін у газовій сфері була розроблена і узгоджена ще в 2007-2008 роках на доручення і за участю президента Ющенка", - сказав експерт.

Він зазначив, що, згідно з домовленостями, планувалося, що "Нафтогаз" і "Газпром" створять два СП.

Одне - на паритетних умовах (50% на 50%) - для доставки щорічно 50-55 млрд. кубометрів туркменського газу до території України, і друге (з російською часткою 25-50%) - для поставок туркменського газу українським споживачам в обсягу до 30 млрд. кубометрів на рік.

"Проекти були позитивно сприйняті російською стороною і спільно схвалені президентами України і РФ під час переговорів в Москві 12 лютого 2008 року. Уряди невідкладно мали реалізувати ці проекти. Проте, на жаль, на урядовому рівні домовленості президентів не було виконано. Натомість з`явилися невигідні для України газові контракти від 19 січня 2009 року", - зазначив Соколовський.

Сьогодні, вважає експерт, пропозиції про створення СП-операторів залишаються актуальними, проте потребують істотного вдосконалення з урахуванням сучасних реалій.

За його словами, особливу увагу зараз потрібно приділити питанню транзиту російського природного газу через Україну, враховуючи проекти "обхідних" маршрутів, реалізація яких практично неминуча.

"Проте зараз, порівнюючи з 2008 роком, ситуація істотно ускладнилася і контрактами 2009-2010 років. Тепер для росіян немає очевидної мотивації змінювати існуючу, вигідну їм співпрацю і встановлювати рівноправні відносини з Україною в газовій сфері. Хоча саме російська позиція щодо партнерства з нашою державою, в основному, і визначатиме результат наступних переговорів щодо газу", - вважає Соколовський.

За його словами, той, хто з українського боку знайде аргументи і зможе відстояти українські національні інтереси в цій сфері, претендуватиме на повагу і українців, і росіян.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!