"Газпром" вірить, що Україна викачає законтрактовані обсяги газу

Четвер, 26 січня 2012, 09:36

За даними Міненерго, сукупний обсяг імпорту газу Україною в 2011 році становив 45 млрд кубометрів, з яких "Газпром" поставив 40 млрд кубометрів за контрактами з НАК "Нафтогаз України", а ще 5 млрд кубометрів імпортувала Ostchem Holding Дмитра Фірташа.

Формально група купувала середньоазіатський газ, проте, за даними джерел, його також поставила структура "Газпрому" - одна з підконтрольних йому компаній Gazprom Germania (ця компанія поставляє середньоазіатський газ до Європи, офіційно "Газпром" не коментує її участь в схемі), пише "Коммерсант-Украина".

Таким чином, в 2011 році "Газпром" забезпечив 76% потреб України в газі (інше видобувається всередині країни).

Виходить, що в 2011 році "Нафтогаз" вибрав більше мінімального рівня take-or-pay ("бери або плати").

Контракт "Газпрому" і "Нафтогазу" укладений до 2019 року і передбачає постачання 52 млрд кубометрів газу щорічно.

Однак річний контрактний обсяг може бути знижений на 20%, якщо "Нафтогаз" письмово погоджує це з "Газпромом" за півроку.

Рівень take-or-pay за контрактом становить 80%, тобто залежно від річного контрактного обсягу він може досягати 33-41,6 млрд кубометрів на рік. При цьому сторони розходяться в думці, скільки ж Україна повинна закупити в 2012 році.

В "Газпромі" наполягають, що українська сторона не попередила про зниження обсягу закупівель і повинна викупити не менше 41,6 млрд кубометрів. Київ відповідає, що "Газпром" був попереджений про те, що НАК викупить не більше 33 млрд кубометрів.

Тим часом з початку року Україна різко - майже в три рази - скоротила відбір імпортного газу. У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості заявили, що переговори з "Газпромом" зайшли в глухий кут і країна готується до скорочення поставок газу з Росії на 25 млрд кубометрів на рік у зв'язку із зростанням ціни.

"В майбутньому ми повинні вийти на те, щоб купувати в Росії всього 8 млрд кубометрів газу на рік. Цього року хочемо закупити лише 27 млрд кубометрів", - повідомило джерело в міністерстві.

В "Газпромі" заявили, що контрактом на цей рік передбачена поставка 52 млрд кубометрів. Але у відповідь "Нафтогаз" різко збільшив відбір газу з власних сховищ.

В даний час Україна домагається дворазового зниження ціни газу (до 210-220 доларів за тисячу кубометрів) і обіцяє радикально, до 25-27 млрд кубометрів, скоротити його закупівлі.

Цей намір дещо спантеличило "Газпром", визнавав його голова Олексій Міллер. У цінових суперечках монополія звикла сама перекривати вентиль Україні, але не до того, що вона добровільно відмовлятиметься від поставок "Газпрому".

Втім, джерела кажуть, що радикального скорочення закупівель швидше за все не буде. За їхніми прогнозами, "Нафтогаз" купить у "Газпрому" 33 млрд кубометрів газу, з яких 8 млрд кубометрів перепродасть Ostchem Holding.

Нещодавно Дмитро Фірташ заявляв, що саме такий обсяг потрібно його хімічним підприємствам. За словами джерел, від середньоазіатського газу, що поставляється Gazprom Germania, в структурі пана Фірташа були змушені відмовитися, тому що "тепер він став занадто дорогий": якщо раніше ціни були приблизно в півтора-два рази нижче, ніж для "Нафтогазу", то вже в I кварталі 2012 року Ostchem Holding платить 430-435 доларів за тисячу кубометрів, тоді як НАК - 415 доларів.

Чому Gazprom Germania підняла ціни для Ostchem Holding, сторони не пояснюють. "Або у Gazprom Germania закінчився договір з групою, або середньоазіатський газ подорожчав", - каже Віталій Крюков з "ІФД-Капіталу".

З останньою версією згоден і Валерій Нестеров з "Тройка Диалог", який відзначає давнє бажання Туркменії продавати газ "за ринковими цінами".

В "Газпромі" відмовляються коментувати це питання.

Тим часом офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов 25 січня заявив, що, за прогнозами російської сторони, "Нафтогаз" все ж вибере в 2012 році встановлені згідно з контрактом 41,6 млрд кубометрів.

Про це свідчить помітно зростаючий щодобовий відбір газу.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"