Україна подала заявку до СОТ на зміну умов членства

Середа, 28 січня 2015, 19:46

Україна подала до Світової організації торгівлі заявку на можливість зміни умов свого членства в ній.

Зокрема, мова може піти про перегляд діючих митних зборів, повідомляє Апостроф.

Заявка подана в кінці минулого року. Щоб не викликати обурення партнерів, Київ не супроводжував документ переліком товарів, мита на які пропонується збільшити.

Як розповів радник прем'єр-міністра Валерій П'ятницький, Україна вдруге скористалася правом заявити про можливість перегляду умов членства в СОТ.

За його словами, Київ зарезервував право підняти питання про збільшення імпортних мит у торгівлі з членами організації торгівлі. Заявка була подана в кінці 2014 року. Згідно з правилами СОТ, країна-член організації може виступати з такою ініціативою кожні три роки.

Нагадаємо, Україна стала членом СОТ у 2008 році і в перший раз підняла питання про перегляд умов членства країна в 2012 році, після закінчення трьох років своєї участі в організації. Тоді Київ виступив з ініціативою підвищити розмір імпортних мит для товарів, що ввозяться в Україну.

Однією з причин офіційний Київ тоді називав те, що рівень захисту внутрішнього ринку був в два рази нижче, ніж в Росії, яка стала членом організації в серпні 2012 року.

РФ побоювалася, що в умовах вільної торгівлі в рамках СНД через більш низький розмір українських мит рівень контрабанди імпортних товарів з України збільшиться. Середній рівень захисних мит в Україні становить 4,5%.

У 2012 році Україна представила на розгляд членів СОТ список з 371 товарної лінії з майже 11 тисяч. Тоді таке звернення викликало великий скандал. Зокрема, ЄС, США та Китай висловили "побоювання" через плани України і просили відкликати заявку. Канада на знак протесту навіть припинила переговори про вільну торгівлю.

В кінці 2014 року термін дії першої заявки минув, і Україна звернулася до СОТ знову. Проте цього разу, зазначив П'ятницький, до заявки не додавався список товарних позицій для перегляду мит.

"Ми, по суті, просто зарезервували своє право протягом трьох років підняти це питання", - уточнив він. Збільшення мит може знадобитися Україні, зокрема, для захисту внутрішнього ринку від імпорту, а також для збільшення надходжень до бюджету.

В.о. президента Американської торговельної палати в Україні Тарас Качка вважає, що за таких умов ініціатива Києва не викличе протистояння партнерів по СОТ.

"У 2012 році скандал виник через велику кількысть ліній для перегляду мит. Зараз Україна лише зарезервувала право підняти питання про їх перегляд. Ця заявка нікого ні до чого не зобов'язує. Так що бурхливої реакції з боку членів СОТ до початку предметного обговорення питання очікувати не варто", - вважає пан Качка.

Канада, судячи з усього, цього разу теж спокійно сприйняла заявку України на перегляд мит. Оттава у вересні 2014 року, вже після зміни влади в Україні, відновила переговори про вільну торгівлю. 26 січня, перебуваючи в Києві, міністр міжнародної торгівлі Канади Ед Фаст підтвердив, що переговори триватимуть.

"Ми заморозили переговори, тому що побачили, що режим Януковича не має наміру виконувати норми СОТ. У такій ситуації створення умов вільної торгівлі з Канадою було неможливим", - сказав він після переговорів з міністром економічного розвитку і торгівлі України Айварасом Абромавічусом.

"Відповідно, ми повернулися до переговорів з Україною тільки тоді, коли переконалися, що новий український уряд має намір дотримуватися норм СОТ", - додав він.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!