Запрошуємо на перший за час великої війни Банківський форум

Snickers Surprise. Як Україну ледь не нагодували пластиком

Snickers Surprise. Як Україну ледь не нагодували пластиком

Четвер, 16 лютого 2017, 14:00 -
Jeff Pachoud/Agen France-Presse — Getty Images
Чому офіс корпорації світового рівня та Держспоживслужба не спромоглися перевірити, чи була знищена продукція, яка наражала на небезпеку мільйони українців?

Близько року тому в Україну було завезено тони небезпечних шоколадних батончиків корпорації Mars, в яких міг опинитися пластик.

Коли більшість українських ЗМІ писали про те, що бракована продукція відкликається з європейських країн через аварію на одному із заводів, ніхто і припустити не міг, що в Україну вона так само потрапила.

Так само мільйони українців не дізналися, що частина продукції, яка потрапила до України, так і не була відкликана, і кожний, хто купував продукцію світової корпорації, наражав себе на небезпеку.

Вехельська аварія 

На початку минулого року американський шоколадний гігант Mars опинився в епіцентрі великого скандалу. В батончиках корпорації виявили пластмасу.

Реклама:

Все почалося з того, що до керівництва компанії Mars у Німеччині надійшла скарга від споживача, який знайшов в одному з шоколадних батончиків шматок червоного пластику.

Фахівці компанії відстежили шлях бракованого батончика і з'ясували, що батончик із нетиповим складом був виготовлений на заводі в голландському місті Вехель.

За результатам експертизи встановили, що на заводі напередодні сталась аварія і шматочки захисного чохла, який використовується на виробництві, потрапили до готової продукції. Більше ніяких подробиць в публічній площині не прозвучало.

"Ми не можемо бути впевнені, що цей шматок пластика не присутній в іншому продукті з тієї ж виробничої лінії", — заявив тоді представник голландського підрозділу компанії.

Після цього керівництво Mars терміново відкликало всі партії нідерландських батончиків Mars, Snickers, Milky Way Minis, Milky Way Miniatures, а також деякі види наборів цукерок Celebrations, які уже потрапили на полиці магазинів в Європі.

Координатор з корпоративних зв'язків Mars Елін Бійвельд зазначив, що товар був відкликаний у 55 країнах.

Як виявилося, серед країн, до яких поїхала партія бракованої продукції, була і Україна. У лютому 2016 року на сайті "Марс СНД" була опублікована відповідна заява про відкликання бракованої частини продукції з українських магазинів.

Здавалося б, благородний жест виробника з світовим ім'ям, який піклується про свою репутацію та споживачів.

Утім, більшість українців так і не побачили цього повідомлення. Застереження компанії, окрім розміщення на сайті, було опубліковано лише в одному ЗМІ — в друкованій версії "Комсомольська правда в Україні", щоденний тираж якої, за офіційними даними, сягає близько 140 тисяч примірників. 

Натиснути для збільшення
Натиснути для збільшення

В заяві на сайті зазначалося, що до більшості країн пострадянського простору браковані батончики не потрапили, за виключенням України, яка отримує продукцію з Нідерландів.

Судячи із заяви, з українських торгових пунктів повинні були відізвати наступні продукти: Snickers 50 гр. з термінами придатності до 4 грудня 2016, 11 грудня 2016 і 18 грудня 2016, а також Snickers Мультіпак 4*50 гр з терміном придатності до 31 липня 2016. Інші продукти корпорації відкликанню в Україні не підлягали.

Проте, чи була відкликана бракована продукція, і що сталося насправді з потенційно небезпечними батончиками, які потрапили до України?

Сюрпрайз для харків'ян

У розпорядження ЕП потрапив лист "Марс Україна" до харківської компанії  "Юпітер Еко", яка займається утилізацією. Це лист претензійного характеру, в якому перша компанія звинувачує другу у неналежному виконанні послуг щодо утилізації шоколадних батончиків.

Так, в документі зазначається, що сторони уклали договір про надання послуг знищення продукції. Відповідно до умов договору, "Юпітер Еко" повинен був знищити браковані батончики до 13 травня. Також із листа випливає, що харківська компанія отримала 21,084 тони продукції для знищення.

Утім, як стало відомо пізніше, частина продукції (можливо вся продукція, точно невідомо), так і не була утилізована.

В листі повідомляється, що на початку червня браковані батончики, які підлягали знищенню, представники "Марсу" виявили в роздрібних мережах Харкова.

Продукція була упакована в короби, обмотані стрічкою білого кольору з надписом "Raben" червоним кольором. Саме так маркувалась продукція, яка була передана харківській компанії на утилізацію.

В листі також зазначається, що "Марс Україна" була вимушена повторно відізвати з харківських торгових мереж близько 1,5 тони батончиків на суму 191 тис. грн.

Куди потрапила інша неутилізована харківською компанією продукція, яким був її обсяг, чи була якась частина все-таки знищена, відповідей на це питання немає. Так само не прозвучало ніяких публічних заяв з боку компанії про триваючу загрозу здоров'ю українського споживача.

"У ТОВ "Марс Україна" виникли обґрунтовані підозри, що ТОВ "Юпітер Еко" не виконало належним чином своїх договірних зобов'язань щодо знищення проблемної продукції. Наразі розпочався судовий процес з цього питання, в ході якого будуть з'ясовані обставини і встановлена істина", — заявили ЕП в "Марс Україна".

За даними Єдиного реєстру судових рішень, між компаніями дійсно зараз триває судова суперечка. "Марс Україна" вимагає від харківської компанії компенсації 191 тис. грн. Саме таку суму компанія заплатила за повторний викуп батончиків із харківських мереж.

70 тон небезпечних батончиків 

Утім, це лише частина історії.

Як уже повідомлялося, в Харкові "Марс Україна" планувала знищити майже 21 тони батончиків. Однак це лише третина від загального обсягу сумнівної продукції з міста Вехель, яка опинилася в Україні.

В "Марс Україна" відмовилися повідомити, скільки бракованої продукції було завезено на територію країни. Відповідні дані ЕП отримала від Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

У відомстві зазначили, що на територію України було завезено 50-грамових батончиків Snickers — 67,635 тони, та упаковок по чотири батончики 50 гр — 2,183 тони. Тобто, в країну потрапило майже 70 тон продукції, яка підлягала відкликанню.

А скільки було реально відкликано? В українському офісі шоколадної корпорації на це питання не відповіли.

"Компанія повністю виконала відповідні норми законодавства України, а також вчинила усі законні та розумні дії щодо вилучення та відкликання вищезгаданої продукції", — зазначили в "Марс-Україна".

Повна відповідь наводиться нижче.

В Держспоживслужбі також запевнили, що компанія вжила всі необхідні заходи. Проте, скільки продукції було вилучено, служба так само не повідомила.

"З 24 лютого 2016 року ТОВ "Марс Україна" припинило імпорт, розповсюдження, демонстрацію, продаж або інше пропонування небезпечних харчових продуктів. Також попереджено прямих покупців", — зазначається у відповіді відомства за підписом першого заступника голови Андрія Жука.

Відсутність інформації щодо вилученої продукції — це не єдиний дивний момент у цій історії.

По-перше, незрозуміло, чому браковану продукцію відправили на знищення тільки 13 травня. В компанії це ніяк не прокоментували.

По-друге, за інформацією співрозмовника ЕП в одній з торгових мереж, відкликали шоколад тільки у двох мережевих клієнтів і дистриб'юторів компанії. "І навіть серед них відкликання продукції не здійснювалося у клієнтів другого коліна: у оптових клієнтів і дрібного роздробу", — зазначив співрозмовник. В "Марс-Україна" це спростували.

Замість висновку

Батончик Snickers є лідером продажів шоколадної продукції Mars в Україні. Тож малоймовірно, що на полицях деяких крамниць досить лежать небезпечні шоколадні батончики. До того ж, їх термін придатності давно закінчився.

Утім залишається відкритим питання, як офіс корпорації світового рівня не спромігся перевірити, чи була знищена продукція, яка наражала на небезпеку мільйони українців.

Так само незрозуміло, чому так пасивно в цій ситуації поводить себе орган, який захищає українського споживача. І хто відповість за те, що небезпечна продукція повторно потрапила на ринок?

Чи Україну і надалі будуть вважати країною Третього світу, громадян якої можна годувати бракованою продукцію.

Реклама: