Податківці готуються збирати гроші по-новому

Податківці готуються збирати гроші по-новому

Вівторок, 28 грудня 2010, 16:40 -
Неврегульованим залишається питання, чи мають право "спрощенці" бути платниками ПДВ. Кодекс не дає відповіді на це питання. Відтак інспектори вимагають від підприємців здавати свідоцтва платників цього податку.

Країна готується до набуття чинності підписаного президентом Податкового кодексу. Бухгалтери підприємств, фінансові директори і службовці фіскальних органів у легкому сум'ятті. Як документ працюватиме з наступного тижня - один з пріоритетів роботи співробітників Мінфіну та Податкової адміністрації.

Для безболісного введення кодексу в дію, за словами першого заступника міністра фінансів Вадима Копилова, буде прийнято 192 підзаконні нормативні акти, з яких 140 почнуть діяти з 1 січня 2011 року, у тому числі 33 постанови уряду. У понеділок Кабмін уже затвердив частину документів - 22 постанови.

Більшість проектів відповідних актів опубліковані на сайті ДПА, менша частина знаходиться на доопрацюванні. Частково процес стопориться через кадрові перестановки у відомстві. Днями Віталій Захарченко змінив на посаді керівника ДПА Олександра Папаїку, звільненого за станом здоров'я.

За словами нового голови податкової адміністрації, зараз в областях проходять навчальні семінари як для співробітників адміністрації, так і для підприємців.

Реклама:

"При ДПА активно діє консультаційний центр. Невдовзі ми видамо ґрунтовний коментар до Податкового кодексу обсягом 2 тисячі сторінок", - розповів Захарченко на останньому засіданні податкового комітету Верховної ради.

Ажіотаж і поспіх в ході ухвалення цього документа безслідно не минули. Зокрема, податківці виявили низку спірних питань, які намагаються швидко вирішити. Так, за словами депутата від БЮТ Сергія Терьохіна, кодекс скасовує ринковий збір, що ставить у невизначене становище платників фіксованого податку.

Раніше усі базарні торговці платили ринковий збір і як платники такого збору сплачували фіксований податок. За словами заступника голови ДПА Сергія Лєкаря, щоб вирішити цю проблему, податкова видала спеціальне роз'яснення.

Згідно з ним, всі базарні торговці, які раніше платили ринковий збір, мають право бути платниками фіксованого податку і 2011 року. В результаті, сотні тисяч торговців подали відповідні заяви і чекають оформлення документів.

Також податкова хоче вирішити проблему автомобілістів. Річ у тім, що з 1 січня 2011 року транспортний податок буде сплачуватися тільки при першій покупці автомобіля. Виходить, що 60% автолюбителів, які протягом 2010 року заплатили транспортний податок авансом на 2011-2012 роки, витратили гроші даремно.

Щоб виправити цю несправедливість Мінфін і ДПА готують спеціальне положення, за яким автомобілісти, які переплатили транспортний податок, зможуть написати відповідну заяву та отримати свої гроші назад.

Аналогічний підхід буде застосований і до громадян, які у 2010 році платили авансом за освіту або за лікування. Відповідні суми платники податків мають право отримати назад з бюджету як податкову знижку з податку на доходи фізосіб.

Однак у Податковому кодексі механізм оформлення відрахувань змінюється порівняно з чинним законом про податок на доходи фізичних осіб.

Щоб не дискримінувати громадян, які авансом сплатили витрати на лікування та освіту, ДПА розробила спеціальне положення, аби вони отримали податкову знижку на цю суму, подавши податкову декларацію на початку 2011 року.

Також, за словами Терьохіна, платники податків повинні зауважити, що заборона підприємствам відносити на валові витрати витрати за операціями із "спрощенцями" набирає чинності не з 1 січня 2011 року, а з 1 квітня 2011 року, і весь перший квартал 2011 року платники можуть працювати у звичному режимі.

Неврегульованим залишається й питання, чи мають право "спрощенці" бути платниками ПДВ. Кодекс не дає прямої відповіді на це питання. Відтак, за словами екс-голови Ради підприємців Оксани Продан, інспектори вимагають від "спрощенців" здавати свідоцтва платників ПДВ, що не передбачено кодексом.

Зате вирішена проблема розміру єдиного податку. "Максимальна його ставка для підприємців з 1 січня 2011 року становитиме 86 гривень - 43% від ставки, яку сплачують бізнесмени сьогодні", - стверджує вона.

Податковий кодекс передбачає зниження ставки єдиного податку за рахунок того, що до суми податку не будуть включатися відрахування до пенсійного і соціальних фондів. За словами Продан, для юридичних осіб - "спрощенців" ставка податку становитиме: 2,58% від обороту - для платників ПДВ і 4,3% - для неплатників ПДВ.

Відповідне пояснення парламентський комітет з податкової та митної політики видав 21 грудня. За словами його голови - депутата від Партії регіонів Віталія Хомутинніка, до 19 січня 2011 року уряд внесе на розгляд Верховної ради закон про спрощену систему оподаткування, аби ввести його в дію з другого кварталу.

Також, за словами Копилова, Мінфін "активно аналізує" кодекс, виявляючи технічні неточності. Крім того, він готує законопроект про внесення до документа технічних правок, аби у березні 2011 року його прийняти і з 1 квітня 2011 року запровадити.

Читайте також:

Податок на доходи фізосіб: бідним бути дорого

Податок на прибуток: на що чекати бізнесу

Спрощена система: чи можливий компроміс?

Податки і збори: менше не завжди краще

Податківці: апетит приходить під час їди

Реклама: