Думка експерта: Вуличні міняйли, фальшива валюта та "кидання" громадян

П'ятниця, 23 вересня 2011, 11:55

У п'ятницю набула чинності вимога НБУ здійснювати ідентифікацію клієнтів, які обмінюють інвалюту, а також копіювати документи таких клієнтів незалежно від суми операції вступила в силу.

"Можна сміливо затверджувати, що рішення про обмеження на наявних валютних ринках, а саме так доречно трактувати "документування" валютних операцій для всього населення - найбільш беззмістовне з ухвалених у 2011 році", - вважає директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

"Найближчі наслідки незабаряться, сьогодні - вуличні міняйли, зростання фальшивої валюти, "кидання" простих громадян. Завтра - відновлення так званих конвертаційних центрів з підвищенням тінізації", - додав експерт.

За словами Юрчишина, незабаром українці відчують більш системні наслідки, які проявляться насамперед, у вигляді прискореної або навіть шокової інфляції.

"Оскільки та частина заощаджень, які населення зберігало у вигляді готівкової іноземної валюти, тепер вимушено піде на ринки споживчих товарів і товарів довгострокового користування - ані іпотечні ринки, які могли б розглядатися як альтернативні, ані заощаджувальні фонди, у т.ч. пенсійні, в Україні по суті не функціонують настільки, щоб стати альтернативними валютним", - переконаний він.

Водночас, продовжив Юрчишин, це зовсім не зменшить дефіциту валюти, оскільки тепер населення, вимушено зменшивши обсяги купівлі, цілком цілеспрямовано зменшить обсяги продажу валюти.

"Тобто невдовзі як збільшиться дефіцит валюти, так і девальваційний тиск проявиться з новою силою. А тому центробанку знову потрібно буде шукати інші інструменти валютних обмежень", - підкреслив експерт.

Юрчишин припускає, що черговою сферою "впливу" стануть валютні депозити, "їх примусовою конвертацією у гривневі, звичайно ж, за офіційним курсом - нагадаю, натяки на це, втім поки лише стосовно процентних виплат, вже лунали".

"Вказані обмеження не додадуть міцності гривні, не підвищать її привабливість. А от довіра до центрубанку, до його керівництва, до спроможності приймати дійсно стабілізуючі заходи суттєвим чином знизиться", - наголосив він.

"Так ми втрачатимемо один з небагатьох інститутів держави, до якого зберігалася хоч якась довіра. А з тим, добряче відчуємо негативи макроекономічних наслідків адміністрування на валютних ринках", - резюмував Юрчишин.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!