НБУ обіцяє повільну лібералізацію

Четвер, 11 листопада 2010, 10:23

Перший заступник голови Нацбанку Сергій Арбузов 11 листопада повідомив, що в ході візиту місії МВФ в Києві її представники радили регулятору піти відійти від жорсткої фіксації курсу гривні.

Директор департаменту зовнішньоекономічних відносин НБУ Сергій Круглик уточнив, що це не було вимогою місії, а регулятор продовжить розпочату в 2008 році лібералізацію валютного ринку, пише "Комерскант-Україна".

"Мова йде про посилення гнучкості та ефективного використання цього інструменту на валютному ринку", - сказав чиновник.

При цьому в НБУ додали, що готові згладжувати перекоси попиту та пропозиції валюти на ринку своїми інтервенціями.

"Різких коливань курсу ми допускати не будемо", - заявили в департаменті валютного регулювання НБУ.

Нагадаємо, що різкої девальвації гривні наприкінці 2008 року сприяло те, що Нацбанк вирішив "відпустити" курс гривні, який до цього був жорстко стабільний.

Колишній заступник голови НБУ Олександр Савченко тоді говорив, що саме МВФ наполіг на тому, щоб регулятор пішов з ринку, який би відрегулював себе сам.

Однак паніка на ринку провокувала девальвацію. Інтервенції Нацбанку стабілізували курс тільки на початку 2009 року, який тепер коливається в невеликих діапазонах.

Зараз глава представництва МВФ в Україні Макс Альєр каже, що фонд підтримує "м'яку" політику переходу до змінного курсу, обрану НБУ.

Банкіри говорять, що НБУ контролює ринок.

"Нацбанк виставляє курс гривні не тільки офіційний. Своїми інтервенціями він регулює і ринковий курс, - відзначив заступник голови правління Сітібанку Владислав Сочинський .- Наприклад, в середу, відразу після виходу Нацбанку, котирування валюти трималися в районі, оголошеному регулятором".

Фінансисти вважають, що різкий відхід регулятора з ринку знову зможе спровокувати паніку, особливо з частими заявами з приводу переоціненість гривні, але лібералізувати ринок потрібно - зараз значні коливання не очікуються.

"Чим більше ми тримаємо курс на одному рівні, тим більше до цього звикають інвестори і населення, і при невеликому коливанні починається паніка. Тому спред між купівлею / продажем потрібно поступово зрушувати, але формалізувати правило, за яким це робити", - сказав заступник голови правління "Дочірнього банку Ощадбанку Росії" Дмитро Золотько.

Крім того, банкіри просять регулятора уточнити параметри змін курсу, які він називає "різкими".

"При цьому центробанк повинен звітувати про розміри своїх щоденних інтервенцій, як це роблять в інших країнах, щоб ми могли орієнтуватися на попит ринку", - вважає заступник голови одного з великих банків.

Банкіри також пропонують НБУ спростити роботу на ринку.

"Нацбанк міг би дозволити банкам виходити на ринок з одночасною купівлею і продажем валюти, а також дозволити валютні свопи", - зазначив директор казначейства "Райффайзен Банк Аваль" Володимир Кравченко.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!