СПЕЦПРОЄКТ "Бо є Робота"
ЗА ПІДТРИМКИ єРобота
Як єРобота допомагає бізнесу оговтатися від війни. Історія агропідприємства з Київщини, що потрапило під окупацію

Як єРобота допомагає бізнесу оговтатися від війни. Історія агропідприємства з Київщини, що потрапило під окупацію

П'ятниця, 24 березня 2023, 13:00 -

Володимир Колодій та Сергій Лєонов створили власний аграрний бізнес на Київщині РОВИ АГРО п’ять років тому — у 2018 році. За це час підприємцям довелося пережити багато труднощів, оскільки в агробізнесі, як каже Сергій, "кожен рік - це знову в перший клас".

Найважчим випробовуванням стала окупація бізнесу на початку повномасштабної війни. Впоратися з колосальними руйнуваннями, спричиненими окупантами, підприємцям допомогла державна програма єРобота, що передбачає можливість отримати грант на започаткування та розвиток власної справи.

Аграрний бізнес — чудова справа для поціновувачів азартних ігор

РОВИ АГРО розташоване на земельній ділянці в 35 га у Вишгородському районі Київської області. Задля започаткування власної справи співзасновник підприємства Сергій покинув банківську справу. За його словами, його надихнула на це рішення саме банківська робота, адже працюючи там він склав широке уявлення про український бізнес, і саме аграрний напрямок виділив для себе як найперспективніший.

 

"Працюючи в банківській сфері, спілкуючись з клієнтами, які займаються різними видами бізнесу, я мав розвинене уявлення про те, як почувається той чи іншій бізнес в Україні. Якщо, ви у банкірів спитаєте: "Хто ваш улюблений позичальник?", здебільшого, ви отримаєте відповідь – "аграрії", — пояснює чоловік.

Також підприємця приваблювала можливість реально "помацати" результат своєї роботи, адже працюючи у полі він вирощує їжу для людей, тварин та птиці.

Крім цього, жартує Сергій, він готовий порадити спробувати свої сили в аграрному бізнесі кожному, хто любить азартні ігри, адже це щорічні ігри в казино.

Спершу Володимир та Сергій вирощували там лише традиційні культури – жито, кукурудзу, соняшник. Але потім вирішили диверсифікувати бізнес – висадили обліпиховий сад та баштан.

З тракторів окупанти зробили переправу через канали

Повномасштабна війна стала для їхнього бізнесу справжнім випробуванням. Вже в перші дні після вторгнення територія господарства потрапила в окупацію.

"Війна завдала багато матеріальних збитків, але головне, що ніхто з наших співробітників не постраждав. Так, ми втратили більшу частину техніки, з наших тракторів орки робили переправи через канали, ту техніку, яку не могли вигнати – порозстрілювали, комбайн підірвали зсередини; розкрали все майно (інструменти тощо)", — згадує Сергій.

Крім цього, ворог знищив готову продукцію, яка перебувала на складі — запаси соняшника й майже увесь урожай та потенціал всіх посівів озимих культур, оскільки підприємці не змогли зробити вчасно вкрай необхідні операції з підкормки озимини, боротьби з бур’янами тощо.

На щастя, сад обліпихи та система зрошення вціліли. І після визволення це дозволило відновити роботу і навіть будувати амбітні плани на майбутнє.

Як єРобота допомогла постраждалому підприємству

Один з таких планів – це розширення на 10 га площі обліпихового саду. Саме під його висадку та збільшення системи поливу підприємці вирішили взяти грант за програмою єРобота. Один з її ключових напрямків – це стимулювання садівництва та ягідництва. У 2022 році на ці потреби держава виплатила підприємцям 39,7 млн грн грантових коштів. Розмір гранту становить до 400 тис грн за гектар, але при цьому 30% вартості проєкту отримувач має покрити власним коштом.

Державна програма підтримки бізнесу єРобота розроблена та впроваджена для того, аби стимулювати підприємців розвивати власну справу в складний період війни. Вона передбачає грантову допомогу, що є безперечною перевагою порівняно з кредитуванням. Взамін отриманих коштів держава вимагає від підприємця безперервного функціонування бізнесу, створення робочих місць та сплати податків. З часу старту програми в середині літа вже кілька тисяч підприємців встигли нею скористатися та можуть розповісти про власний досвід.

 

Через повномасштабну російську агресію безробіття в Україні зросло до майже 30%. За словами Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля єРобота одна з тих урядових програм, яка покликана стимулювати створення нових робочих місць саме в приватному секторі. За оцінками Міністерства економіки завдяки безповоротним грантам єРобота може бути створено до 300 тисяч нових робочих місць.

Володимир та Сергій про ці можливості дізналися від менеджерів Ощадбанку, де їхнє підприємство давно обслуговується. Увесь процес подачі та обробки документів зайняв мінімум часу. РОВИ АГРО мало розроблений проєкт, що дозволило пришвидшити процес.  За місяць держкошти – 980 тис грн - уже зайшли на спецрахунок компанії.

Частину суми підприємці відразу витратили на закупівлю обладнання для облаштування зрошення. Самі роботи розпочнуться навесні після потепління. Але все необхідне придбали заздалегідь, враховуючи фактор інфляції. Другу частину гранту витратять безпосередньо на саджанці.

 

У 2023 році власники очікують на перший технічний врожай обліпихи від раніше висаджених насаджень. А заплановані на весну висадки дадуть плоди на третій рік. І лише на четвертий рік планується повноцінний збір врожаю, після якого можна розраховувати на прибутки.

Плани на майбутнє

Також підприємці планують підготувати виробниче переробне обладнання для шокової заморозки під час збирання ягід. А наступним етапом буде чергове збільшення площі саду. Задумуються також над тим, аби в перспективі зайти на ринок виробництва обліпихових чаїв.

Як і передбачають умови отримання гранту, РОВИ АГРО створять 4-5 нових робочих місць. Ці працівники доглядатимуть за садом та слідкуватимуть, аби система поливу функціонувала справно. На збір урожаю окремо найматимуть сезонних робітників, їхня кількість залежатиме від врожайності.

Сергій переконаний, що єРобота допоможе багатьом підприємцям диверсифікувати бізнес і таким чином зробити його більш надійним.

"Якби сад уже приносив врожаї, то в цьому році нам би не було так важко через великий неврожай по класичним культурам", - каже він.

Але наголошує на важливості правильного вибору культури, якою підприємець хоче займатися.

 

"Наприклад, останнім часом підприємці активно висаджували жимолость і я б не рекомендував далі розпочинати цей бізнес. Адже собівартість вирощеної ягоди наразі доходить до собівартості її продажу. Слід зробити якісний аналіз, зрозуміти, яку культуру будете вирощувати, як її вирощувати, і найголовніше – зрозуміти, що ви будете далі з цим врожаєм робити", - каже підприємець.

Враховуючи дефіцит наявних власних коштів у бізнесу,  державні програми дуже допомагають – переконаний Сергій та радить користуватися такими можливостями.