Фірташ має сплатити 1,3 мільярда за експорт газу

Субота, 5 лютого 2011, 10:31

Газ в об'ємі 12,1 млрд. кубометрів, який "Нафтогаз" повинна передати - а точніше, - більшу частину якого вже передала, компанії RosUkrEnergo, при в'їзді на митну територію України був оформлений в режимі "імпорт 40".

Це означає, що він призначений для українських споживачів і лише на території України, пише видання "ДТ. Україна".

При переоформленні цього газу в режим "транзиту" для повернення RUE виникали проблеми з митним оформленням і сплатою ПДВ, що підлягав би відшкодуванню HAK "Нафтогаз України" з державного бюджету.

Крім того, при виборі режиму "експорту" повернутого RUE газу - а митні декларації підтверджують, що "росукренергівський" газ був експортований в Словаччину, експортер зобов'язаний був сплатити мито - 35% від митної вартості експортованого обсягу газу.

По суті, експортером була компанія RUE, яка і повинна була сплатити експортне мито.

Якщо взяти середню ціну газу в 350 доларів за 1000 кубометрів, то виходить, що RUE при загальному обсязі експорту 12,1 млрд. кубометрів газу повинна була заплатити до бюджету Україні мито в сумі близько 1,276 млрд. доларів.

Для оформлення передачі газу пропонувалося прийняти постанову Кабміну, щоб врегулювати спірні питання навколо митного оформлення газу, вже ввезеного в Україну.

Текст такої постанови був направлений в другій декаді листопада 2010 року на погодження відповідним відомствам.

Проект цього документа був завізований міністром палива та енергетики Юрієм Бойко і містив вичерпний перелік документів і процедур, необхідних для оперативного виконання судових рішень.

Майже через місяць після підготовленого Бойко проекту уряд все ж таки приймає відповідну постанову за № 1061.

Однак пункт 2 прийнятої постанови № 1061 від 15 листопада 2010 містить уже далеко не повний перелік документів, вказується в проекті цього документа і дозволяють митниці провести процедуру митного оформлення природного газу майже в рамках законодавства.

Із зазначених раніше 13 документів у тексті постанови залишилося лише п'ять. При цьому зникло все, що якимось чином стосується вартості газу, сертифікатів його якості, відповідних актів прийому-передачі, реєстрів об'ємів газу, що  в підземних сховищах.

Таким чином, RUE вдалося уникнути витрат, пов'язаних зі сплатою обов'язкових податків і платежів.

Зазначимо, що пункт 7 зазначеної постанови Кабміну передбачає: "Контроль за відповідністю зазначених у документах відомостей про газ, що переміщується через митний кордон України, його фактичні обсяги та якість здійснюється митним органом шляхом звіряння цих відомостей з документами, на підставі яких проведено фактичний контроль, а також іншими шляхами, передбаченими Митним кодексом України та законодавством з митної справи".

Це ж положення закріплене в статті 149 Митного кодексу України.

 8 червня 2010 Стокгольмський арбітражний суд задовольнив позов RosUkrEnergo до "Нафтогазу" про незаконне розмитнення 11 мільярдів кубометрів газу.

Суд постановив повернути газ RosUkrEnergo, а також повернути додатково 1,1 мільярда кубів газу в якості компенсації за порушення умов контракту.

19 липня 2010 компанія RosUkrEnergo звернулася до Шевченківського районного суду Києва з клопотанням про примусове виконання рішення Стокгольмського арбітражного суду від 8 червня 2010 року.

24 листопада минулого року Верховний суд України підтвердив рішення Шевченківського районного суду Києва від 13 серпня і Апеляційного суду Києва від 17 вересня, якими була підтверджена правомірність рішення Стокгольмського арбітражного суду від 8 червня 2010 року, відповідно до якого "Нафтогаз" зобов'язаний повернути компанії 11 мільярдів кубометрів газу і сплатити штраф у товарній формі в розмірі 1,1 мільярда кубів газу.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!