НБУ засекретив дані про обсяги рефінансування банків

Середа, 18 лютого 2009, 10:38

З початку лютого НБУ припинив публікувати інформацію про обсяги рефінансування банків, пише видання "Дєло".

Якщо в попередні місяці на сайті НБУ регулярно з'являлися дані про обсяг і вид наданих кредитів, то тепер на веб-порталі регулятора є інформація тільки про результати тендерів із підтримки ліквідності банків.

У прес-службі НБУ пояснили, що в такому вигляді інформацію на сайт став представляти департамент монетарної політики Нацбанку. У той же час голова цього департаменту Наталя Гребінник відмовилася від коментарів і порадила звернутися в прес-службу НБУ.

Не публікуючи дані про обсяги рефінансування Нацбанк, як пише газета, вирішує дві проблеми: не дозволяє діловим колам розмірковувати про рівень допомоги, яку НБУ дає банкам, і знімає можливість політичних спекуляцій навколо питання надання банкам грошей. Особливо важливо це, якщо НБУ збільшить обсяги такої допомоги.

Більшість банкірів позитивно оцінюють такі дії НБУ. "Позиція Національного банку така, що публікація такої інформації на даний момент може зашкодити банкам", - каже голова правління банку "Форум" Ярослав Колесник.

"Багато ЗМІ й політиків забагато спекулювали з цифрами рефінансування, тепер ажіотаж навколо сум, виділюваних на підтримку банків, повинен стати меншим", - вважає голова правління іншого банку.

Між тим, за поточний місяць Нацбанк вжив уже низку заходів, спрямованих на обмеження рефінансування банків. Так, із 17 лютого НБУ підвищив ставки по кредитах овернайт. "Нічні гроші" під забезпечення ОВГЗ Нацбанк тепер видає під 18% річних (було 16%), а без забезпечення - під 20% річних (було 17%).

До того ж із початку місяця набула чинності постанова №33, яка обмежує можливість банків отримувати кредити від НБУ під заставу валюти. А з 3 лютого 42-а постанова суттєво зменшила кількість звернень банків за рефінансуванням НБУ.

У неофіційній обстановці банкіри кажуть, що у лютому НБУ дуже неохоче видає рефінансування навіть під заставу ОВГЗ.

"Низка банків, які ще мають держоблігації, отримали відмову Нацбанку в рефінансуванні. У минулий понеділок Наталя Гребінник на закритій зустрічі з керівниками банків попередила, що рефінансування буде скорочуватися і бланкове кредитування (незабезпечені кредити) незабаром зовсім скасують", - розповідає казначей банку.

Банкіри стверджують, що регулятор скорочує ліквідність системи заради підтримання курсу гривні.

За попередні 4 місяці НБУ виділив на рефінансування банків понад 100 мільярдів гривень (з урахуванням кредитів овернайт). Депутати і Кабмін жорстко критикували НБУ за, на їхню думку, непрозоре і надмірне рефінансування. Особливо - за виділення 7 млрд. банку "Надра" під слово честі Дмитра Фірташа.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!