Угода між Нафтогазом і Газпромом від 12 березня

Угода між Нафтогазом і Газпромом від 12 березня

Четвер, 13 березня 2008, 18:56 -
"Економічна правда" отримала повний, справжній і остаточний варіант угоди між НАК "Нафтогаз України" та ВАТ "Газпром". Документ із назвою "Про розвиток відносин у газовій сфері" містить кілька несподіванок, про які у своїх коментарях не сказала прем'єр-міністр Юлія Тимошенко.

У четвер прес-служба Віктора Ющенка повідомила, що президент запросив на доповідь прем'єр-міністра Тимошенко і голову правління "Нафтогазу України" Дубину. Глава держави хоче з'ясувати, чи відповідають досягнуті у Москві домовленості "Директивам президента України на переговори з РФ щодо газової співпраці". Тільки після цього документ може бути остаточно затверджений в Україні, уточнює прес-служба.

В експертів теж виникає чимало питань стосовно змісту підписаної угоди. Зокрема, документ чітко не відповідає на питання: у кого Нафтогаз купуватиме газ на кордоні. У першому пункті написано, що це може бути Газпром або РосУкрЕнерго. У той час, як прем'єр чітко заявляла, що будь-які посередники зі схеми поставок усунені. Трактування цього питання, вірогідно, і далі буде предметом для суперечки.

Також існує невизначеність довкола роботи дочірньої або афільованої компанії Газпрому, яку введуть на український ринок. Згідно із другим пунктом угоди, вона зможе продавати закуплений у Нафтогазу середньоазіатський газ напряму українським промисловим споживачам в обсязі 7,5 млрд куб. м щорічно. Однак угода не оговорює, тобто не забороняє цій дочірній компанії самостійно закуповувати природний газ російського походження безпосередньо в Газпрому і постачати його українським споживачам у обхід Нафтогазу. Тим паче, що обумовлена квота НАК у 49,8 млрд куб. м. не покриває десятимісячної потреби українських споживачів. Обмежити роль нового гравця на своєму газовому ринку Україна зможе тільки якщо НКРЕ у ліцензії обмежить обсяг поставок.

Окрім того, угода не обумовлює конкретних механізмів урегулювання суперечок, наприклад порядку проведення розрахунків із постачальником за відібраний "Нафтогазом України" природний газ. Через це може повторитися конфлікт щодо термінів погашення боргів. Врешті-решт, як і слід було чекати, в тексті не згадуються базові принципи постачання природного газу в Україну на 2009-й і наступні роки.

Таким чином, урегулювавши питання, важливі для російської сторони, - обсяги і вартість спожитого газу, механізм розрахунків, допуск Газпрому на внутрішній ринок, - українська сторона начебто не висунула зустрічних вимог. 

Відповідно до заяви НАК "Нафтогаз України", переговори щодо умов постачання газу в Україну в 2009 році і в наступні роки продовжаться з урахуванням кон'юнктури закупівельних цін центрально- та середньоазіатського газу, які на сьогодні вкрай несприятливі для України.

А позиція країн центральноазіатського регіону про перехід із 2009 року на європейську ціну на експортований ними газ ставить Україну перед реальною перспективою переходу з наступного року на закупівлю газу за європейською ціною без жодного адаптаційного періоду.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!