Янукович. Майдан. Вето

Янукович. Майдан. Вето

Янукович розраховує отримати взаєморозуміння та поблажливісить: я вам вето сьогодні, ви мені - ціни на газ та підвищення пенсійного віку вже наступного року.
Вівторок, 30 листопада 2010, 15:02
Світлана Крюкова, журналіст

Новина про вето Віктора Януковича сьогодні топова. Питання про те, що президент зробить з Податковим кодексом висіло у повітрі два тижні, збуджуючи опозицію і мотивуючи до протестів активістів Майдану.

Джерела в уряді та адміністрації президента повідомляли ЗМІ суперечливу інформацію: то президент підпише, то президент ветує, збиваючи з пантелику журналістів, активістів та спостерігачів.

За інформацією джерела "ЕП", остання нарада у президента щодо формату вето була дуже гострою.

У Януковича було два шляхи. Перший - ветувати і повернути кодекс до парламенту з переліком пропозицій. Шлях номер два - підписати документ і направити до ВР терміновий законопроект з правками до кодексу.

І в першому, і в другому випадку роль парламенту та депутатів була суто формальною - без зайвих дискусій проголосувати за пропозиції глави держави і повторно подати президентові оновлений документ. На підпис. Поспіх обумовлений двома причинами.

Перша - зобов'язання перед Міжнародним валютним фондом і необхідність верстати проект держбюджету-2010. Співробітники Мінфіну в очікуванні: кодекс для них це команда до дії, від його змісту залежать підсумкові макропоказники, обсяг дохідної і видаткової частини держбюджету на наступний рік, а, відповідно, оперативність і якість підготовки цьго проекту.

До Нового року залишається місяць - критичний час для бюджетного процесу. Рішення Януковича щодо вотування кодексу автоматично призводить до його зриву. Проекту бюджету-2011, який вчора Мінфін передав на розгляд уряду вже відкликано і його текст буде кардинально перероблено з врахуванням пропозицій президента.

Друга причина поспіху - Майдан. Напередодні парламентських виборів Янукович не поспішає вбиратися в одяг радикальної Маргарет Тетчер, яка сорок тижнів вистояла проти страйків шахтарів і заслужила прізвисько "залізна леді". Янукович пішов на поступки електорату.

Очевидно, що це було особистим рішенням президента, оскільки в адміністрації до останнього обговорювали декілька альтернативних варіантів виходу із ситуації. Один з них - підписати кодекс, одночасно направивши до парламенту законопроект під грифом "невідкладний", а після "заговорити" тему.

Аналогічним чином президент вчинив із законом про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо оподаткування, прийнятий навесні цього року, що істотно збільшив права і повноваження співробітників податкової адміністрації.

Багато хто забув, але свого часу опозиція називала цей законопроект "вбивчим" для малого та середнього бізнесу, розгорнувши цілу інформаційну кампанію проти нього.

Президент пішов на поступку і відразу після підписання закону направив у Раду законопроект, що вносив до нього правки. Інформаційна буря вщухла, а після, через кілька тижнів глава держави... відкликав цей документ за ініціативою Мінфіну.

Ніхто не помітив, тему "заговорено", закон вступи в дію. Однак аналогічний фокус не пройшов би з Податковим кодексом: суспільство надто збуджене, на темі зосередив увагу Захід.

В Адміністрації розраховують, що вето президента виб'є козир з рук опозиції, а протести підприємців потроху зійдуть нанівець. Однак мітингувальники вже висунули нові вимоги, що виходять за рамки податкового кодексу: скасувати угоду про подвійне оподаткування, прийняти закон "Про доступ до інформації", не приймати закон про мови.

І це ще не кінець. Підприємці ще згадають президенту і гелікоптер, і новий ліфт в Админістрації президента, і ціни на газ та пенсійну реформу, і не покинуть майдан доки їх опоненти не будуть звільнені з уряду.

В той же час, Янукович розраховує отримати взаєморозуміння та поблажливісить: я вам вето сьогодні, ви мені - ціни на газ та підвищення пенсійного віку вже наступного року. Очевидно, що президент, накладаючи вето, сподівався на взаємність з боку свого електорату.

Думав, що у нього з'являється право вимагати - взаєморозуміння і картбланшу з боку виборців на проведення реформ. Однак так не буває. Будь як реформа - починаючи від підвищення пенсійного віку для жінок і закінчуючи підвищенням ціни на газ буде стикатись з шаленим спротивом суспільства.

Він має розуміти, що більшість свого президентського строку, якщо цей срок заявлений як срок реформ, Віктор Янукович проведе під акомпанемент мітингів та демонстрацій. Цікаво, хто перший піде не поступки.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!