НБУ приречений друкувати гроші для "Газпрому"?

НБУ приречений друкувати гроші для "Газпрому"?

Вівторок, 3 листопада 2009, 17:09 -
Рахунок Москва виставить уже після виборів, коли новому президенту буде запропоновано "білоруський сценарій" - списання боргів в обмін на передачу частини газотранспортної мережі. До виборів жоден кандидат на це не погодиться.

У вівторок керівники НАК "Нафтогаз України" не з'явилися на відкритті виставки "Нафта і газ-2009".

За інформацією "Економічної правди", це сталося не лише через карантин, як пояснює прес-служба компанії. Менеджери НАКу наразі перебувають у Москві, де ведуть переговори про запозичення коштів для оплати за газ.

"Вони шукають гроші у "Трійці Діалог". Це виглядає дуже наївно. Думаю, що після того інформаційного фону, який супроводжує надання цього кредиту російською компанією, вона вже не стане цим займатися, бо прекрасно розуміє, як це позначиться на її репутації", - пояснив енергетичний експерт Олександр Нарбут.

За його словами, нереально також залучити кошти будь-яких інших приватних структур. "Уряд і "Нафтогаз" сподіваються, що наступного дня після реструктурування облігацій НАКу вони прийдуть, а кредит їх іще чекатиме. Так у світі не робиться", - каже експерт.

[B]

Питання коштів постало після того, як стало очевидним, що для оплати газу за жовтень, як і попереднього місяця, неможливо буде залучити емісійні кошти Нацбанку, які потім викуповуються за золотовалютні резерви.

До кінця 2009 року для розрахунків треба буде знайти не менше 1,5 мільярда доларів, а від основної діяльності "Нафтогаз" може щомісяця отримувати порівняно незначну суму - 150-205 мільйонів доларів.

За даними "Економічної правди", наприкінці жовтня уряд провів безуспішні переговори з керівництвом НБУ. Отримавши відмову, Тимошенко вирішила поскаржитися прем'єр-міністру Росії Володимиру Путіну.

"Це мені нагадує епізод з нашої історії, коли полковники Іскра і Кочубей поїхали скаржитися до Москви на вчинки свого гетьмана", - зазначив уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

Чиновник звинуватив Юлію Тимошенко у тому, що вона ігнорує запрошення Віктора Ющенка обговорити енергетичну безпеку України і, зокрема, джерела оплати газу.

Соколовський пояснив, що секретаріат зараз вважає найкращим варіантом залучення кредиту, про який було домовлено з Єврокомісією та міжнародними фінансовими установами ще влітку 2009 року, тобто до реструктурування боргу.

Чиновник нагадав, що надання позики стримується лише тим, що уряд не виконує частину взятих перед потенційними інвесторами зобов'язань.

"Фактично, вони весь час знаходяться у режимі stand by. Зараз достатньо виконати лише один пункт домовленостей - підняти на 20% тариф на газ для різних категорій споживачів - і отримати той кредит ЄС. Існує соціальний пакет, який миттю перекриє наслідки такого підняття для незахищених верств населення", - сказав Соколовський.

Утім, підняття тарифів таки зашкодило б електоральному рейтингу прем'єрки, тож Юлія Тимошенко цього не зробить. Отже, реальних варіантів лише два: емісія або несплата за газ.

"Зараз, коли постає питання національної безпеки, президент і прем'єр повинні знайти спільну мову і заплатити. Інакше наслідки будуть серйозні", - переконує енергетичний експерт Центру Разумкова Володимир Омельченко.

За його словами, "Газпрому" зараз вигідно, щоб українська компанія накопичила борги як за фактичні поставки газу, так і за його недобір.

Однак рахунок Москва виставить уже після виборів, коли новому президенту буде запропоновано "білоруський сценарій" - списання боргів в обмін на передачу частини газотранспортної мережі. До виборів жоден кандидат на це також не погодиться.

З експертом погоджується Олександр Нарбут.

"Надійде пропозиція, від якої, як говорив Аль Капоне, неможливо буде відмовитися. Мені смішно, коли кажуть, що закон забороняє відчужувати ГТС. Це казки. "Газпром" скаже: у вас є коаліція? От і скасовуйте закон. Тим більше, що ви зобов'язувалися перед Європою розділити "Нафтогаз" на кілька компаній, от і діліть", - підсумував він.

Можна прогнозувати, що нерви першими здадуть у Віктора Ющенка. Він скоріше погодиться на додаткову емісію гривні задля уникнення боргів НАКу, аніж Тимошенко піде заради цього на втрату рейтингу. Прем'єрка вже знає, як перекласти провину за борги на президента.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!