Лікування, транспорт, житло: які пільги мають військовослужбовці та їхні родини

Лікування, транспорт, житло: які пільги мають військовослужбовці та їхні родини

Держава передбачила для захисників "соціальні заохочення". Які саме і хто їх може отримати?
Четвер, 9 травня 2024, 14:45 -
getty images

Для чинних військовослужбовців та ветеранів війни в Україні передбачена низка пільг. Наприклад, вони мають право на безоплатне лікування, проїзд у транспорті, знижки на комунальні послуги. Законодавство передбачає пльги для тих, хто відслужив, і для тих, хто зараз захищає країну. ЕП пояснює, які існують пільги для військовослужбовців та ветеранів війни в Україні і які є обмеження для їх отримання.

Пільги на медицину

Для початку варто розібратися з ключовими визначеннями. Закон "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" містить узагальнені формулювання.

За цим документом ветеранами війни є "особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи бойових діях на території інших держав". До цієї ж категорії належать учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та учасники війни.

Щодо учасників бойових дій або, як кажуть самі військові, УБД, варто сказати дві речі. По-перше, перелік підрозділів, де служила особа, яка претендує на такий статус, визначає уряд. Як правило, це офіційні формування, але серед них є, наприклад, "партизанські загони і підпілля". По-друге, статус УБД – офіційний документ. Як його отримати, раніше писала "Українська правда".

Реклама:

У ст. 12 згаданого закону вказаний перелік пільг, які можна згрупувати в кілька категорій. Сфери медичних послуг стосуються такі:

 • безплатні ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами;
 • першочергове безплатне протезування зубів (якщо не з дорогоцінних металів);
 • користування при виході на пенсію чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких особа прикріплена за попереднім місцем роботи;
 • першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах та аптеках, першочергова госпіталізація.

До категорії "військовослужбовець" інший закон відносить чинних військовослужбовців ЗСУ, тих з них, хто отримав інвалідність унаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби чи після неї, членів їх сімей, членів сімей померлих захисників, захисників, які пропали безвісти, призваних на збори військовозобов'язаних та резервістів і членів їхніх сімей, членів добровольчих формувань (ТРО).

Усі згадані категорії осіб мають право на безоплатну медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров’я.

Члени сімей військовослужбовців, крім строковиків, у разі відсутності за їхнім місцем проживання державних або комунальних медичних закладів можуть отримувати допомогу у військово-медичних закладах.

Військовослужбовці та їх родини раз на рік мають право на пільгову оплату вартості путівки на санаторно-курортне лікування. Така пільга діє, якщо розмір середньомісячного доходу сім’ї за останні пів року не перевищує трьох прожиткових мінімумів (з 1 січня 2024 року – 7 083 грн) на одну особу.

Військовослужбовці, яких після висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) направили на лікування до санаторію, можуть отримати путівку безкоштовно.

Житлові пільги

Для учасників бойових дій "пільги на житло" стосуються комунальних послуг, отримання і будівництва житла. Насамперед, ідеться про:

 • 75-відсоткову знижку за користування житлом (держава покриває 75% ціни в розрахунку 21 кв м на кожного члена родини, який постійно живе в будинку чи квартирі, та додатково 10,5 кв м на сім’ю);
 • 75-відсоткову знижку на оплату комунальних послуг (газ, електроенергія) і скрапленого балонного газу для побутових потреб;
 • 75-відсоткову знижку на паливо, зокрема рідке, для тих, хто проживає в будинках, що не мають центрального опалення;
 • позачергове користування всіма послугами зв’язку та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (20% від тарифів вартості основних та 50% – додаткових робіт). Абонентна плата за користування телефоном нараховується в розмірі 50% від тарифу.

Військовослужбовцям, які стали особами з інвалідністю під час проходження служби, їхнім сім’ям, які перебувають на їх утриманні, надається 50-відсоткова знижка на комунальні послуги. Для її отримання військовому потрібно звернутися до сервісного центру Пенсійного фонду із заявою або подати заяву онлайн.

Отримати знижку на житлово-комунальні послуги можуть також члени сімей загиблих захисників. Для них діє пільга в розмірі 50% і безкоштовні капітальний та поточний ремонти будинків чи квартир. Крім того, УБД можуть першими вступати до житлово-будівельних та гаражних кооперативів, стоянок та садових товариств.

Військові мають пільги при отриманні позики на будівництво або ремонт житла, приєднання до інженерних мереж, а також на зведення або придбання дач та облаштування садових ділянок. Таку позику можна погашати протягом десяти років, починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва.

Військові, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на першочерговий ремонт чи забезпечення нерухомістю. Їм надано право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва.

Серед інших пільг – першочерговий ремонт будинків та квартир, забезпечення їх паливом. Також військовослужбовці можуть безкоштовно відправляти листи. Тим, кого призвали на військову службу, особистий одяг можна відправити поштою безкоштовно.

Пільги на проїзд

Учасники бойових дій мають право на безоплатний проїзд у міському транспорті, автомобільному в сільській місцевості, залізничному і водному приміського сполучення, приміському та міжміському автобусному.

Скористатися правом на безкоштовний проїзд залізничним, водним, повітряним та міжміським автомобільним транспортом (туди і назад) вони можуть раз на два роки. Якщо скористатися цією пільгою раз на рік, то проїзд буде платним зі знижкою 50%.

Скористатися пільгою на безкоштовний проїзд можна лише після пред’явлення документа, що підтверджує пільгу. В іншому випадку перевізник має право вимагати оплати його послуг. Перевізник може відмовити в безоплатному проїзді, якщо пасажир порушує громадський порядок, перебуває в стані алкогольного сп’яніння. Водночас водій не може самостійно визначати кількість місць для пільговиків у транспорті.

Військовослужбовці також мають право на безоплатний проїзд залізничним, повітряним, водним та автомобільним (крім таксі) транспортом у таких випадках:

 • у разі відрядження;
 • у разі відпустки в межах України (ця опція залежить від доходу);
 • при переведенні на нове місце проходження військової служби;
 • щоб дістатися до місця проживання, обраного після звільненні з служби, у межах країни.

Члени сімей військовослужбовців (крім тих, хто проходить строкову службу) можуть безоплатно користуватися транспортом, щоб:

 • дістатися від місця проживання до місця проходження служби (у зв’язку з переведенням військовослужбовця);
 • дістатися до місця відпустки;
 • дістатися до місця проживання в разі звільнення зі служби або в разі його смерті.

Трудові та освітні пільги

Пільги для військових поширюються на трудові відносити і здобуття освіти. Вони мають пріоритетне право залишитися на роботі під час скорочення, а також на нове працевлаштування в разі ліквідації підприємства, установи чи організації. Те саме стосується дружини або чоловіка військовослужбовця.

Також військові можуть використовувати щорічну відпустку в зручний для них час та отримувати додаткову відпустку із збереженням зарплати на 14 календарних днів на рік. Допомога з тимчасової непрацездатності для військових виплачується в розмірі 100% середньої зарплати незалежно від стажу роботи.

УБД мають пріоритетне право на вступ до закладів вищої та фахової освіти, позаконкурсний вступ до закладів професійно-технічної освіти та курси для отримання професій. Держава надає УБД і їх дітям цільову підтримку для здобуття професійно-технічної, фахової та вищої освіти в державних та комунальних закладах.

Державна цільова підтримка полягає у:

 • повній або частковій оплаті навчання коштами державного та місцевого бюджетів;
 • наданні пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
 • наданні соціальних стипендій;
 • безоплатному наданні підручників;
 • безоплатному доступі до інтернету та систем баз даних у закладах освіти; 
 • безоплатному проживанні в гуртожитку.

Дітям військових така підтримка надається до закінчення навчання, але не довше, ніж до досягнення 23 років.

Військовим за місцем їх проживання першочергово надають місця в загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, дитячих оздоровчих таборах незалежно від форм власності. Діти, у яких один з батьків загинув чи визнаний безвісно зниклим, протягом трьох років після здобуття загальної середньої освіти зараховуються до державних та комунальних ВНЗ поза конкурсом на бюджетну форму навчання.

Реклама: