Російські девелопери готують валізи

Російські девелопери готують валізи

Понеділок, 22 вересня 2008, 10:00 -
Будівельники з близького зарубіжжя біжать з українського іпотечного корабля. А українські - поки лише оптимізують портфелі проектів.

Росіяни тікають і чекають

Світову та українську фінансово-іпотечні кризи слідом за будівельниками вже відчули на собі великі девелоперські компанії, що працюють у нашій країні.

Першими проявили фінансову "слабкість" росіяни. Корпорація Mirax Group заявила, що заморожує свій масштабний проект у Києві - 46-поверховий комплекс Mirax Plaza, який проектувався на 300 тис. кв. м загальної площі.

Голова ради директорів корпорації Сергій Полонський заявив, що найближчого року Mirax Group не почне будувати жодного об'єкту, а також не починатиме нових проектів.

Як розповіли кореспонденту видання в прес-службі Mirax Group, в 11 поверхах комплексу, які вже побудовано, корпорація зробить внутрішнє оздоблення та проведе комунікації. Ці поверхи здадуть під офіси компаніям, які вже викупили площі у корпорації.

Однак ті фірми, які сплатили за апартаменти в інших частинах будівлі, заселитися в комплекс не зможуть, і корпорація поверне їм гроші.

Це все виглядає дуже дивно, адже попит на офісні приміщення в столиці України давно перевищує пропозицію, і кореспондент ЕП знає чимало фірм, які побажали б переїхати саме в майбутній комплекс.

Що може означати таке рішення відомого девелопера? Чи є це тенденцією ринку, поганим знаком для всіх компаній, що на ньому працюють, включаючи вітчизняні? Чи, може, це окремий випадок з окремою компанією?

Як вважає директор ТОВ "КУА "Капітал Груп" Сергій Лисенко, рішення Mirax Group є, скоріше за все, відображенням позиції недовіри до політичної та економічної ситуації в Україні.

"Заморожування проектів цієї корпорації на 1 рік якраз і свідчить про те, що Mirax Group займає очікувальну позицію, і лише в другу чергу це є, можливо, наслідком складнощів в економіці самої корпорації", - зазначає експерт.

З його поглядом погоджується директор з корпоративних комунікацій компанії "ХХІ століття" Дмитро Васильєв. За його словами, в умовах кризи фінансової ліквідності компаніям дуже складно залучати гроші під розвиток девелоперських проектів.

"Це стосується, і позикового капіталу, і проектного фінансування, і розміщення акцій на фондових біржах (можливо, експерт має на увазі нещодавнє падіння акцій "ХХІ століття" на Лондонській фондовій біржі - ред.) Тому кожна компанія коригує стратегії свого розвитку", - зізнається він.

Однак деякі експерти випадок з Mirax Group пояснюють суто бажанням іноземних інвесторів заробити в Україні гроші нашвидкоруч. "Такі компанії просто не були готові до очікування стабілізаційних процесів. Тому це все обернулося на тенденцію їх масового відходу з українського ринку", - вважає PR-менеджер девелоперської компанії DeVision Катерина Старунська.

Висновок експерта підкріплюється ще одним яскравим прикладом з життя російських девелоперів в Україні. Минулого вівторка про свої плани розпродати чверть портфелю проектів заявила компанія "Система-Галс". А вартість їх площадок чимала - 3,75 млрд. дол.

Також планує переглянути плани інвестування в нові проекти ще один російський девелопер - компанія "Інтеко". Отже, бачимо чітку тенденцію скорочення нашим північним сусідом присутності на українському ринку.

Нашим не легше

Чи позначаються кризові явища української економіки та політики на вітчизняному девелоперському бізнесі? Без сумніву, так. Яскравий приклад  - компанія "ХХІ століття".

Хоча Дмитро Васильєв і стверджує, що приклад Mirax Group є чисто індивідуальним рішенням окремої компанії, він же зазначає, що "ХХІ століття" у зв'язку з кризою відкоригувала стратегію і сфокусувалася на розвитку профільних проектів.

"Це будуть проекти, затребувані в короткостроковій та середньостроковій перспективі", - зазначає Дмитро Васильєв. Отже, мова про довгострокові інвестиції навіть в умовах підвищеного попиту на офісну, виробничу і складську нерухомість не йде.

Таким чином, криза поступово наближається до вітчизняних девелоперів. Щоправда, за словами Катерини Старунської, не лише вона є причиною корекції планів компаній. Адже вони мають незначний досвід роботи з серйозними проектами.

Аналітик стверджує, що українські (та й російські) девелоперські компанії сьогодні працюють за схемами, притаманними західному ринку, не адаптуючи їх до вітчизняного.

"До того ж, в Україні дуже мало хороших спеціалістів та відсутня база навчання девелоперській справі. Компанії також дуже часто розробляють проекти без чіткої концепції та планування", - констатує Катерина Старунська.

Слід сказати, що основна частина компаній (особливо дрібні та середні) працює з позиченим капіталом і дуже залежить від доступних кредитів.

Отож, кризу на її гребні підхопили разом із будівельниками й девелопери. І кожна компанія має віднайти свій рецепт виживання в таких умовах.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!