Энергоэффективность дома: просто или качественно?
PROMOTED

Энергоэффективность дома: просто или качественно?

Среда, 28 октября 2020, 13:00 -
Государство имеет большую пользу от того, что люди внедряют энергоэффективные технолигии в своих домах. (укр)
 
Юлія Сабатюк, голова асоціації ОСББ "Лучани" (Луцьк) та член наглядової ради Фонду енергоефективності

Однак шлях від усвідомлення тези "ти є господарем свого будинку, ти маєш повне право та можливість робити його ощадливим і комфортним" до дій все ще складний для українців.

У 2009 році луцьке ОСББ "Відродження", яке я очолювала, встановило індивідуальний тепловий пункт (ІТП) в будинку і почало економити на теплоносіях. То був перший для України приклад точкової термомодернізації багатоповерхівок.

Після цього проєкту почалася робота з формування відповідних державних документів, зокрема постанови Кабміну щодо впровадження заходів з енергоефективності.

Далі – напрацювання пропозицій до законів та міжнародних угод, що на той час неабияк стимулювало розвиток галузі.

Згодом, у 2010 році, як голова правління ОСББ "Біном" я отримала позитивний досвід впровадження енергоефективних заходів за ЕСКО-контрактом.

Тоді нам вдалося замінити в будинку вікна і двері, встановити ІТП, утеплити будинок і почати вимірювати економію після впровадження заходів.

Після таких замірів ми отримали чітке розуміння, де і скільки можна економити завдяки модернізації будинку, а також можливість популяризувати серед співвласників термомодернізацію як розумне рішення для оновлення житлового фонду.

Так, ідея ЕСКО чудова, але небагато приватних інвесторів готові на постійній основі підключатися до таких проєктів.

Тому наша спільнота ОСББ почала шукати інші можливості для підтримки співвласників у роботі з термомодернізації будинків. У середовищі активістів виникла проста, але очевидна ідея: кошти на заходи з енергоефективності треба позичати.

Тоді, у 2011 році, ми з командою змінотворців переконали уряд надавати такі кошти-позики. Кабмін затвердив постанову №599, яка передбачала надання пільгових кредитів для ОСББ, що впроваджують заходи з енергоефективності.

 

У розмовах із співвласниками, а ми в той час багато їздили з презентаціями, слово "кредити" не вживалося через занадто негативний досвід та асоціації серед громадян, тому ми говорили про позикові кошти.

Нам вдалося відпрацювати цю схему співпраці, а пільгові кредити збільшували кількість проєктів з термомодернізації.

Потім змінився уряд, змінилися підходи, але робота щодо підтримки заходів з енергоефективності в житловому секторі не зупинялася.

Ми почали співпрацю з Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження і задалися ціллю впроваджувати опцію кредитних коштів для термомодернізації.

Результат – у 2015 році запрацювала програма, яку ми знаємо як "теплі кредити". Запускати і популяризувати її було нелегко.

Я в той період багато розповідала про можливості програми, щотижня їздила з командою однодумців по Україні, презентувала реальні кейси, запрошувала приїжджати до будинків, які вже запровадили заходи з енергоефективності.

На початку роботи навіть банки не були готові запускати такі продукти, та й громадяни не бігли за кредитами. Усі боялися і не знали, що це їм дасть. У перші роки таких проєктів було дуже мало.

На початковому етапі популяризації "теплих кредитів" ми почали говорити з місцевою владою. Аргументували, чому підтримка ОСББ – це вигідне партнерство, яке може принести хороші інвестиції.

Тоді Луцька міська рада затвердила хорошу місцеву програму підтримки, що стала взірцевою для всіх міст. Саме так починалася історія допомоги ОСББ з боку міста для термомодернізації будинків.

"Теплі кредити" виконали свою функцію, але тепер треба рухатися вперед, аналізувати всі дії та не боятися ухвалювати кращі рішення.

Я говорю про Фонд енергоефективності та його програму "Енергодім", про те, чому не варто порівнювати "теплі кредити" та програму фонду. Завдяки "теплим кредитам" я реалізувала багато заходів в ОСББ Луцька і багато розповідала про них, тому прекрасно розумію, що це геть різні програми.

Фонд – це вища математика для впровадження заходів з енергоефективності. Пропозиції програми фонду захищають співвласників і голів ОСББ.

Що ми часто бачили в "теплих кредитах"? Уся відповідальність лежала на голові правління ОСББ (підрядника обирало саме правління), голова мав усе контролювати. Проєкту не вимагається, тому ми не раз навіть у Луцьку стикалися з тим, що встановлення ІТП не давало ніякого результату.

Поставало питання, де ми взяли того підрядника і як змонтували обладнання. Коли я потім приводила експертів профільної компанії, щоб вони перевірили, у чому проблема, вони лише розводили руками: неправильно змонтоване обладнання.

Натомість програма "Енергодім" Фонду енергоефективності дозволяє захистити голів ОСББ, адже конкретні рішення щодо проєкту ухвалюються на основі експертних висновків та рекомендацій.

 

Енергоаудитор проводить енергетичну сертифікацію будинку, розписує всі показники для початку робіт та аргументовано пояснює, чому треба здійснити той чи інших захід, на що і як він вплине. Фонд за це відшкодовує до 70%. Такого рівня відшкодування не існує більше ніде в Європі.

Потім розробляється проєктно-кошторисна документація. Проєктувальники відповідають за правильність проведення розрахунків, аби будинок використовував менше енергії з найбільшою ефективністю після того, як ви вкладете свої кошти.

Проводиться експертиза цієї документації, щоб ціни на обладнання і матеріали були актуальними, не завищеними. Далі – технічний та авторський нагляд, а після завершення робіт – верифікація, яка підтверджує правильність виконання заходів.

Я констатую, що програма Фонду енергоефективності досконаліша.

Чому? По-перше, є захист співвласників та голови правління ОСББ. По-друге, більший відсоток підтримки – фонд відшкодовує 70% для перших 500 учасників програми. По-третє, можна залучати фахівців, які допомагають впровадити заходи з енергоефективності.

Фонд відшкодовує вартість послуг проєктних менеджерів – спеціалістів, які супроводжують проєкти на різних етапах і допомагають голові ОСББ розібратися з усіма деталями різних процедур.

Раніше я не вірила, що робота таких менеджерів може вплинути на кількість і якість проєктів. Однак після активної роботи з "першими ластівками" програми "Енергодім" чітко усвідомила, що не всі голови ОСББ мають достатньо часу і знань для постійної фахової роботи в проєкті.

Тому зміни та вдосконалення програми відображають конкретну потребу ринку і допомагають співвласникам максимально безболісно та якісно виконати модернізацію будинку.

Автор: Юлія Сабатюк, голова асоціації ОСББ "Лучани" (Луцьк) та член наглядової ради Фонду енергоефективності

Подпишитесь на наши уведомления!