Приглашаем на первый за время большой войны Банковский форум

Билеты
Как талантливо профукать "зеленый" тариф

Как талантливо профукать "зеленый" тариф

Вторник, 27 января 2015, 16:16 -
Чтобы понять, сколько страна получает "альтернативной" электроэнергии, нужно взглянуть на график и найти там маленькую фиолетовую полоску около нуля. (Укр.)

"Зеленому" тарифу - п'ять років. Якою була ця п'ятирічка?

Складною, але "альтернативна" галузь могла би бути іншою.

По-перше, вона ніколи не сприймалася як реальна альтернатива.

Як наслідок, ніколи не було відповідної державної стратегії.

Реклама:

Сектор завжди був "насамкінець". Наприкінці стратегій, законів, документів.

Мовляв, треба збудувати два атомні енергоблоки, дати 20 млрд грн шахтарям, і ще в нас є альтернативна енергетика.

По-друге, найчастіше відновлювані джерела енергії були ексклюзивною забавкою олігархів. "Виняткова економічна зона" Андрія Клюєва - сонячна енергетика, "виняткова економічна зона" Ріната Ахмєтова - вітер.

По-третє, олігархи стали обмеженням для галузі. Через певний час вони підвищили бар'єри для входу на ринок та ввели поняття "місцева складова" - мінімальна кількість українських товарів та послуг при зведенні станцій для отримання вигідного інвесторам "зеленого" тарифу на вироблену електроенергію.

Остання норма діє і досі, хоча про екстрені реформи не говорить лише ледачий. Крім того, окремі сегменти відновлюваної енергетики блокувалися законами. Наприклад, пальне для біомасових котлів повинно було виготовлятися з відходів.

Втім, минув час, і "Київенерго", що належить компанії ДТЕК Ахметова, замислилося про використання біомаси на своїх енергоблоках. Хоча ще два роки тому біомасу блокували на законодавчому рівні. Відтак, за 2015 рік виробництво електроенергії з біомаси зросте більш ніж удвічі. Правда, обсяги будуть малими.

Щоб зрозуміти, скільки країна отримує "альтернативної" електроенергії, слід глянути на графік і знайти там малесеньку фіолетову смужечку біля нуля.

Звісно, "альтернатива" не перекрила би шалений дефіцит струму. Однак вона могла би працювати на рівні малих розподілених потужностей. Зате у Німеччині будь-яке альтернативне джерело дає більше електричної енергії, ніж газ.

 Натисніть для збільшення

"Станції, що працюють на біомасі та біогазі, корисні для диверсифікації, але зараз не можна говорити, що вони допоможуть вирішити проблему поточного дефіциту", - вважає керуючий партнер консалтингової компанії Imepower Юрій Кубрушко,

На його думку, реалістично вести мову про будівництво кількох сотень МВт упродовж п'яти-десяти років, і лише тоді, коли "інвестори будуть акуратно ставитися до фінансування будь-яких проектів в Україні".

Схоже, п'ять років "стимулювання" галузі минули дарма. До речі, для вирощування біомаси для котлів потрібно інвестувати 20 тис євро в гектар і почекати два роки.

Найбільша в СНД сонячна електростанція "Охотниково", що належала Клюєвим

"За статистикою, в країнах ЄС частка енергії, що генерується з відновлюваних джерел енергії, сягає 25%, і цей показник зростає на 1-2% щорічно", - говорить директор компанії з іноземними інвестиціями "Енергетичні ресурси України" Андрій Фаворов.

Він переконаний, що для розвитку галузі потрібен авторитетний інвестор з досвідом реалізації таких проектів і бажання влади їх стимулювати.

Нинішні проблеми в енергетиці - привід глянути на проблему не лише через призму вугільної генерації та видобутку. Більш ніж промовистим є порівняння обсягів виробництва електроенергії на ТЕС у 2013 році та 2014 році. "Священна" вугільна генерація, для якої роками писали стратегії, кульгає, як стара качка.

"Оскільки проблема забезпечення вугіллям не вирішена, не можна прогнозувати рівень забезпеченості станцій паливом. Взагалі, пора швидко переглянути енергостратегію України, виходячи з нових реалій", - говорить Кубрушко.

Втім, зміну ресурсного балансу помітили не всі.

"Проблема, з якою зіткнулася Україна, пов'язана не з вугільною генерацією, а з неможливістю стабільного забезпечення паливом вугільних станцій через війну. Після нормалізації ситуації Україна зможе повністю забезпечити себе вугіллям і навіть повернути втрачені позиції на експортних ринках", - вважає Фаворов.

Тільки проблема в тому, що нормалізація виглядає віддаленою, а світло споживачам вимикають уже зараз. Втім, від вугілля поки що не втекти.

"Треба переводити блоки ТЕС на марки вугілля, які є в Україні або які можна легко купити за кордоном. Слід розвивати ГЕС і ГАЕС", - вважає Кубрушко.

Головне, аби цьому не завадили олігархічний компроміс чи політична доцільність.

Реклама: