Приглашаем на первый за время большой войны Банковский форум

Билеты
Децентрализация на марше: 100 миллионов под угрозой

Децентрализация на марше: 100 миллионов под угрозой

Четверг, 30 июня 2016, 16:00 -
Политика децентрализации дала неожиданный эффект: теперь бюджетные деньги цинично воруют на местном уровне. (Укр.)

Останні два роки Україною пліч-о-пліч крокують децентралізація та відкритість публічних фінансів.

Якщо коротко — бюджетні потоки від столиці передаються до регіональних центрів.

Крім того, у громадян з'являються нові інструменти стеження за рухом бюджетних коштів онлайн.

Це означає, що невдовзі вся країна дізнається про чорні методи регіональних кланів, які розкрадають країну.

Реклама:

Всеукраїнський рух проти політичної корупції "Під контролем" провів моніторинг кримінальних справ за 2015-2016 роки, порушених за інформацією з нового порталу використання бюджетних коштів E-Data. Що ми побачили? 

Київ: вранці гроші — ввечері вікна

"Зранку гроші — ввечері стільці", — популярна фраза з роману "Дванадцять стільців". Це означає, що платити треба наперед. Важко повірити, та крилатий вислів з твору початку 20 століття недавно матеріалізувався у Києві.

24 грудня 2015 року компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району Києва, яка підпорядковується столичній адміністрації, уклала угоду з ТОВ "НСТ-інжиніринг" на заміну вікон в будинку по вулиці Челябінська.

Вже наступного дня за нібито виконані роботи компанія почала перераховувати 199,9 тис грн приватній фірмі. Очолювала тоді компанію Віра Дідренц. Чиновниця ще з початку 2000-х робила кар'єру в системі ЖКГ столиці.

Одразу після новорічних свят Національна поліція Дніпровського району зафіксувала відсутність нових вікон у згаданому будинку. Тобто гроші сплатили за неіснуючі роботи. Щоправда, після слідчих дій у лютому вікна таки з'явилися.

Наразі відкрите кримінальне провадження. У травні в компанії з'явився новий директор. Втім, підозріле товариство продовжує збирати бюджетні гроші по Києву.

ТОВ "НСТ-інжиніринг" зареєстроване у 2013 році в одній з квартир Броварів. Власником і директором фірми є Вадим Турчин, який 2015 року балотувався до Броварської міськради під кольорами політичного проекту "Народна опозиція".

За даними E-Data, з грудня 2015 року по червень 2016 року "НСТ-інжиніринг" отримало від бюджетних організацій Києва понад 2,3 млн грн. Це дає підстави підозрювати керівництво столиці у протектораті над броварською фірмою.

Останній платіж на рахунок "Інжинірингу" два тижні тому здійснив Оболонський центр соціальних служб для сім'ї у Києві — понад 86 тис грн як 30% авансу за капітальний ремонт кабінетів чиновників.

Також броварській фірмі гроші за ремонт "скинули" дитяча спортивна школа "Ринг" та централізована бухгалтерія дитячо-юнацьких спортивних шкіл Києва.

Черкаси: краса врятує каналізацію

Красна — страшна сила. Повною мірою ця теза підтвердилася на Черкащині. Там вже другий рік поспіль громада не може впоратися з місцевими чиновниками, які віддають бюджетні кошти привабливій, проте недосвідченій дівчині.

Протягом 2014-2015 років департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради перерахував фізособі-підприємцю Наталії Трояченко понад 400 тис грн за ремонт каналізації на кількох вулицях.

Втім, як встановила місцева поліція, Трояченко зареєструвалася за кілька місяців до отримання перших грошей. Відповідно до податкової звітності, вона не мала жодного найманого працівника, не орієнтувалася у будівельній сфері і не мала техніки. Як наслідок, підприємець освоїла бюджетні кошти, а роботи не виконала.

За повідомленнями черкаської преси, загалом ФОП Наталія Трояченко отримала з бюджету понад 2,2 млн грн.

Плідна співпраця дівчини без досвіду з міською радою тривала під протекторатом тодішнього очільника департаменту ЖКГ Андрія Наумчука. За наведеними фактами з грудня 2015 року відкрите кримінальне провадження.

Проте місцевий мер від ВО "Батьківщина" Анатолій Бондаренко не поспішає робити висновки. У травні 2015 року департамент ЖКГ очолив ще один місцевий "тимошенківець" Олександр Яценко, а Наумчук був призначений його заступником.

 Наталія Трояченко без досвіду зуміла отримати з бюджету Черкас близько 400 тис грн. Фото із соціальних мереж

Донбас: кому війна, а кому мати рідна

Від початку бойових дій на Донбасі на Банковій мріють про залучення іноземних мільярдів для відновлення шахтарського краю. Одначе перед залученням чужих коштів чиновникам варто навчитися берегти податки тутешніх громадян.

У грудні 2015 року Донецький обласний департамент капітального будівництва уклав угоду з ТОВ "Донстрой" на 3,6 млн грн на добудову школи в межах території дитячого комплексу "Смарагдове містечко", Краснолиманський район.

Як встановила поліція, з 25 по 30 грудня 2015 року чиновники департаменту перерахували "Донстрою" гроші за неіснуючі роботи. Про це повідомили працівники "Смагадового". Департамент тоді очолював Юрій Винокуров, який ще до війни працював у департаменті. Відкрито кримінальне провадження.

За даними "Наших грошей", володіє ТОВ "Донстрой" житель Донецька Володимир Котляревський. Раніше серед співвласників фірми був його син Олексій, помічник колишнього народного депутата від Партії регіонів Владислава Лук'янова.

Загалом з грудня 2015 року "Донстрой" зуміло отримати від Донецької ОДА, яку очолює Павло Жебрівський, понад 4,7 млн грн. Останні платежі на майже 200 тис грн надійшли у червні 2016 року за будівництво згаданої школи.

Крім того, команда Жебрівського довірила "Донстрою" відновлення житлового фонду в багатостраждальному Слов'янську. До речі, раніше автор писав про те, як донецькі чиновники втридорога одягають сиріт у "Смарагдовому містечку".

На ім'я Жебрівського навіть було надіслане відповідне звернення з проханням перевірити факти. У відповідь тодішній прогресивний заступник Жебрівського Віктор Андрусів лише офіційно розвів руками. Мовляв, ретельно перевіряти не будемо, бо Краснолиманська прокуратура порушень не знайшла.

Проте у неформальній розмові чиновники донецької адміністрації пояснили, що державні структури в області без адекватних зарплат деградували і втомилися від засланців з Києва. Через це у чиновників обласної адміністрації відсутня мотивація самостійно перевіряти повідомлення про корупцію в регіоні.

 Натисніть для збільшення

Дніпропетровськ: фірма-привид освоює бюджет

Найбільше кричущих фактів про розкрадання бюджетних коштів "Під контролем" зафіксував на прифронтовій Дніпропетровщині.

Фактично в області при мовчазній згоді чиновників вищого рангу діє злочинне угруповання, яке протягом 2015-2016 років примудрилося освоїти мільйони гривень численних сільрад та районів — оплоту децентралізації.

Місцеві правоохоронці розслідують кілька епізодів щодо Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської облдержадміністрації, який очолює Андрій Коломоєць. Останній поєднує посаду з мандатом депутата обласної ради від Блоку Петра Порошенка.

До слова, сьогодні Дніпропетровською областю керує Валентин Резніченко — давній партнер глави Адміністрації президента Бориса Ложкіна. Протягом грудня 2015 року цей департамент перерахував понад 800 тис грн столичному підприємству "Асгард" за виконання різних проектних робіт.

Тоді директором та власником фірми, який вніс до статуту 200 грн, був якийсь Сергій Сєргєєв, який жив у Кривому Розі. Згодом Сєргєєв визнав у місцевій поліції, що він "не є будь-якою посадовою особою, директором чи засновником у жодному підприємстві і ніколи не підписував будь-яких угод чи актів виконаних робіт".

Таким чином, чиновники ОДА укладали угоди невідомо з ким. Поліція підозрює "Асгард" у фіктивності. Сам Коломоєць утримався від подробиць співпраці з фірмою-привидом, підкресливши, що документи щодо "Асгарду" вилучила поліція.

Втім, це не заважає київській фірмі продовжувати заробляти бюджетні гроші. За інформацією E-Data, з жовтня 2015 року до червня 2016 року від бюджетних установ на рахунок "Асгарду" "капнуло" понад 2,8 млн грн. Переважно гроші надходили з рахунків численних сільрад Дніпропетровщини за технічні нагляди.

Важко повірити, але ПП "Асгард", яке в лютому після порушених кримінальних справ змінило директора, вже у травні виграло тендер та уклало угоду на 1,8 млн грн з Дніпропетровським обласним управлінням водних ресурсів на встановлення водоохоронних зон та прибережних захисних смуг на річках області.

Від будь-яких коментарів чиновники управління відмовилися.

Також "Асгард" співпрацює із Зеленодольською міською радою Дніпропетровської області. Маленьке містечко в кінці 2015 року "скинуло" підозрілій фірмі за технічний нагляд над реконструкцією очисних споруд 200 тис грн.

Як пояснив міський голова від "Опоблоку" Андрій Савченко, "Асгард" надало вичерпний перелік документів для отримання бюджетних коштів.

Дніпропетровськ: невидимі дороги, холодні лікарні

У 2015 році департамент ЖКГ Дніпропетровської області перерахував 9,28 млн грн запорізькому ТОВ "Єживан" за поточний ремонт доріг в шести районах. Проте, як встановила поліція, фірма "Єживан" одразу направила отриманні гроші фіктивним фірмам — ТОВ "Крафт компані", ТОВ "Бренді-вуд" та ТОВ "Ференс".

Останні перераховували ці гроші ТОВ "Київ-опт-торг" та ТОВ "Ультра-груп". До слова, ремонтні роботи на дорогах ТОВ "Єживан" не виконало.

На сайті Апостолівського району можна знайти бравурні рапорти місцевих чиновників про те, що міські та сільські ради району уклали угоди з ТОВ "Єживан" про виготовлення проектно-кошторисної документації на ремонт доріг.

Щоб оцінити красу гри, варто зазначити, що фірми "Бренді-вуд" та "Київ-опт-торг" знаходяться на стадії ліквідації, а фірми "Крафт компані" та "Київ-опт-торг" мають одного керівника — Андрія Садовського, у якого вже були проблеми із законом.

У 2012 році його судили за створення фіктивних фірм. Тоді Садовського оштрафували на 8,5 тис грн. Відповідно до його пояснень, у 2010 році на оплачуваному мітингу в Києві незнайомець запропонував надати копії паспорта та ідентифікаційного коду для реєстрації підприємств в обмін на 100 грн.

Втім, не тільки на дорогах крадуть гроші. Ласими шматками для недобросовісних чиновників стають соціальні об'єкти та селища, за які нема кому заступитися.

Протягом 2015 року департамент ЖКГ Дніпропетровської області сплатив ТОВ "Євротерм технолоджи" понад 1,7 млн грн за реконструкцію котелень Царичанської районної лікарні та Межівської школи №1. Слідство встановило, що роботи не були виконані, а кошти згодом були перераховані ТОВ "Титан плюс".

За подібним сценарієм 2015 року від департаменту ЖКГ фірма "Омега СК" отримала майже 8 млн грн на реконструкцію системи водопостачання селища Романкове та одного району в Дніпродзержинську. У цьому випадку слідчі виявили, що роботи на вказаних об'єктах були виконані лише частково.

Загалом фірми "Титан плюс", "Євротерм технолоджи" та "Омега СК" з вересня 2015 року зуміли назбирати з бюджетних установ України понад 83 млн грн. Після того, як порушення були зафіксовані, використання цих грошей під питанням. Уряд повинен негайно перевірити виконання робіт.

У цій статті згадані лише кілька областей України, де в зоні корупційного ризику перебуває близько 100 млн грн. Однак є підстави підозрювати, що наведені практики "освоєння" чиновниками бюджетів громад присутні і в інших регіонах.

Для прем'єра, який декларує прихильність до децентралізації, повинно стати справою честі притягнення політиків до відповідальності. Адже хтось таки підписав акти з неіснуючими компаніями, а хтось з керівництва заплющив на це очі.

Гліб Канєвський, рух "Під контролем"

Реклама: