Приглашаем на первый за время большой войны Банковский форум

Билеты
Криминал выдает себя за героев революции

Криминал выдает себя за героев революции

Четверг, 20 марта 2014, 00:01 -
26 марта в Украину должны привезти главного фигуранта дела о хищении средств "Родовид Банка" - Александра Шепелева. Он отозвал вторую апелляцию к власти Венгрии о представлении ему статуса политического беженца, чтобы вернуться в Украину и иметь дело с местной Фемидой. Надеется ли этот человек на политическую амнистию?

26 березня до України мають привезти головного фігуранта справи про розкрадання коштів "Родовід Банку" - Олександра Шепелева.

Колишній депутат переховувався від українського правосуддя в Угорщині, і намагався отримати у цій країні статус біженця. Шепелев вдавав з себе жертву політичних переслідувань. Але угорська влада відмовила екс-депутату, якого переслідували за суто кримінальними статтями.

Повернення відбудеться дуже вчасно. Поки в України правив Віктор Янукович, Шепелев докладав усіх зусиль, щоб не повертатися на Батьківщину. Режим "регіоналів" відверто намагався дати йому чималий строк, без жодних компромісів. Тому єдине, що вдалося екс-депутату – це відстрочити екстрадицію шляхом подання апеляцій до влади Угорщини щодо отримання статусу біженця.

Але зараз часи змінилися. В Україні відбувся Майдан, а після нього розпочалися дуже дивні речі.

Реклама:

Наприклад, з тюрми звільнили іншого екс-депутата Ігоря Маркова. Його свого часу запроторили за грати за суто кримінальною статтею – "хуліганство". У 2007 році тоді ще пересічний одеський "бізнесмен" відзначився тим, що приймав участь у побитті демонстрантів.

Игорь Марков. Фото telegraf.com.ua

12 вересня 2013 року Маркова позбавили мандату депутата, і згодом запроторили за грати. Так, це було політичне рішення режиму Януковича, але усі підстави позбавити одесита депутатської недоторканності та розпочати слідство у його справі були наявні.

Тим не менше, після перемоги Майдану Маркова визнали постраждалим від політичного переслідування, та хіба що не "майданівцем". Матеріалами слідства знехтували. Кажуть, що за цим та кількома подібними рішеннями стояв в.о. президента Олександр Турчинов.

22 лютого 2014 року за його підписом депутатські мандати були повернуті трьом особам, серед яких був Марков. Недоторканість спрацювала автоматично, і депутат вийшов на волю.

Мабуть, зацікавлені особи дуже швидко зрозуміли, що з новою владою можна домовитись. Напевно, такої думки дійшов і Василь Данилів (Бечварж). Його прізвище виявилося серед тих, до кого пропонувалося застосувати механізм реабілітації політичних в'язнів. Серед них виявився також пан Шепелев.

Дивно, але зі стенограми Верховної Ради, де 11 березня обговорювалося це питання, до кінця не зрозуміло, чи отримають ці люди амністію. Якщо Даниліва ще назвали сумнівною кандидатурою, то прізвище Шепелева дивним чином забули.

Файл для завантаження: Стенограма засідання Верховної Ради

На роздуми наводить ще один момент. Шепелев відкликав другу апеляцію до влади Угорщини щодо представлення йому статусу політичного біженця. Тобто, він вирішив повернутися в Україну, щоб мати справу з місцевою Фемідою.

Передвиборчий плакат Шепелєва

Отже, головний фігурант справи у розкраданні грошей "Родовід Банку" скоро приїде на Батьківщину.

А поки що в інтернеті розпочата інформаційна кампанія з "відмивання" іміджу Шепелева. Провина, за яку він отримав обвинувачення у криміналі та розкраданні коштів, ретельно перекладається на третіх осіб.

Чи сподівається ця особа, колись особливо наближена до лідера БЮТ Юлії Тимошенко, на політичну амністію? Дуже скоро це стане зрозумілим.

Як все починалося

19 березня 2012 року під Києвом, у селі Софіївська Борщагівка озброєні люди обстріляли автомобіль заступника голови правління банку "Союз" Сергія Дядечка.

Як розповідали соратники банкіра, він пережив ці постріли з автоматичної зброї завдячуючи хворій спині – Дядечко лежав в машині, відкинувши крісло.

Одразу після цього замаху з'явилися припущення, що його причиною могла стати поінформованість Дядечка у одному з найгучніших фінансових скандалів останніх років - виведенні коштів з банку "Родовід", який був націоналізований урядом Юлії Тимошенко ще в 2009 році.

Дядечко обіймав посаду віце-президента "Родоводу" та був мажоритарним акціонером цієї фінустанови.

Сергій Дядечко. Фото isport.ua

"Кажуть, що він нібито причетний до організації схеми по виведенню з банку 67 млн грн. Розслідуються факти підміни застав по кредитах і надання неіснуючих ділянок в Обухівському районі Київської області",- розповідав у ті часи один із співрозмовників видання "Комерсант-Україна".

Тут варто нагадати історію "Родоводу". Цей банк розростався у геометричній прогресії у 2005-2006 роках, але не пережив кризу 2008-2009 років і фактично завалився. Розлючені вкладники ледь не штурмували відділення фінустанови, щоб забрати свої гроші.

Але тодішній прем'єр Тимошенко завзято розпочала кампанію спасіння "напівмертвого" банку. Держава рекапіталізувала "Родовід" і викупила 99,97% акцій банку. А сама Тимошенко, яка тоді розпочинала свою президентську кампанію, проводила зустрічі з вкладниками ледь не в прямому ефірі.

Втім, після поразки Тимошенко на виборах 2010 року, в "Родоводі" почалися чергові проблеми.

15 травня 2010 року Службою безпеки України був затриманий тимчасовий адміністратор банку Сергій Щербина. Йому було висунуто обвинувачення в розтраті десятків мільйонів гривень, виділених державою для відновлення фінансової спроможності "Родоводу".

Сергій Щербина. Фото forbes.ua

Саме у зв’язку з цими подіями широкій громадськості стало відомо прізвище екс-депутата Олександра Шепелєва. За твердженням фігурантів справи "Родоводу", після націоналізації Тимошенко призначила саме цього депутата таким собі "смотрящим" за вже державним банком.

Зокрема, Щербина в інтерв'ю "Економічній правді" зізнався - після призначення у "Родовід" Тимошенко заявила, що всі питання він має "погоджувати і вирішувати з членом парламентського комітету з питань банківської діяльності, депутатом від БЮТ Шепелєвим". Водночас сам Шепелєв заявляв, що не мав зв'язків з банком "Родовід".

5 жовтня 2010 року Шепелєв залишив БЮТ і перейшов до Партії регіонів. Джерела стверджували, що він отримав над впливового тоді покровителя – Юрія Іванющенка, більш відомого, як "Юра Єнакіївський".

Щоправда, у ПР Шепелєв протримався трохи більше року, і у грудні 2011 вийшов з фракції. Чим пояснювалися ці маневри – достеменно невідомо.

До кінця повноважень шостої Верховної Ради Шепелєв досидів у якості позафракційного депутата. Потім була поразка на виборах. А вже у січні 2013 року стало відомо, що українське МВС оголосило його у міжнародний розшук.

Міліція офіційно заявила, що відносно Шепелєва було відкрито кримінальне провадження щодо розкрадань в особливо великих розмірах та замаху на вбивство.

Щодо розкрадань все було зрозуміло – це справа "Родоводу", яка, зокрема, будувалася на подіях навколо офісної будівлі по Рильському провулку в Києві, що належала дружині депутата Галині Шепелєвій, і в якій знаходиться офіс "Юри Єнакіївського".

 Фото УП

Як вдалося з'ясувати "Українській правді", на екс-депутаті "висить" ще одна справа 10-річної давнини – замовне вбивство.

Мова йде про події 14 січня 2003 року, коли у Донецьку був вбитий керівник наглядової ради "АвтоКразБанку" Сергій Кириченко. Як писали ЗМІ, фінансисту нанесли 14 ножових поранень. Це була дуже гучна справа, яка до цього часу повністю не розкрита.

У січні 2013 року Ворошиловський райсуд Донецька санкціонував арешт Шепелєва у цій справі. Через 10 років після вбивства слідство дійшло висновку, що банкіра замовив екс-депутат через конфлікт у бізнесі.

Як випливало з судової ухвали про заочний арешт Шепелєва, останній доручив органзізувати вбивство Кириченка своєму водію на прізвище Чередниченко. У документі зазначалося, що проти екс-депутата, зокрема, свідчив його водій.

Тут треба зазначити суттєвий факт. Як вже писала УП, екс-депутат ще в 2002 році отримав громадянство Канади, де живуть батьки його дружини. Юрій Луценко мав інформацію про це восени 2006 року. Але заборонене в Україні подвійне громадянство не завадило включити Шепелєва його до списку БЮТ на виборах 2007 року.

Шукали екс-депутата півроку. В решті-решт, 4 липня 2013 Шепелєва затримала угорська поліція разом з представниками німецького Інтерполу у Будапешті.

"Близько 22:00 його затримала угорська поліція разом з представниками німецького Інтерполу у ресторані готелю Four Seasons. Він жив у Будапешті з угорським паспортом, виданим на інше ім'я", - розповідав тоді УП інформований співрозмовник.

 

Але названі вище дві кримінальні справи – не кінець історії. Є ще одна – про замах на вбивство.

17 травня 2013  колишнього БЮТівця-регіонала спіткав черговий заочний арешт. Печерський райсуд Києва вирішив "закрити" Шепелєва у якості підозрюваного в скоєнні замаху на екс-власника "Родоводу" Дядечка.

Тут варто надати деякі пояснення. Крім кримінальних справ щодо розкрадання державних коштів у "Родоводі", існували ще й інші розслідування. Вони стосувалися подій 2006-2009 років, які власне передували краху фінустанови.

Ці розслідування стосувалися періоду, коли Дядечко був мажоритарним акціонером "Родоводу".

До чого тут Шепелєв? Як випливає з судової ухвали, яка є в розпорядженні ЕП, Дядечко був поінформований щодо махінацій у банку часів націоналізації та хотів дати відповідні свідчення правоохоронним органам. І екс-депутат восени 2011 нібито вирішив вбити банкіра.

 
 
 
Натисніть для збільшення

"Втілюючи злочинний намір Шепелєв замовив умисне вбивство Дядечка своїй довіреній особі (дружина Шепелєва хрестила дитину цієї особи) – Даниліву Василю Миколайовичу, який на його думку міг підшукати осіб, здатних вчинити вказаний злочин", - йдеться у судовому рішенні.

Василь Данилів, також відомий за прізвищем Бечварж, - відома у вузьких колах людина. Цей бізнесмен тривалий час жив у Чехії, і займався, зокрема, експортом електроенергії до Східної Європи. За інформацією слідства, Данилів також мав контакти у злочинному світі.

Як писали ЗМІ, завдяки допомозі Даниліва та екс-радника Тимошенко Віталія Гайдука, колишній міністр економіки в уряді Тимошенко Богдан Данилишин зміг отримати політичний притулок в Чехії. Більше того, Даниліву належав офіс у Празі, де розміщувалася громадська організація "Українська європейська перспектива", обличчям якої є Данилишин.

Василь Данилів. Фото з сайту фонду Василя Даниліва

Як розповідав екс-майор держохорони Микола Мельниченко, саме в офісі Даниліва чоловік колишнього прем’єра Олександр Тимошенко нібито пропонував йому свідчити проти Януковича у справі Євгена Щербаня.

Тож очевидним є те, що Василь Данилів був близьким до найвищого керівництва тодішнього блоку Тимошенко. Ще влітку 2013 року він був затриманий за підозрою в організації замаху на Дядечка і перебуває у СІЗО.

Джерела розповідали, що після затримання з Данилівим особисто зустрічався екс-міністр внутрішніх справ Захарченко. Очевидно, це допомогло зрушити справу з місця, і слідчий МВС виписав Шепелєву повідомлення про підозру у скоєнні замаху.

З цього документу, який також є у розпорядженні "ЕП", також можна дізнатися багато цікавого. У повідомленні також стверджується, що Шепелєв замовив Дядечка Даниліву.

"Отримавши замовлення на умисне вбивство, Данилів для його підготовки і вчинення залучив найбільш довірених йому осіб, які тривалий час працювали у нього охоронцями – Бартківа, Стрипу, а також свого знайомого Барана, та отримав їх згоду на співучасть у скоєнні злочину", - йдеться у повідомленні про підозру.

Натисніть для збільшення

"Данилів узяв на себе роль безпосереднього виконавця вбивства Дядечка С.В. та осіб, які могли перешкоджати виконанню злочину…, а Бартків (охоронець Даниліва), перебуваючи поруч із ним, мав за допомогою мобільного терміналу здійснювати зв’язок із рештою учасників злочинної групи, координуючи їх дії на забезпечення прикриття підходу та відходу з місця вчинення злочину безпосереднього виконавця", - йдеться у документі.

Як стверджували слідчі, стріляв по машині банкіра особисто Данилів з югославського автомату "Zastava" М70АВ2. Хоча такі твердження слідства виглядають не дуже логічними. Важко уявити, що успішний бізнесмен, який займався експортом електроенергії в пристойних обсягах, особисто взяв в руки автомат, щоб виконати найбруднішу роботу. Це більш ніж дивно.

Втім, як би там не було, Дядечко після замаху виїхав з України, а група підозрюваних у цьому злочині була заарештована разом з Данилівим.

І вже у вересні 2012, за даними наших співрозмовників, Данилів під час бесіди з начальником карного розшуку МВС Василем Паскалом розповів про свою причетність до замаху та здав Шепелєва.

Але ще цікавіше подія сталася під час затримання охоронця Даниліва на прізвище Бартків, який брав участь у замаху на Дядечка. Коли правоохоронці брали цю людину, в його будинку на Івано-Франківщині знайшли й...колишнього водія Шепелєва Чередниченка.

Останньому, за версією слідства, екс-депутат замовив главу "АвтоКразБанку" Кириченка, якого зарізали у 2003 році. Бартків розповів слідчим, що Чередниченко жив у його помешканні протягом 2011-2012 років на прохання самого Шепелєва. Коло замкнулося.

***

За даними "Економічної правди", Шепелєв досі перебуває під арештом в Угорщині. Але 26 березня має прибути до України.

До того екс-депутат подавав прохання про надання йому політичного притулку, двічі отримав відмову і подав апеляцію, але її теж не було задоволено.

Після краху режиму Віктора Януковича і виходу на волю екс-прем'єра Юлії Тимошенко, в нього з'явився унікальний шанс. Варто наголосити, що Шепелєв і Данилів були важливими людьми для Юлії Володимирівни.

Юлія Тимошенко. Фото zn.ua

Перший мав прямий доступ до Тимошенко, і, як стверджують очевидці подій навколо Родоводу, був призначений нею "смотрящим" за чи не найбільшим тоді банком країни. Другий, за деякою інформацією, підтримував бізнес-стосунки з чоловіком Тимошенко Олександром.

Обох їх звинуватили у скоєнні тяжких злочинів, а проти Шепелєва навіть офіційно і відкрито свідчили у судовому засіданні фігуранти справ щодо розкрадань у "Родоводі".

Шепелєв, видачі якого не дуже активно домагалася й минула влада, чомусь відкликав апеляцію на відмову у наданні притулку. Вочевидь, він розраховує на остаточну відмову від переслідування в Україні.

А з Данилівим вийшло ще цікавіше. 27 лютого депутат від "Батьківщини" Анатолій Дирів звернувся до голови комітету Верховної Ради  з питань правоохоронної діяльності Андрія Кожемякіна з проханням включити прізвище Даниліва…у список політв'язнів, яких амністували після революції.

Файл для завантаження. Копія звернення Диріва.

Дирів ще й направив офіційне звернення до Генеральної прокуратури, у якому попросив "провести об’єктивне розслідування" справи щодо Василя Даниліва. Зокрема, нардеп послався на інформації матері Даниліва Ольги, яка стверджує, що арешт її сина пов'язаний з "громадською та політичною діяльністю".

Тож не виключено, що найближчим часом Василь Данилів та Олександр Шепелєв опиняться на волі, а темні справи минулого так і залишаться нерозкритими.

Олександр Шепелев. Фото unian.net

Реклама:
Слушайте подкаст "Хроники экономики" на удобной платформе: