Ціна "річного" тарифу: як Фірташ заробляє на державному газі завдяки "Нафтогазу"

Ціна "річного" тарифу: як Фірташ заробляє на державному газі завдяки "Нафтогазу"

Які привілеї для газового бізнесу Дмитра Фірташа прописані в контрактах з "Нафтогазом" та які додаткові переваги це дає постачальникам олігарха на ринку.
Вівторок, 27 липня 2021, 13:30 -
коллаж Андрій Калістратенко

Корупція в газовій сфері України роками будувалася на простому принципі: постачальники купували в держави "дешевий" газ для населення та продавали його частину промисловості за ринковими цінами.

Оскільки різниця між вартістю блакитного палива для громадян і бізнесу іноді сягала чотирьох-п'яти гривень на кубометрі, прибутки від такої "діяльності" приносили учасникам цих схем мільйони доларів.

Зруйнувати цю можливість для маніпуляцій мав запуск ринку газу для населення, який відбувся 1 серпня 2020 року та зрівняв ціни для всіх споживачів.

Утім, після рекордного зростання цін на газ наприкінці 2020 року і повернення влади до "ручного" режиму управління ринком газопостачальні компанії знову отримали можливість заробляти на ціновій різниці.

Реклама:

Сталося це через те, що "Нафтогаз" не передбачив у контрактах для "річного тарифу" механізм, який би забороняв постачальникам продавати газ промисловості.

За даними джерел ЕП, постачальники вже встигли непогано заробити, перепродавши бізнесу десятки мільйонів кубометрів газу, який за низькими цінами повинні були купувати побутові користувачі.

На яких умовах приватні газопостачальні компанії придбали видобутий державою газ та як на цьому заробляє структура Дмитра Фірташа?

Обережно, ринок закривається

1 липня 2020 року Україна офіційно попрощалася зі старою системою продажу газу: запрацював ринок і кожен отримав право придбати блакитне паливо за конкурентною ціною.

Побоювання влади в перші місяці роботи ринку щодо можливого зростання тарифів для населення не справдилися.

Навпаки – ціни на газ влітку 2020 року знизилися, чому не в останню чергу сприяла кон'юнктура на світовому ринку. Тоді "Нафтогаз" пропонував купувати в нього газ по 3,24 грн за куб м.

Однак на початку опалювального сезону ситуація кардинально змінилася: ринкові ціни на блакитне паливо почали стрімко зростати і держава на них уже не могла впливати.

Для споживачів ситуація погіршувалася щомісяця і досягла піку в січні 2021 року. У період морозів громадяни сплачували за кубометр газу майже 10 грн.

Після кількох "тарифних" протестів влада вирішила поставити ринок "на паузу".

У середині січня президент Володимир Зеленський доручив уряду "терміново розв'язати питання з тарифами на газ для населення". З 1 лютого Кабмін обмежив вартість газу 6,99 грн за куб м для всіх постачальників.

Таке рішення не сподобалося найбільшому гравцю цього ринку. Керівник компанії "Йе енергія" Дмитра Фірташа в інтерв'ю ЕП пообіцяв оскаржити обмеження цін в судовому порядку.

Режим "ручного управління", коли постачальники орієнтувалися не на європейські ціни, як передбачає закон, а на урядову постанову, мав діяти два місяці – до кінця березня. Проте ціни не змінилися і в квітні – аж до запровадження з 1 травня так званого річного тарифу.

Як зазначають співрозмовники ЕП на ринку, причина – "прохання" з Офісу президента ще на місяць залишити ціну 6,99 грн за куб м.

Паралельно з цим державний "Нафтогаз", який через компанію "Укргазвидобування" контролює понад 70% видобутку газу в країні, вів перемовини з постачальниками щодо обсягів газу, необхідних їм для формування річного продукту.

Щодо відкритості та прозорості цього процесу питання є і в учасників ринку, і в державних службовців. Про результати перемовин громадськість дізналася постфактум.

Як "Нафтогаз" газ продавав

Суть контрактів з постачальниками полягає в тому, що "Нафтогаз" з 1 травня 2021 року до кінця квітня 2022 року продає їм газ за певною ціною, а ті продають його населенню за фіксованою ціною. Звісно, з урахуванням своєї маржі.

Тут не так важливо, якою буде маржа – з відновленням з травня ринкових правил кожен громадянин може обирати, у кого купувати газ та за якою ціною.

Важливо те, що, підписуючи річні контракти, державна компанія встановила різну вартість газу та обсяги поставок для кожного приватного постачальника.

 

З більшістю компаній контракти підписувалися 28-29 квітня. Винятком стала компанія "Йе енергія" Фірташа, яка є найбільшим постачальником газу населенню. З нею "Нафтогаз" домовився ще 19 березня.

Саме "Йе енергія" та "Нафтогаз" (через дочірнє ТОВ "ГПК Нафтогаз України"), які разом контролюють до 80% ринку постачання блакитного палива побутовим споживачам, законтрактували найбільші обсяги – 6 млрд куб м та 2,2 млрд куб м газу відповідно.

Вони ж отримали й найнижчі ціни – 7,42 тис грн за тис куб м, тоді як решта компаній підписали контракти з ціною від 7,9 тис грн до 8,8 тис грн.

Три питання

До умов підписаних контрактів учасники ринку та чиновники першого рангу мають низку запитань.

Перше – як невеликим компаніям конкурувати з "ГПК Нафтогаз України" та "Йе енергія", коли закупівельні ціни для малих фірм вищі, ніж у "річних" контрактах найбільших гравців.

Так, якщо більшість компаній отримали газ дорожче 8 тис грн за тис куб м, то "ГПК Нафтогаз України" та "Йе енергія" пропонують своїм клієнтам товар за нижчою ціною.

Друге – чи не зацементують монополію двох згаданих гравців умови зазначених контрактів?

Відповідь очевидна: конкурувати з двома найбільшими гравцями не зможе ніхто. Навіть більше: в окремих регіонах газзбути Фірташа почали відкривати нові офіси, пропонуючи споживачам більш привабливу ціну, ніж у конкурентів.

Третє – найбільш важливий момент – згадані контракти, за даними співрозмовників ЕП, дозволяють компаніям продавати газ не тільки населенню, а й промисловості.

Вони цим активно користуються. За даними джерел ЕП, тільки в перший місяць дії контрактів постачальники продали непобутовим споживачам близько 60 млн куб м газу.

У травні, за даними Української енергетичної біржі, ринкова вартість газу для бізнесу перевищувала 11 тис грн за тис куб м.

У липні ціни побили абсолютний рекорд, уперше в історії перетнувши позначку 15 тис грн. У той же час закупівельна ціна для постачальників становила 7,42 грн за тис куб м.

У контрактах не було прямої заборони продавати газ промисловості, тож така різниця дала можливість окремим постачальникам непогано заробити.

Крім того, що виписані таким чином контракти дозволяють постачальникам заробляти на великій різниці, вони ще створюють додаткові ризики. Наприклад, що газу українського видобутку не вистачить для потреб населення і необхідні обсяги доведеться компенсувати імпортними поставками.

Чому контракти підписали на таких умовах

Є, як мінімум, дві версії, які виданню озвучили учасники переговорного процесу.

Перша – згоду на такі умови дали в Офісі президента. В обмін на це газзбути Фірташа погодилися встановити мінімальну маржу, що дозволило запропонувати населенню газ за найбільш привабливою ціною.

Це підтвердив колишній голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв. "Про результат цих перемовин чудово знають прем'єр та президент", – говорив він.

Крім того, не слід забувати про ризики оскарження зимового рішення про "ручне управління" цінами на газ. Керівник "Йе енергії" Артем Компан не виконав обіцянки оскаржити це рішення.

Друга – Коболєв, який пішов з "Нафтогазу" 28 квітня, у такий спосіб буцімто вирішив перед звільненням помститися нинішньому голові компанії Юрію Вітренку, заблокувавши плани останнього позбавити НАК монопольного права розпоряджатися газом "Укргазвидобування".

Утім, така версія викликає сумніви. Після того, як Кабінет міністрів звільнив Коболєва з "Нафтогазу", він написав у Facebook, що дізнався про своє звільнення із ЗМІ.

Переглянути не можна залишити

CEO компанії ETG Володимир Шведкий заявляє, що "через домовленості компаній-монополістів незалежні постачальники змушені були встановлювати ціни нарівні з ними собі у збиток".

"Монополізація ринку кількома гравцями призвела до подальшого утримування портфеля споживачів у руках цих компаній. Як наслідок – на ринку буде відсутня конкуренція, а в перспективі будуть високі ціни на газ", – заявив він.

За його словами, у найближчому опалювальному сезоні ринок звузиться до трьох-п'яти компаній, які продаватимуть газ населенню.

"Закликаю НАК переглянути ціни для всіх з рівними умовами. Виходжу з того, що коли сусідні міста отримуватимуть газ за різною ціною, це буде соціально неправильно", – наголосив голова Нацкомісії з тарифів Валерій Тарасюк.

До чого може призвести відсутність конкуренції? Яскравий приклад не під запис наводить керівник одного з постачальників.

"Через високу закупівельну ціну ми змушені продавати газ по 8,99 гривні, що на гривню дорожче, ніж у газзбутів Фірташа. Крім того, наданих нам обсягів недостатньо, щоб повністю задовольнити потреби споживачів.

У нашому місті компанія Фірташа відкрила офіс і пропонує газ по 7,99. Це дає підстави вважати, що НАК продає ресурс згаданим компаніям в необмеженій кількості. Ми вже звернулися до "Нафтогазу" з проханням збільшити обсяг газу на літо та знизити ціну до 7,42 тисячі гривень, але поки що нічого не зроблено", – каже співрозмовник ЕП.

Як відомо, контракти підписувалися ще за часів Коболєва. Новий керівник "Нафтогазу" Юрій Вітренко відкрито критикував їх умови, та чи зробив він щось для розв'язання цієї проблеми?

З позитивного: за даними джерел ЕП, до умов контрактів готуються зміни в частині заборони перепродажу газу для промисловості, однак чи можуть інші постачальники розраховувати на зниження цін – питання досі відкрите.

Реклама: