Запрошуємо на перший за час великої війни Банківський форум

Якими будуть ціни та курс долара на кінець року: оновлені прогнози НБУ та економістів

Якими будуть ціни та курс долара на кінець року: оновлені прогнози НБУ та економістів

Як змінилися очікування експертів щодо курсу гривні, інфляції та зростання ВВП після перших чотирьох місяців року.
Вівторок, 11 травня 2021, 08:30 -
ua.depositphotos.com

Марафон "2021 рік" перетнув позначку початку травня, а отже, третина року позаду.

Попри позитивний початок та сподівання експертів щодо зміцнення гривні, національна валюта протягом перших чотирьох місяців 2021 року не поспішала відігравати позиції в долара. Не виправдалися й сподівання щодо стрімкого росту ВВП.

Оновлені прогнози Національного банку, банкірів та експертів виглядають набагато стриманіше, ніж на початку року. Усі вони більше не очікують економічного стрибка та більш песимістично дивляться на інфляцію.

Як змінилися очікування експертів щодо відновлення економіки, зростання цін та курсу валют після перших чотирьох місяців року та до чого слід готувати свої гаманці?

Реклама:

Нестримні ціни

Про стрімке зростання цін почали говорити ще з початку року. Уже в січні річний показник (порівняння з аналогічним періодом 2020 року) інфляції перевищив прийнятний для України рівень 5+/-1%.

Найбільший удар по власній кишені українці відчули напередодні Великодніх свят. За розрахунками Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", мінімальний великодній комплект продуктів обійшовся на 25% дорожче минулорічного.

Швидкий ріст цін фіксує і Держстат. У березні річний показник становив 8,5%. Рекордсменом із здорожчання стали яйця, ціни на які за рік зросли більш ніж удвічі. За підсумками квітня темпи інфляції сповільнилися до 8,4%.

Про розгін інфляції повідомляє і Нацбанк, який мав би її контролювати. Напередодні НБУ оприлюднив оновлені прогнози, у яких погіршив очікування щодо росту цін у 2021 році із 7%, як очікувалося в січні, до 8%.

Для стримування темпів росту цін в середині квітня Нацбанк підвищив облікову ставку на 1% до 7,5% річних.

Такий крок повинен спричинити зростання відсотків за депозитами та кредитами і стимулювати людей менше витрачати грошей та більше заощаджувати.

Однак попри намагання сповільнити ріст цін, регулятор прогнозує, що інфляція в Україні ростиме й далі. Пікового значення індекс цін має досягнути в третьому кварталі 2021 року після жнив.

Досі зростання цін в Україні підігрівалося підвищенням світових котирувань на сировину, зокрема на зерно та олію. Надалі штовхати ціни вгору будуть інші фактори, вважають у Нацбанку.

З боку пропозиції – подорожчання енергоносіїв, прискорення світової інфляції і збільшення виробничих витрат, зокрема на оплату праці. Подорожчання пального, крім безпосереднього впливу на інфляцію, збільшуватиме собівартість товарів.

З боку попиту інфляційний тиск буде підсилюватися зростанням доходів населення в умовах відновлення економіки, йдеться в оновленому прогнозі НБУ.

Повернення інфляції до цільового рівня 4-6% за рік у Нацбанку очікують лише в першій половині 2022 року. З прогнозами регулятора погоджуються аналітики групи ICU.

"Поточний сплеск інфляції зумовлений, насамперед, факторами пропозиції, що відображаються в цінах на продовольство та пальне, тоді як фундаментальний тиск залишається відносно помірним, а базова інфляція продовжує перебувати в межах цільового діапазону НБУ", – зазначив ЕП керівник департаменту макроекономічних досліджень групи Сергій Ніколайчук.

Майже ідентичну оцінку інфляції в Україні на 2021 рік дає і МВФ. У макроекономічному огляді фонду, оприлюдненому у квітні, прогнозується цьогорічний ріст цін на 7,9%. Проте фонд прогнозує, що за 2022 рік ціни в Україні зростуть на 6,8%.

В інвестиційній компанії Concorde Capital натомість очікують, що у 2022 році інфляція в Україні становитиме 5,5%, а в коридор НБУ (4-6% за рік) вона повернеться у другому-третьому кварталах 2022 року.

Більшість опитаних ЕП експертів очікують, що інфляція буде послаблюватися в другій половині 2021 року. Однак цей прогноз може не справдитися через низку непередбачуваних чинників.

"На 2021 рік ми прогнозуємо інфляцію на рівні 8,6%. При цьому варто пам'ятати, що інфляція просто так не заспокоїться. Її легко розігнати, але вона інертна. Якщо будуть погані новини щодо майбутнього врожаю, то зростання цін буде на зовсім іншому рівні", – попереджає виконавчий директор аналітичної організації "CASE-Україна" Дмитро Боярчук.

У банківських колах перспективи знецінення гривні оцінюють стримано. В Акордбанку не виключають, що цьогоріч інфляція може зрости до 9-10%, а "Райффайзенбанк банк аваль" очікує її повернення до 4-6% за рік не раніше літа 2022 року.

Курс гривні: гойдалки

На початку 2021 року більшість опитаних ЕП експертів та учасників ринку прогнозували поступове зміцнення гривні у першому півріччі.

Причини для цього були. Зокрема, ціни на товари українського експорту сягнули багаторічних максимумів.

Крім того, наприкінці 2020 року та на початку 2021 року нерезиденти збільшили обсяги інвестицій у державні облігації, що збільшувало валютну пропозицію та мало б сприяти зміцненню гривні.

Незначне зміцнення гривні дійсно відбулося. Долар з початку року подешевшав з 28,4 грн до 27,7 грн. Однак чіткого тренду на зміцнення національної валюти не було.

Навпаки – в окремі періоди, зокрема протягом квітня, спостерігалося поступове зростання курсу долара.

Це відбувалося на тлі концентрації Росією військ в окупованому Криму та на східних кордонах. Не розуміючи, чим це може завершитися, іноземні інвестори не поспішали купувати гарантовані державою облігації навіть на короткостроковий період.

Крім того, на потік валюти від нерезидентів впливала й ситуація на світових фінансових ринках.

Дохідність десятирічних казначейських зобов'язань США, на які орієнтуються інвестори, почала зростати через побоювання щодо майбутньої інфляції долара. Це зростання автоматично призводить до відпливу інвестицій з країн, що розвиваються.

Однак з поступовою деескалацією ситуації на сході України, а також вдалим розміщенням єврооблігацій Міністерством фінансів національна валюта зміцніла на більш ніж 10 копійок.

На думку експертів та учасників ринку, до середини 2021 року національна валюта буде зміцнюватися, а в другій половині року – здешевлюватися.

"Ми очікуємо сезонні коливання курсу впродовж року. Сезонна ревальвація (зміцнення) триватиме до кінця літа, а восени курс почне повільно послаблюватися", – вважає аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

У компанії прогнозують незначну девальвацію гривні у 2021 році – до 28,2 грн за дол, а у 2022-2023 роках гривня щороку втрачатиме в середньому по 3% своєї вартості відносно долара.

У групі ICU на тлі менш вдалого для гривні початку року, ніж очікувалося раніше, вирішили дещо погіршити свої прогнози.

Якщо у січні там прогнозували, що долар протягом 2021 року коливатиметься в межах 27,5-28 грн, то наразі допускають девальвацію до 28,5 грн за дол.

Прогнозні розрахунки МВФ, наведені в оновленому звіті фонду, дещо оптимістичніші: середнє значення курсу долара у 2021 році становитиме 27,98 грн проти 28,12 грн раніше, у 2022 році – 27,61 грн (27,96 грн), у 2023 році – 27,59 грн (28,1 грн).

Перспективи гривні залежатимуть і від політичних чинників, вважають у "CASE-Україна". Зокрема, від того, чи "дозволятиме" НБУ гривні зміцнюватися в той час, коли бюджет другий рік поспіль має дефіцит понад 200 млрд грн.

"Відбуватиметься певне укріплення гривні, особливо на тлі проблем у боротьбі з ковідом.

Проте я не думаю, що НБУ допускатиме зміцнення курсу далеко від позначки 28 гривень за долар – це надто сильні втрати для бюджету (чим міцніша гривня, тим менше надходжень до бюджету від експорту. ЕП).

Чим такі втрати закінчилися в минулому, зрозуміло з прикладів Оксани Маркарової та Якова Смолія (колишні міністр фінансів та голова НБУ. – ЕП)", – пояснює Боярчук.

Натомість банкіри, схоже, такий ризик виключають. Навіть менш вдалий для гривні початок року, ніж прогнозували експерти, не змінив їхніх прогнозів щодо більш рішучого зміцнення національної валюти відносно долара.

"У середині року орієнтир курсу – 27,3-27,5 гривні за долар. У другій половині року через високі ціни на газ та нафту і зростання бізнес-активності – 28 гривень", – каже директор департаменту ризик-менеджменту Акордбанку Микола Войтків.

Зміцнення гривні очікують і банки з іноземним капіталом.

"Влітку долар до гривні увійде до коридору 27-27,5 грн і торгуватиметься там до вересня.

Ми очікуємо на незначну девальвацію національної валюти восени та взимку, внаслідок чого курс долара ближче до кінця року повернеться до діапазону 28-28,5 грн, а середньорічний курс становитиме 27,7 гривні за долар порівняно з 27 гривнями у 2020 році", – вважає головний менеджер з економічного аналізу "Райффайзен банку аваль" Сергій Колодій.

При оцінці прогнозів щодо майбутнього курсу долара в Україні потрібно враховувати, що в часи пандемії їх точність багато в чому залежить від перебігу вакцинації та післякризового відновлення економіки.

Для України швидші темпи вакцинації означають більші темпи економічного зростання, а разом з ними – більші обсяги імпорту товарів та подорожей українців за кордон. Останні два чинники можуть створювати додатковий тиск на гривню.

Відновлення економіки: кінець хороших новин

Перший рік пандемії українська економіка пережила набагато краще, ніж очікували експерти. Падіння ВВП за підсумками року становило "лише" 4%. Для порівняння: МВФ прогнозував скорочення української економіки на понад 8%.

Однак на початку 2021 року хороші новини для української економіки закінчилися. Погіршення ситуації з поширенням коронавірусу, оголошення нових карантинних обмежень та низькі темпи вакцинації заважали економічному відновленню.

За розрахунками Нацбанку, січневе посилення карантину коштувало економіці 0,2% ВВП, а посилення карантину в низці областей у березні – ще близько 0,1%.

За попередніми оцінками, ВВП України у першому кварталі 2021 року перебував у від'ємній зоні: порівняно з першим кварталом 2020 року показник скоротився на 1,5%.

Надалі економічне відновлення багато в чому залежатиме від успіхів у боротьбі з коронавірусом.

На думку НБУ, темпи зростання економіки у 2021 році будуть нижчими, ніж очікувалося раніше.

Зокрема, продовження адаптивного карантину коштуватиме економіці 0,5-0,6%, а за підсумками року ВВП зросте на 3,8% (раніше очікували зростання на 4%).

Погіршили свої прогнози й інші організації. Група ICU очікує зростання економіки України у 2021 році на 5,2% (раніше прогнозувала зростання на 5,6%).

"Відновлення української економіки на початку року було слабким, але очікуване в другому півріччі відносно стрімке зростання порівняно з попередніми кварталами має забезпечити ріст цьогорічного ВВП з темпом 5,2%.

У 2022 році ми очікуємо уповільнення економічного зростання до 3,8%", – пояснив Ніколайчук.

Тимчасом Міжнародний валютний фонд покращив свої прогнози щодо економіки України. Там очікують зростання ВВП у 2021 році на 4% проти 3% у попередніх прогнозах.

Схожі прогнози – у Concorde Capital. Там очікують зростання ВВП на 4,1% у 2021 році з уповільненням до 3,5% у 2022 році та до 3,6% у 2023 році.

"Економічного прориву очікувати цього року не слід. За базовим сценарієм, економіка виросте на 4%, однак у разі невдалої ринкової кон'юнктури, поганого врожаю чи загострення на сході ВВП може зрости на 3,5%", – вважає Войтків.

Експерти радять пам'ятати, що навіть найточніші прогнози можуть розбитися об українські реалії: або через рішення Конституційного суду, або через гучну відставку когось з ключової для макроекономічної стабільності посади.

На жаль, поки що передбачати такі події українці не навчилися.

Фото на головній: ua.depositphotos.com

Реклама:
Слухайте подкаст "Хроніки економіки" на зручній платформі: