Україна може спробувати відмовитися від співпраці з МВФ під час виборчого циклу 2023-2024 років – BofA

П'ятниця, 18 червня 2021, 16:55
 

Аналітики Bank of America (BofA) вважають, що Україна може спробувати відмовитися від співпраці з МВФ під час виборчого циклу 2023-2024 років.

Про це йдеться у звіті BofA Global Research, який має агентство "Інтерфакс-Україна".

Зазначається, що аналітики очікують продовження поточної програми МВФ до 2022 року "за умови обмеженого прогресу".

"Проте ми також думаємо, що українська влада може спробувати "вийти" із залежності від фінансування МВФ під час наступного виборчого циклу в другому півріччі 2023 року - першому кварталі 2024-го", - йдеться у звіті.

У звіті йдеться, що українська влада може повернутися до ідеї нової програми після виборів у рамках ширшої співпраці із Заходом, але під час виборчого процесу все ж може вважати за краще не бути зв'язаною умовами МВФ.

На думку аналітиків, це може привести до періоду відсутності активної програми МВФ, хоча якась форма співпраці, ймовірно, збережеться за будь-якого сценарію.

Наступні вибори до Верховної Ради заплановані на жовтень 2023 року, а президентські вибори - на березень 2024 року.

"Отже, 2022 рік - останнє вікно для продовження тісної співпраці з МВФ", - вважають в BofA.

"Ми думаємо, що продовження поточної програми SBA (у рамках механізму stand-by - ред.) ще на рік або близько того є найбільш імовірним сценарієм. Це може дати змогу Україні погасити МВФ принаймні частину з майже 3 млрд дол із термінами погашення у 2021-2022 роках", - йдеться у звіті.

"Здатність України утримуватися від офіційного фінансування, ймовірно, безпосередньо залежатиме від бюджетної консолідації у 2022-2023 роках.

Водночас, як зазначає BofA, гнучкий підхід до податково-бюджетної політики, ймовірно, означатиме необхідність у фінансуванні МВФ навіть під час виборчого циклу. І хоча Україна має виконати низку умов у поточній програмі фонду, аналітики, як і раніше, вважають, що країна зможе пройти першу перевірку й отримати перший транш у липні-вересні цього року", - йдеться у повідомленні.

Читайте також:

МВФ поїхав, але ви тримайтеся: чому Україна не отримала грошей та у що це виллється

Нагадуємо:

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна обов'язково зробить те, що пообіцяла, і може отримати транш від МВФ восени, але у разі його відсутності глобальної проблеми не буде.

Президент Володимир Зеленський вважає, що несправедливо з боку МВФ прив’язувати ті чи інші "маяки" до тих чи інших траншів, за його словами, "не можна торгувати реформами за гроші".

Президент Володимир Зеленський у контексті співпраці України з МВФ заявив, що несправедливо висувати до України такі ж вимоги, як до інших держав, оскільки Україна восьмий рік перебуває у стані війни і змушена по-іншому обирати пріоритетні сфери для проведення реформ.

Аналітики J.P. Morgan прогнозують, що Україна до кінця 2021 року отримає 3 млрд дол офіційного фінансування та очікують надходження другого траншу кредиту МВФ до вересня цього року.

У Міжнародному валютному фонді кажуть про те, що певний прогрес для завершення першого перегляду програми stand-by є, проте Україні потрібно зробити ще більше до другого перегляду.

Прем'єр Денис Шмигаль заявив, що щодо всіх законодавчих питань у рамках переговорів з МВФ Україна "показала поступ і просунулася вперед".

У МВФ кажуть, що залишаються у стані переговорів з Україною та чекають більшого прогресу для виділення другого траншу за програмою stand by.

Україна і МВФ можуть досягти домовленостей на рівні staff level agreement у найближчі 2 місяці, заявив у квітні міністр фінансів Сергій Марченко.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"