Молдові підставили газове плече. Чому Україна позичає газ сусідам, коли самим може не вистачити

Молдові підставили газове плече. Чому Україна позичає газ сусідам, коли самим може не вистачити

Понеділок, 25 жовтня 2021, 08:45 -
reddit.com
У рамках "аварійної допомоги" Україна позичила Молдові символічний обсяг газу, однак є сценарій, за яким "Нафтогаз" може прокачати до сусідньої країни сотні мільйонів кубометрів палива.

П'ятнична заява секретаря Ради національної безпеки і оборони Олексія Данілова про "допомогу Молдові певним обсягом газу" мала ефект бомби.

Враховуючи ситуацію на ринках та ініціативи влади щодо можливого обмеження цін для приватних гравців, в українців одразу виникло багато логічних питань.

Який обсяг планується передати сусідам, на яких умовах та чи вистачить газу самій Україні, враховуючи кризу з постачанням вугілля та мінливість і непередбачуваність зимової погоди.

В умовах інформаційного вакууму з боку влади окремі медіа почали поширювати конспірологічні версії про "1 млрд куб м газу в обмін на "злив" справи Чауса генпрокуратурою Молдови".

Реклама:

Реальність виявилася набагато простішою. У рамках "аварійної допомоги" Україна погодилася позичити символічний в масштабах країни обсяг газу, без якого Молдова могла опинитися на межі колапсу.

Однак історія може мати продовження. У Москві тривають перемовини щодо нового газового контракту. У разі їх провалу "Нафтогаз" може надати сусідній країні набагато більший обсяг газу.

Рамкова угода про це вже підписана. У ній не йдеться про позику, домовленість передбачає суто ринкові умови.

Чим викликана енергетична криза в Молдові, скільки газу позичила Україна та чим може допомогти в майбутньому?

Надзвичайний стан у Молдові

Через дефіцит газу в п'ятницю в Молдові оголосили 30-денний надзвичайний стан в енергетиці.

Під час розгляду цього питання прем'єр-міністерка Наталя Гаврилиця заявила з трибуни парламенту, що в країні існує дефіцит газу – близько 16 млн куб м.

Енергетичну кризу в Молдові спричинили складні перемовини з російським "Газпромом" щодо нового контракту. Останній раунд відбувся в Москві в четвер і закінчився безуспішно.

Сторони тимчасово продовжили угоду на колишніх умовах на місяць. При цьому зробити це вдалося за кілька годин до закінчення попереднього контракту – 30 вересня.

Утім, навіть за чинними домовленостями ціна для Молдови зросла. Якщо у вересні тисяча кубометрів російського газу коштувала 550 дол, то в жовтні вартість зросла до 790 дол.

Російська сторона заявила про готовність продовжити контракт на листопад, однак перед цим Кишинів повинен повернути 709 млн дол за спожитий у вересні-жовтні газ. Цей борг Молдова, схоже, не визнає.

Україна відіграє важливу роль у постачанні газу Молдові, оскільки левову частку ресурсу остання отримує через українську газотранспортну систему.

За дев'ять останніх місяців обсяг транзиту газу Україною до Молдови становив 2,27 млрд куб м. Це притому, що загальний обсяг споживання сусідньої країни разом з невизнаним Придністров'ям становить менше 3 млрд куб м на рік.

Через критичну ситуацію до українського уряду по допомогу звернулася прем'єр-міністр Молдови. Як стало відомо із заяви Данілова, Україна на це прохання відгукнулася.

Скільки газу та чому позичила Україна

За підсумками засідання Ради національної безпеки і оборони Данілов повідомив про намір України допомогти Молдові "певним обсягом газу".

Він уточнив, що це буде газ у борг, і потім Молдова поставлений ресурс поверне. Утім, жодного слова щодо обсягів і термінів повернення палива секретар РНБО не сказав.

Того ж вечора в окремих медіа почала поширюватися інформація про начебто 1 млрд куб м газу, що за поточної ситуації викликало багато питань.

За даними джерел ЕП, насправді йдеться про обсяг до 16 млн куб м газу. Молдавській газотранспортній системі він потрібен для підтримки робочого тиску, без якого неможлива доставка газу кінцевому споживачу.

Згадані 16 млн куб м були поставлені на вихідних. Цей обсяг становить всього 0,08% від запасів газу в українських сховищах – 18,4 млрд куб м.

Цю інформацію підтвердив голова парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус. "Такі дії (намір передати газ – ЕП) – це певна форма "аварійної допомоги", правильна практика добросусідських відносин", – зазначив він.

За його словами, Україна хотіла б, аби Молдова повернула цей газ до кінця зими. За даними джерел ЕП, сторони домовилися про повернення газу до кінця календарного року.

Чому Україна на це погодилася? На це є принаймні дві причини.

Перша – політична. Як тільки до влади в країнах, щодо яких Росія має геополітичний інтерес, приходить проєвропейський уряд, він одразу стикається з тиском та шантажем "Газпрому".

Україна не раз відчувала це на собі, тож допомога Молдові, особливо враховуючи мізерні обсяги палива, виглядає цілком логічною та зрозумілою.

Друга причина суто прагматична: в Україні є території, які живляться газом із сусідньої країни.

Ідеться про Могилів-Подільський – місто у Вінницькій області, яке перебуває на кордоні з Молдовою та отримує блакитне паливо з її газотранспортної системи.

Утім, це не єдина допомога, яку Україна може надати сусідам протягом цього опалювального сезону.

Більше газу – тільки за гроші

Враховуючи ситуацію на світових ринках та непрогнозованість росіян, Молдова розглядає різні сценарії розвитку подій. У тому числі – варіант повної зупинки постачань з боку "Газпрому".

Україна теж залучена до цього процесу. За даними джерел ЕП, напередодні молдовська державна компанія Energocom та "Нафтогаз" підписали рамкову угоду про постачання в разі необхідності до 700 млн куб м газу.

У цьому випадку вже не йдеться про позику. Цей ресурс може бути поставлений винятково за гроші.

"Є така угода, але вони поки що не купили жодного кубометра. У разі необхідності буде продаватися імпортний ресурс, про газ власного видобутку не може бути й мови. Тобто НАК купує газ у Європі (Євросоюзі – ЕП), додає свою маржинальність і транспортує ресурс до Молдови", – розповів ЕП представник уряду.

Саме за Кабміном у цьому питанні останнє слово. За процедурою, затвердити рішення на таку велику суму повинно спочатку правління "Нафтогазу", а згодом – наглядова рада, функції якої наприкінці вересня перебрав на себе уряд.

З великою ймовірністю, Молдова підписала рамкові угоди і з іншими міжнародними гравцями газового ринку. Таким чином вона намагається застрахувати себе від ризиків з усіх боків.

При цьому варіант з поставками "Нафтогазом" є одним з багатьох можливих і наразі не розглядається як пріоритетний.

Базовий сценарій, у який вірять у Молдові, полягає в тому, що з росіянами вдасться домовитися. Якою ціною – це вже інше питання.

Реклама: