Мільярдери Forbes: немає Путіна, Януковича та Фірташа

Мільярдери Forbes: немає Путіна, Януковича та Фірташа

Вівторок, 13 березня 2012, 10:43 -
Рейтинг демонструє, що в СНД великий капітал дуже тісно переплетений з владою в цих країнах. Таке явище називають олігархія, а мільярдерів з цих країн - олігархами. Тобто, кожен новий мільярд олігарху завжди допомагає чи допомагала заробити офіційна влада.

Популярний журнал Forbes опублікував свій черговий рейтинг мільярдерів світу.

Загалом до рейтингу потрапило 1226 мільярдерів, а їх сумарні статки оцінені у 4,6 трлн доларів.

Найбільше мільярдерів все ще живуть в США - 425. Приріст магнатів в США становив 2,5%, або 12 чоловік.

Цікаво, що у країнах молодого імперіалізму, навпаки, поменшало мільярдерів. У Росії кількість найбагатших порівняно з минулим роком скоротилася на 5 осіб, до 96. У Китаї власників статків з дев’ятьма нулями поменшало за рік на 20, до 95 осіб.

Проте, нарешті в рейтингу найбагатших росіян світу яскраво ”засвітилися” бізнесмени, яких пов'язують з ”старим-новим” президентом Росії Володимиром Путіним - Геннадій Тимченко та Леонід Міхельсон.

Геннадій Тимченко. Фото gazeta.ru

Тимченко, союзник Путіна, співвласник Gunvor (четвертий в світі за продажами нафтотрейдер) та акціонер ”Новатеку” (друга компанія в Росії за обсягами видобутку газу), навіть потрапив в першу сотню списку.

За оцінкою Forbes, статки Тимченка за рік зросли майже вдвічі, з $5,5 млрд до $9,1 млрд.

Його партнер Міхельсон, який разом з Тимченко володіє ”Новатеком” та ”Сибуром”, теж збагатився. За рік його статки збільшилися з $9,1 млрд до $11,9 млрд, і тепер він на 72-му рядку у верхній сотні багатіїв світу.

Історично склалося, що в СНД великий капітал дуже тісно переплетений з владою в цих країнах. Таке явище називають олігархія, а мільярдерів з цих країн - олігархами. Тобто, кожен новий мільярд олігарху завжди допомагає чи допомагала заробити офіційна влада.

Доречно буде згадати слова Путіна, який запевняв, що на відміну від єльцинської ери, зараз нових олігархів в Росії не з'являється.

ЯК СКЛАДАВСЯ РЕЙТИНГ

Forbes почав складати список найбагатших людей на Землі 25 років тому.

В журналі підкреслюють, що при формуванні рейтингу найбагатших людей планети, кореспонденти журналу оцінили статки мільярдерів і людей, які вибули з рейтингу, а також декількох сотень підприємців, які теоретично могли потрапити до нього.

Володимир Путін. Фото polittech.org

“Оцінка статків підприємця враховувала його частки в акціонерному капіталі публічних компаній, нерухомість, яхти і літаки, колекції мистецтва і коштовності, а також помітні суми готівки”, - відзначають укладачі рейтингу.

При підрахунках також враховувалися борги кандидатів.

Forbes наголошує, що всі оцінки наведені станом на 14 лютого 2012 року. “Враховуючи постійне коливання вартості акцій у світі, наведені статки можуть значно збільшитися - або зменшитися - протягом тижнів або навіть днів після публікації рейтингу”, - резюмують автори рейтингу.

Звісно, до рейтингу Forbes не можна ставитись як до цілком об’єктивного. Наприклад, до нього не входили такі диктатори, як Муамар Каддафі, Хосні Мубарак, Уго Чавес та Туркменбаши. Ці люди напевно мали хіба що не мільярдні статки.

Крім того, до рейтингу не потрапили президенти, які стилем своєї поведінки наближаються до диктаторів та напевно є якщо не мільярдерами, то мультимільйонерами.

Зокрема, це стосується росіянина Володимира Путіна (якого вважають найбагатшою людиною світу), казахського лідера Нурсултана Назарбаєва та українця Віктора Януковича.

Як кажуть, але ніколи не зможуть підтвердити документально, родина останнього володіє ”Укртелекомом” та ще десятками підприємств по всій Україні. Подейкують, що в інтересах родини діючого президента (її називають ”Сімя”, як колись звали родину російського президента Бориса Єльцина) по всій Україні були відібрані найкращі бізнеси.

ВІСІМКА УКРАЇНСЬКИХ “НАЙ-НАЙ”

В рейтинг найбагатших потрапило вісім наших олігархів. Список найбагатших українців у світі, складений Forbes, чи не найкраще демонструє, наскільки влада та олігархи перебувають у тісних обіймах один одного.

Рінат Ахметов. Фото donbass.ua

Найбагатшою людиною України, за версією Forbes, традиційно залишається власник СКМ та ФК “Шахтар” Рінат Ахметов. Він займає 39 сходинку у списку найбагатших у світі. Журнал оцінив статки Ахметова в $16 млрд.

“ДТЕК Ахметова вже контролює понад 60% видобутку вугілля та виробництва енергії в Україні”, - підкреслює журнал, підкреслюючи монопольне становище донецького бізнесмена.

За підрахунками “Економічної правди”, після поглинання найбільших енерго-генерючик компаній та низки металургійних активів найбагатший українець домінує

у видобутку вугілля - 34,9% - 51,8%,
у теплогенерації - 63,9% потужностей ТЕС,
у виробництві залізорудного концентрату - 52,7%,
агломерату - 37,6%, окатишів - 56%,
у виробництві коксу - 39,2-47,7%,
у виплавці чавуну та сталі - 53,4% і 52,6% відповідно
та виробництві металопрокату — 50,26%.

Другим найбагатшим українцем і 255 у рейтингу Forbes названий медіа-магнат та власник трубної корпорації “Інтерпайп” Віктора Пінчука - зять другого президента України Леоніда Кучми та колишній бізнес-партнер Юлії Тимошенко. Його статки укладачі рейтингу оцінили в $4,2 млрд.

Віктор Пінчук з дружиною. Фото pseudology.org

Як наголошують автори Forbes, Пінчук сколотив свій капітал на поставках труб, що вироблені на його підприємствах, енергетичним гігантам, включаючи “Газпром” і “Роснєфть”.

Підкреслимо, що основними ринками збуту труб для Пінчука є Росія, яка час від часу погрожує закрити цей ринок для українців, щоб виторгувати в українського уряду більш вигідні для себе умови.

Окрім того, за даними Forbes, Пінчук готує свою нафтогазову компанію “ГеоАльянс” до IPO.

Співвласники Приватбанку Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, які контролюють виробництво феросплавів і більшість вітчизняних авіакомпаній в Україні (неформальна група “Приват”), стали третім та четвертим найбагатшими українцями, відповідно.

Геннадій Боголюбов. Фото pl.com.ua

У Коломойського, який опинився на 377-й сходинці рейтингу, журнал нарахував $3 млрд.

"Коломойському також належить 4,5% акцій Evraz Романа Абрамовича, а також енергетичні інтереси", - підкреслюють журналісти журналу.

Зокрема, олігарху належить низка пакетів акцій вітчизняних обленерго.

Експерти очікують, що Коломойський прийме участь в конкурсі з приватизації акцій “Дніпрообленерго”, де він позмагається за 50% цієї компанії з Ахметовим.

Багатство Боголюбова (418 місце) журнал оцінив $2,8 млрд.

Цікаво, що Forbes не наводить фотографію бізнесмена, обличчя якого є досить впізнаваним в Україні та в Ізраїлі.

Це вказує на інформаційну закритість партнера відомого балакуна Коломойського.

Як писала "ЕП", Боголюбов відповідає за міжнародний феросплавний бізнес у "Приваті". Загалом, за оцінками фахівців, на світовому ринку марганцевої руди частка підприємств "приватівців" становить близько 10%, а на ринку феросплавів - близько 20%.

Костянтин Жеваго. Фото poltava.pl.ua

П'ятим найбагатшим в Україні Forbes вважає чи не єдиного опозиційного олігарха Костянтина Жеваго. Він в загальному рейтингу - на 719 місці. Статки Жеваго, який контролює, Полтавський ГЗК, виробника шин завод "Росава", банк "Фінанси та Кредит", "АвтоКраз" оцінено в $1,8 млрд.

“Костянтин Жеваго переживає важкі часи. Ціна акцій його залізорудної компанії  Ferrexpo знизилась на 35% за минулий рік, а його банк ("Фінанси та Кредит") бореться з великим кредитним портфелем. Лідер його партії, Юлія Тимошенко, сидить в колонії...", - підкреслює видання.

Нагадаємо, в 2011 році на підприємствах Жеваго СБУ влаштувала “маски-шоу”, а українські ЗМІ писали, що олігарх підшукує житло в Лондоні.

Останню новину про Жеваго українці почули від президента Віктора Януковича, який запевняв, що опозиційний олігарх разом з Ахметовим та Пінчуком підтримав введення податку на розкіш.

Чи це президент так жартує, варто лише здогадуватись.

Власник одного з найбільших виробників м'яса птиці”Миронівський хлібопродукта” Юрій Косюк в рейтингу Forbrs посів 960 сходинку із $1,3 млрд.

 Юрій Косюк. Фото focus

 

Його вертикально інтегрований холдинг займається виробництвом  курятини, інкубаційних яєць, кормів і вирощування великої рогатої худоби. "Миронівському хлібопродукту" належить бренд "Наша ряба".

Імперія Косюка активно розширялася, коли аграрне міністерство очолював Юрій Мельник. До речі, сьогодні екс-міністр працює першим заступником голови правління "МХП". Крім того, подейкують, що своїм злетом Косюк має завдячувати тодішньому голові Державного управління справами Ігорю Тарасюку, якого вважають співвласником ”МХП”.

Зокрема, на часи президентства Віктора Ющенка припав вихід компанії на IPO – у травні 2008 року.

Претендент на крісло міністра економіки та діючий голова ради НБУ Петро Порошенко в рейтингу Forbes посів 1153 місце зі своїм $1 млрд.

Порошенко все ще не поспішає повідомляти, чи погодився він очолити Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Джерела "Української правди" повідомляють, що Порошенко зібрався балотуватися на наступних парламентських виборах у Вінницькій області.

Основний профіль Порошенка - кондитерський бізнес (ТМ “Рошен”).

Петро Порошенко. Фото vu.ua

“Компанія українського ”шоколадного короля” Roshen, яка продовжує домінувати на ринку солодощів, почала експансію в Європу - в 2011 році він придбав крохмальний завод у Німеччині”, - підкреслюють автори рейтингу.

Окрім того, компанії Порошенка займаються виробництвом тролейбусів і автобусів.

Також Порошенко залишається великим експортером сільгосптоварів. Аграрну діяльність його концерну "Укрпромінвест" курує компанія "Агропродінвест". До її складу входять цукрові заводи – Погребищенський і Гайсинський, Дніпровський крохмале-патоковий комбінат, мукомельні підприємства.

Основні земельні угіддя групи Порошенка знаходяться у Вінницькій і Полтавській областях - близько 90 тис гектарів. Також Порошенку належить низка медіа-активів (зокрема, він володіє часткою KP Media).

1153 місце, разом з Порошенко, займає Андрій Веревський - власник "Кернела".

Веревський після приходу до влади Партії регіонів довго не думав, чи залишатися йому в лавах "бютівських" депутатів, і швидко перебіг у табір заклятих ворогів.

Адже бізнес дорожче політичних ідеалів, тим паче, якщо він такий успішний.

"Кернел" – провідна українська компанія на ринку соняшникової олії. Її продукція якої займає суттєву частку в експорті сільськогосподарської групи товарів. До того ж, у 2011 році вона опинилися серед тих "щасливчиків", які "заслужили" квоти на вивезення зерна.

Українські мільярдери за версією Forbes

Персона

Місце в рейтингу

Власний капітал, млрд дол

Джерела збагачення

1

Рінат Ахметов

39

16

сталь, вугілля

2

Віктор Пінчук

255

4,2

виробництво труб

3

Ігор Коломойський

377

3

банківська справа, інвестиції

4

Геннадій Боголюбов

418

2,8

банківська справа, інвестиції

5

Костянтин Жеваго

719

1,8

банківська справа, гірничодобувна

6

Юрій Косюк

960

1,3

АПК

7

Петро Порошенко

1153

1

Кондитерські вироби

8

Андрій Веревський

1153

1

АПК

Де у рейтингу Фірташ?

Оцінка капіталів українських олігархів Forbes не є на 100% об'єктивною – і не лише тому, що там немає ”незмінних” президентів та диктаторів. Адже представники цієї вісімки здебільшого не поховали свою активи в офшорах (або мали щось показати, як то група ”Приват”).

Перелік доларових мільярдерів України можна розшити за рахунок росіян, які заробили свої статки в Україні, але прописані в рейтингу Forbs як найбагатші росіяни.

Зокрема, сюди можна включити:

Олег Дерипаска. Фото Яндекс

- Олега Дерипаску ($8,8 млрд, №104 у рейтингу), якому в Україні належить Запорізький алюмінієвий комбінат на Миколаївський глиноземний завод. В 2011 році Дерипаска відбивався від спроб української влади націоналізувати Запорізький алюмінієвий завод.

На підприємстві через збитковість законсервовані всі чотири серії електролізного виробництва.

- Віктора Нусенкіса - власника компанії “Донецьксталь-металургійний завод” ($2,4 млрд, №521 у списку).

“Нусенкіс отримав велику частину свого статку в Україні, де він є власником двох вугільних шахт, коксохімічного заводу, меткомбінату. За часів Радянського Союзу Нусенкіс став директором української вугільній шахті й був у числі перших хто почав експортні поставки вугілля самостійно... У 1993 році Нусенкіс заснував концерн “Енерго”, який швидко став одним з найбільших торговців вугіллям в Україні. Бізнес Нусенкіса було побудовано під захистом Геннадія Васильєва, колишнього генпрокурора України, який в даний час намагається довести в суді на Кіпрі, що він володів половиною “Енерго”, - описують бізнес олігарха журналісти видання.

Нусенкіс є громадянином Росії та має вугільні шахти в Сибіру. Цей олігарх є одним з найбільш впливових покровителів Православної церкви Російського патріархату в Україні;

- Вадима Новинського, партнера Ахметова по металургійному бізнесі ($1,9 млрд, №683 у рейтингу Forbes). Зокрема, Новинському в Україні належить 24% металургійного холдингу “Метінвест”, який контролюється Ахметовим.

Новинський також контролює нафтову компанію Regal Petroleum, яка працює в Україні і мережу супермаркетів “Амстор”. Бізнес-активи магната об'єднанні в “Смарт-холдинг”;

Костянтин Григоришин. Фото advocat-cons.info

- Костянтина Григоришина ($1,3 млрд, №960 у рейтингу). Бізнес Григоришина об'єднаний групою “Енергетичний стандарт”. Бізнесмен має інтерес в машинобудуванні — контролює сумське НПО ім Фрунзе, і в реалізації електроенергії — йому належить низка обленерго.

В Українському парламенті Григоришин спонсорував комуністів, але зараз його не згажують у зв'язку з політикою. А в приватизації української енергетики 2011-2012 років Григоришин частково брав участь як конкурент Ахметова, але чомусь систематично програє конкурси, не доводячи боротьбу до перемоги.

В обмін, за припущеннями експертів, Григоришин отримає карт-бланш на придбання цікавих йому обленерго. На цих теренах у Григоришина знову розгорівся конфлікт з братами Суркісами. Ті нібито “кинули” його з акціями ФК “Динамо”, а він їх з активами НПО ім.Фрунзе.

Окрім того, для переліку українських доларових мільярдерів можна вписати ще декілька персон, які не потрапили в список через непрозорість свого бізнесу.

Дмитро Фірташ. Фото yuzhnoukrainsk.net

Наприклад, Дмитро Фірташ - власник 4 з 6 виробників азотних добрив в Україні, а це 100% виробництва аміачної селітри та більше 50% виробництва аміаку та карбаміду.

Також олігарх через менеджмент контролює титанову галузь. Окрім того, Фірташу належить більш як 20 облгазів у країні. Наразі олігарх готується до приватизації держпакетів акцій облгазів і початку приватизації титанової галузі.

Варто підкреслити, що Фірташ має досить сильне лобі в українській владній верхівці — голову адміністрації Януковича Сергія Льовочкіна, першого віце-прем'єра Валерія Хорошковського та міністра енергетики Юрія Бойка (група Льовочкіна-Фірташа).

Також лояльним до цієї групи вважають міністра закордонних справ Костянтина Грищенка.

Заслуговують на увагу “сірі кардинали”: Василь Хмельницький (фігурував в українських рейтингах “найбагатших”, віддав велику частку майна за недоторканність новою владою) та Юрій Іванющенко (більш відомий, як Юра Єнакіївський; його пов'язують із захопленням найбільш рентабельних бізнесів на користь Сім’ї президента). Звісно, Іванющенко відкидає всі звинувачення на свою адресу.

ПЕРША ДЕСЯТКА НАЙБАГАТШИХ НА ПЛАНЕТІ

Укладачі рейтингу підкреслюють, що 2011 рік був провальним для металургів - із десятки випав металургійний магнат Лакшмі Міттал. Але минулий рік був вдалим для продавців одягу і предметів розкоші.

Десятка найбагатших людей планети

Місце в рейтингу

Персона

Власний капітал, млрд дол

Джерела збагачення

1

Карлос Слім Елу

69

телекомунікації

2

Біл Гейтс

61

Microsoft, інвестиції

3

Уоррен Баффетт

44

інвестиції

4

Бернар Арно

41

власник Louis Vuitton, Moet & Chandon та Hennessy

5

Амансіо Ортега

37,5

власник Zara

6

Ларрі Еллісон

36

власник Oracle

7

Ейке Батіста

30

нафта, метали

8

Стефан Перссон

26

власник H&M

9

Лі Ка-шін

25,5

інвестиції

10

Карл Альбрехт

25,4

торгівля

Співвласник ”Майкрософт” Біл Гейтс вже давно не найбільший „крутяк”. Найбагатшою людиною на планети, як і в минулому році, за версією журналу, в 2011 році, як і в 2010, став мексиканець Карлос Слім Елу. Його капітал, укладачі рейтингу, оцінили в $69 млрд. За рік його капітал зменшився на $5 млрд. Найбагатший житель на Землі заробляє “на хліб” телекомунікаційним бізнесом.

Білл Гейтс. Фото ppblog.ru

“Карлос Слім зберігає титул найбагатшої людини у світі третій рік поспіль... Його статки зменшились через падіння акцій телекомунікаційного гіганта America Movil, які становлять більше половини його капіталу”, - резюмують автори рейтингу.

А ось Біл Гейтс посідає другу сходинку зі своїми $61 млрд.

“Менше 25% статку Гейтса припадає на акції Microsoft, які досягли зараз десятирічного максимуму. Це сприяло збільшенню його багатства на $5 млрд. Решта - в акціях приватних компаній, облігації та акціях таких компаній, як Ecolab і мексиканська телерадіокомпанія Televisa”, - зазначає Forbes.

Трійку лідерів замикає любитель інвестицій в реальні активи, інвестиційний гуру Уоррен Баффетт. Цей поважний чоловік відомий тим, що багато років користується єдиною автівкою, та інколи снідає гамбургерами у МакДональдсі (яким частково володіє) та запиває ”Кока-Колою” (якою теж частково володіє).

Його багатство журнал оцінив у 44 млрд доларів. Статки Баффетта в цьому році зменшилися на $6 млрд через падіння акцій його холдингу Berkshire на7%.

Уоррен Баффетт. Фото tybogat.com

"Чим би не була забезпечена валюта через 100 років - золотом, морськими мушлями, зубами акули або, як зараз, папером, люди все одно захочуть обміняти пару хвилин своєї денної праці на Coca-Cola або арахісовий козинак See's", - переконаний Баффетт.

В лютому 2012 магнат заявив про свій намір відійти від управління компанією Berkshire Hathaway. Ім'я спадкоємця він поки що не розкриває.

Крім того, він відомий альтруїстичним кроком. “Нова постанову Сенату, яка зобов'язує багатих платити податок не менше 30%, було названо “законом Баффета” у зв'язку з частими публічними заявами мільярдера про те, що багаті повинні платити більше податків”, - резюмує журнал.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!