Штати налякали українську "пісочницю"

Штати налякали українську "пісочницю"

Середа, 10 серпня 2011, 10:33 -
Ситуація із зниженням рейтингу ще раз підтвердила, наскільки світові інститути безсилі перед панікою на фінансових ринках. Учасники ринку в таких випадках просто неспроможні сприймати будь-які заспокійливі промови чиновників.

Перше в історії пониження агентством Standard & Poor's довгострокового кредитного рейтингу США обвалило світові ринки і перелякало інвесторів. Україна теж не лишилася осторонь від глобальної істерії.

В понеділок фондові індекси "Української біржі" і ПФТС - найбільших вітчизняних торгівельних майданчиків - впали на 8% і 6%. Наступного дня індикатор УБ до обіду опустився на 10%, хоча і закрив торгівельну сесію з втратами на рівні 2%.

В цілому за тиждень біржовий індекс втратив більше 17%, і останні новини із зарубіжних ринків цьому сприяли. Зрештою, у негативній реакції світових майданчиків на рішення S&P сумніватися не доводилося.

Після того, як кредитна агенція в п'ятницю знизила рейтинг США з максимально високого рівня ААА до АА+ з "негативним" прогнозом, міністри фінансів країн "Великої сімки" в екстреному порядку на вихідних провели телефонні переговори. Це означало, що на початку тижня слід чекати неприємних сюрпризів.

Так і сталося. У понеділок азійські біржі закрилися падінням у межах 3-4%. При цьому протягом торгів спостерігалися і більш значні провали.

Паніка в цей день панувала і на фондових майданчиках Європи. Так, біржа Афін звалилася на 6%. Влада Греції, намагаючись запобігти обвалу, забороняла в ході торгівлі "короткі" продажі акцій без покриття. В Росії індекс РТС впав майже на 8%.

Ще більше посилила загальне занепокоєння перша торгова сесія тижня на американських майданчиках. Індекс Dow Jones за день втратив 5,5%, S&P 500 знизився на 6,6%, а Nasdaq Composite пішов у "мінус" майже на 7%.

У вівторок падіння в Азії і на російських ринках тривало, але більш помірними темпами. У свою чергу, європейські та американські майданчики навіть частково відігралися.

Втім, за даними інвесткомпанії Albion Financial Group, з 25 липня американський фондовий ринок впав на 14%, втративши 1,93 трильйона доларів капіталізації.

Ситуація із зниженням рейтингу ще раз підтвердила, наскільки світові інститути безсилі перед панікою на фінансових ринках. Гравці у таких випадках просто неспроможні сприймати будь-які заспокійливі промови чиновників.

Перші позитивні сигнали почали посилати міністри фінансів G7 і представники G20. У поширеній в понеділок заяві йшлося про здійснення спільних кроків для стабілізації фінансових ринків і недопущення нової кризи.

Однак відчуття, що Вашингтон і Євросоюз не можуть вирішити свої боргові проблеми, лише підсилювало тривогу інвесторів.

Це підкреслив і той факт, що розпродаж цінних паперів на біржах у США в понеділок тільки посилився під час виступу президента Барака Обами.

У своєму спічі американський лідер в черговий раз пообіцяв, що запропонує ряд конкретних заходів для вирішення бюджетних та економічних проблем країни.

Обама заявив, що США "завжди були і завжди будуть" країною з найвищим кредитним рейтингом ААА, як би їх не оцінювало те чи інше рейтингове агентство. Також він зазначив, що світові фінансові ринки, як і раніше, переконані в платоспроможності США.

Майже так само висловився голова Berkshire Hathaway Уоррен Баффет, однак без компліментів для влади. "Наш кредитний рейтинг повинен бути ААА, однак діяльність нашого уряду аналогічної оцінки не заслуговує", - заявив відомий фінансист.

При цьому голова департаменту S&P Джон Чемберс в інтерв'ю телеканалу АВС спрогнозував ще одне зниження кредитного рейтингу США. "Це можливо, якщо фінансове становище країни буде погіршуватися, або за умови посилення "тупикової" політичної ситуації", - заявив він.

За словами Чемберса, за весь час існування S&P п'ять держав втратили вищий рейтинг і отримали його назад. На це їм знадобилося від 9 до 18 років.

Разом з тим, агентство Moody's також заявило, що може знизити рейтинг США, якщо значно погіршиться прогноз розвитку найбільшої економіки світу.

Натомість голова Національної економічної ради США Джин Сперлінг напередодні різко розкритикував дії S&P за те, що в аналізі агентства щодо зниження кредитного рейтингу начебто є прорахунок на 2 трильйони доларів.

Утім, після дискусії з представниками Мінфіну США агентство все одно підтвердило зниження рейтингу і заявило, що зауваження не вплинули на рішення.

Нагнітає і без того напружену обстановку й звістка про те, що якийсь інвестор заробив на рішенні S&P близько 8 мільярдів доларів.

Так, невідома особа в липні поставила 850 мільйонів доларів на те, що США втратить максимальний кредитний рейтинг. За інформацією газети The Daily Mail, організатором угоди міг виступити відомий фінансист і мільярдер Джордж Сорос.

Незадоволеність діями агентств зростає і в Європі. Так, на початку серпня прокуратура Італії провела рейди в місцевих відділеннях Moody's і Standard & Poor's.

Як відомо, у травні S&P знизило прогноз рейтингу Італії із "стабільного" на "негативний". В агентстві тоді свої дії пояснили "слабкими перспективами зростання економічних показників країни" і "сумнівами щодо успішного зниження італійського держборгу в 2011-2014 роках".

До речі, в Moody's у липні також натякали, що протягом трьох місяців можуть знизити кредитний рейтинг Італії.

Однак такі дії влади не додають оптимізму інвесторам. Падіння фондових ринків не змогло стримати навіть придбання ЄЦБ облігацій Італії та Іспанії, боргові проблеми яких зараз найбільше турбують світову спільноту.

Європейці наразі активно розпродають найбільш ризиковані активи - акції, облігації, товарні ф'ючерси, вкладаючи кошти у швейцарський франк, золото і, як не дивно, у казначейські облігації США.

Посилений інтерес до таких активів підтверджується рекордним подорожчанням золота та підвищенням курсу франка та єни.

Втім, глобальне падіння зазвичай гостріше відчувають нерозвинуті ринки, у тому числі український, який через невеликі обсяги торгів називають "пісочницею". І нинішня ситуація - не виняток. Поки на зарубіжних майданчиках зниження індексів коливалося в межах 3-5%, вітчизняні індикатори "просіли" на 6-8%.

Експерти не виключають, що падіння може тривати, але істотних підстав для цього, на їхню думку, нема.

За словами директора з управління активами "Драгон есет менеджмент" Сергія Черненка, на початку тижня позбувалися акцій переважно інтернет-трейдери та брокери. "Події так швидко розвивалися, що інвестфонди просто не встигли відреагувати", - зазначає він.

Однак продажів було достатньо, щоб обвалити індекси.

"Переполох на українському ринку влаштовує більшість тутешніх інвесторів, які є короткостроковими гравцями. Вони не досить кваліфіковані і не схильні до ризику", - наголошує економіст ІГ "Арт-капітал" Олег Іванець.

Така поведінка, каже він, призводить до абсурдних ситуацій. "Це нонсенс, під час кризи були випадки, коли капіталізація компанії на ринку була меншою за її кошти на банківських рахунках", - додав експерт.

На думку заступника директора аналітичного департаменту ІГ "Сократ" Івана Паніна, зараз нема фундаментальних чинників, які можуть "продавити" ринок ще нижче. "Панічні настрої зникнуть, і в найближчий час буде відновлення", - вважає він.

Хоча з цим погоджуються не всі. Банкіри стверджують, що останні події свідчать про початок другої хвилі фінансової кризи.

Пізно ввечері у вівторок з черговою оптимістичною промовою виступив голова Федеральної резервної системи США Бен Бернанке, який заявив, що готовий задіяти усі можливі інструменти для більш впевненого відновлення економіки. ФРС вирішила, що базова процентна ставка, яка становить 0-0,25%, не буде змінюватися до 2013 року.

Це рішення дещо поліпшило настрої на ринках, та чи надового вистачить позитиву?