Восени Україну чекає різкий стрибок цін, за ним і інфляція
Інфляція в 2010 році перевищить прогнозований урядом рівень, замість очікуваних 10% аналітики впевнено обіцяють всі 15%.
Такий темп зростання цін сьогодні здається малоймовірним, адже в січні-червні інфляція склала всього 3,3%, а у травні-червні була зафіксована дефляція.
Однак ситуація кардинально зміниться восени, пише видання "Дело".
Виною тому два чинники. Перший - подорожчання газу для населення з 1 серпня на 50%, а також збільшення комунальних тарифів, яке заплановане на жовтень.
У сумі тільки це може прискорити річну інфляцію на 5%.
Як пояснює директор економічних програм Центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова Василь Юрчишин, в споживчому кошику велика частка тарифів сфери ЖКГ, тому підвищення цін на газ, тепло і воду неодмінно позначиться на темпах інфляції.
"Тобто, якщо зараз уряд рапортує, що ми вийшли на рівень інфляції в річному численні на рівні менше 10% - 8-9%, то з огляду на вплив фактора подорожчання газу, ми виходимо на рівень інфляції 2009 і 2008 років", - констатує експерт .
Другий чинник, який завадить планам уряду утримати цінову стабільність, - що встановилася в країні рекордно спекотна погода.
Кліматичний фактор спровокував різке зниження врожаю і зростання цін на зернові. Повною мірою оцінити вплив погоди можна буде після закінчення збиральної кампанії.
Але вже зараз вартість зерна на внутрішньому ринку пішла вгору, провокуючи зростання цін на хліб та інші продукти харчування.
Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь прогнозує, що підвищення вартості газу прямо додасть до інфляції 2% і опосередковано ще 2,5% через зростання тарифів на гаряче водопостачання та інші послуги.
Ступінь впливу спеки на інфляцію залежить від того, який урожай в результаті збере Україна.
Дощі на початку літа завдали втрат хлібопекарським властивостями зерна, вимивши клейковину. В Україні в 2010 році обсяг фуражного зерна збільшився на 15%.
Зниження врожаю призвело до того, що закупівельні ціни на зернові - традиційно мінімальні в період збирання - пішли вгору. Ціна тонни пшениці, за даними "АПК-Інформ", додала за тиждень близько 40 гривень.
А подорожчання зерна може привести до зростання цін на хліб, що має найбільше значення для розгону інфляції.
"Звичайно, зараз в процесі збирання вже є тривожні фактори. Навіть самі аграрії кажуть, що закупівельні ціни на 15% вище, ніж у 2009 році, і значить, нинішній урожай обійдеться дорожче торішнього", - говорить генеральний директор асоціації "Укрхлібпром" Олександр Васильченко.
Також на осінь - тобто значно раніше, ніж звичайно - прогнозують зростання цін на продукцію тваринництва, зокрема молочну.
"Звичайно, дорожнеча кормів додає до зростання цін, але і без того ціна б зростала, оскільки пропозиція молока дуже низька. Ціна вже зростає у зв'язку з тим, що пік надоїв минув", - пояснює директор аналітичного агентства "Інфагро" Василь Вінтоняк.
За його словами, якщо зараз молоко торгується у населення за 1,50-1,80 гривні за літр, то взимку ціна буде на гривню вище - до 3 гривень.
А великі господарства, продукція яких більш якісна, можуть отримати до 4,5 гривень за літр.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"