Збитки від Януковича можуть позмагатися з "газовою справою" Тимошенко?

Субота, 27 серпня 2011, 10:37

Збиток від дій Кабінету міністрів в 2004 році під керівництвом Віктора Януковича може позмагатися із сумою осудних збитків у "газовій справі" Юлії Тимошенко.

Про це пише Дмитро Менделєєв у статті для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Зокрема, пояснює автор, йдеться про реалізовану чиновниками уряду і керівництвом НАК "Нафтогаз України" у квітні-серпні 2004 року схему погашення заборгованості перед РАО "Газпром" за спожитий українськими споживачами і не оплачений Україною у 1997-2000 роках природний газ.

Як відомо, 15 листопада 2001 року Верховною радою була ратифікована "Угода між Кабінетом міністрів України і урядом Російської Федерації про додаткові заходи щодо забезпечення транзиту російського природного газу територією України" (закон № 2797-III), відповідно до ст. 9 Конституції України вона стала частиною національного законодавства.

Документ визначив остаточний механізм погашення заборгованості НАК "Нафтогаз України" перед РАО "Газпром" шляхом випуску стандартних корпоративних єврооблігацій із терміном погашення з 2004 по 2013 рік.

Міжурядова угода також визначила первинну основну суму заборгованості - майже 1,4 млрд. доларів.

Згодом російська сторона отримала рішення, на підставі яких основна заборгованість за всіма контрактами була визначена на рівні 1,26 млрд. доларів, а з урахуванням пені, штрафів та інших виплат сума боргу склала 1,62 млрд. доларів.

Для України така схема погашення газових боргів була надзвичайно вигідна і дозволяла поступово, не погіршуючи фінансового стану "Нафтогазу України", погасити всі борги до 2013 року.

"Однак, як показали подальші події, за рішенням кількох українських чиновників у реалізацію цього проекту із порушенням закону були внесені корективи, які спричинили не те що збиток, а, як тепер прийнято казати, "надмірні витрати", - відзначає автор.

Зокрема, до протоколу переговорів від 6 серпня 2002 року між "Газпромом" і "Нафтогазом" за підписами голови правління НАК Юрія Бойка і заступника голови правління "Газпрому" О. Рязанова була внесена фраза про залучення "Внешэкономбанка" (ВЕБ) як єдиного фінансового консультанта і компанії White & Case в якості юридичного консультанта.

Це і стало початком реалізації задуму про зміну схеми погашення боргу і переходу із єврооблігацій на розрахунок грошовими коштами.

Проти цього виступили Міністерство фінансів, Міністерство юстиції, Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України, а також ДПАУ.

Однак Бойко і тодішній віце-прем'єр Андрій Клюєв проігнорували заперечення і продовжили реалізацію плану зі зміни законодавчо закріпленої схеми погашення боргу, що передбачає дострокове врегулювання заборгованості.

Усі подальші дії керівників "Нафтогазу України" були направлені на легалізацію розробленого спільно з "Газпромом" і ВЕБом механізму.

Правління НАК погодивлося з пропозицією "Газпрому" щодо врегулювання заборгованості шляхом переуступки всієї наявної заборгованості НАК (основної суми боргу, пені, штрафів та суми арбітражного збору) "Внешэкономбанку" всупереч розробленій раніше схемі.

"Завершило цю схему прийняття відповідної постанови КМ України № 1002 від 06.08.2004 р. У зв'язку з цим виникає питання, чи порушує закон прем'єр-міністр (у даному випадку, Віктор Янукович), підписуючи незаконну постанову?", - наголошує автор.

Відповідно до цієї постанови РАТ "Газпром" надав НАК "Нафтогаз України" аванс у сумі 1,25 млрд. доларів в рахунок часткової оплати за надані послуги із транзиту російського природного газу територією України в період 2005-2009 років.

Насправді ж це виглядало так, що з газового балансу України впродовж п'яти років щорічно вилучалося по 5 млрд. кубометрів газу, який нам зараховується в погашення боргу по 50 доларів за тисячу кубометрів.

"Разом, ураховуючи зростання ціни на газ з 2006 по 2009 рік з 90 до 450 доларів за тисячу кубометрів, можемо порахувати, в яку "копієчку" для України вилилися "бойкие ручки", які провернули описану вище операцію. Додавши податки "Нафтогазу України" - шалені гроші виходять", - наголошує Менделєєв.

Тож "директиви Тимошенко" - дитячі забавки порівняно із "постановою Януковича".

Як відомо, у "газовій справі" Юлії Тимошенко виставили рахунок в 1,5 млрд. гривень.

Тимошенко уже пообіцяла подати на Януковича в суд за газові домовленості з РФ 2007 року.