Турция, Грузия, Эмираты. Как из-за нашествия россиян дорожает недвижимость по всему миру

Турция, Грузия, Эмираты. Как из-за нашествия россиян дорожает недвижимость по всему миру

Четверг, 4 августа 2022, 09:45 -
getty images
Россияне скупают недвижимость по всему миру. Какие страны испытали наибольшую экспансию и как это изменило тамошние рынки. (укр)

Нова хвиля еміграції

У 1917 році, після падіння російської монархії та захоплення влади більшовиками, почався процес, відомий як "біла еміграція". За різними оцінками, тоді територію колишньої Російської імперії покинули від одного до п'яти мільйонів осіб.

Через сто років історія повторюється. Хоча причини міграції та мотиви переселенців суттєво відрізняються від подій минулого сторіччя, темпи виїзду громадян Росії порівнювані.

З початком великої війни Росії проти України десятки тисяч росіян попрямували в "безвізові" країни, щоб "пересидіти" або осісти на новому місці. Росіяни надають перевагу слову "релокація", від англійського relocate – переселення.

В останні дні лютого та перші дні березня мешканці країни-агресора активно шукали інформацію про виїзд з РФ, свідчать дані сервісів Google Trends та "Яндекс вордстат".

Реклама:

Здебільшого росіян цікавили найближчі до них країни: Литва, Латвія, Естонія, Грузія, Вірменія, Туреччина. Така вибірковість пов'язана з масштабними санкціями, запровадженими країнами ЄС проти авіакомпаній з РФ та обмеженнями на в'їзд для її громадян.

За різними оцінками, з 24 лютого Росію залишили від 150 тис до 776 тис осіб. Як показало опитування Університету Гельсінкі та проєкту OK Russians, 57% мігрантів – це люди віком до 35 років, а 68% – поїхали "надовго або назавжди".

Країни-лідери з прийому російських мігрантів за цей період – Туреччина (майже 25%), Грузія (23%) та Вірменія (15%).

Приємним наслідком хвилі російської міграції для країн-реципієнтів став приплив трудових ресурсів та платників податків. З іншого боку, така експансія спровокувала різке подорожчання вартості оренди житла та цін на квартири.

Туреччина

У червні 2022 року продажі будинків у Туреччині іноземцям підскочили більш ніж на 80% порівняно з аналогічним періодом 2021 року, пише Bloomberg. Причиною стало підвищення попиту з боку росіян.

Із січня вони придбали в Туреччині 6 тис будинків. Це зробило їх найбільшими покупцями серед іноземців. До цього першість належала громадянам Ірану та Іраку.

Попит на квартири та апартаменти з боку росіян виріс ще сильніше. За даними Турецького статистичного інституту, лише у квітні продажі нерухомості іноземцям порівняно з березнем зросли на 186,6%.

"Це багаті росіяни, але не олігархи", – розповідає про своїх клієнтів засновник стамбульської компанії з продажу нерухомості Golden Sign Гуль Гуль.

За інформацією аналітиків порталу Turk.Estate, із січня до червня 2022 року інтерес росіян до придбання нерухомості в Туреччині зріс на 130% порівняно з аналогічним періодом 2021 року та на 177% – з першим півріччям 2020 року.

За словами Гуля, деякі росіяни купують у Туреччині три-пʼять квартир. Для проведення угод вони використовують різні платіжні інструменти. "Хтось привозить готівку, хтось відкриває рахунок у банку, а хтось приносить золото", – каже він.

Привабливість інвестицій у турецькі квадратні метри для іноземців підтримується постійною девальвацією ліри та високою інфляцією. За останній рік ліра відносно долара впала на 48%, а споживчі ціни зросли на 80%.

Несподіваний сплеск попиту на квартири призвів до їх подорожчання. Так, з лютого до липня 2022 року ціни на житло в Туреччині в середньому зросли на 20%. Турецький центробанк каже про 100-відсоткове зростання за рік.

Найпопулярніша локація серед іноземців – Стамбул (45%), на другому місці – Анталія (21%).

Грузія

З кінця лютого до Грузії прибуло понад 120 тис іноземців, переважно громадян Росії, України та Білорусі, ідеться в даних місцевої прикордонної служби.

Приплив іноземців призвів до дефіциту житла та зростання цін на оренду. У квітні вартість оренди нерухомості в Тбілісі зросла на 48% у річному вимірі, сказано в дослідженні інвестиційної компанії TBC Capital.

Основне зростання попиту та орендних ставок відбулося в березні. Відповідно до звіту, лише за місяць після початку вторгнення Росії до України вартість оренди квартир у столиці Грузії збільшилася на 20,1%.

В аналітичному звіті банку Грузії зазначається, що весняне зростання вартості оренди житла виявилося найрізкішим за всю історію спостережень. Індекс оренди сильно зростав з лютого до травня.

Водночас індекс цін на купівлю житла зростав стриманіше. У другому кварталі 2022 року ціни на квартири в Тбілісі підвищилися на 8,2% порівняно з 2021 роком, повідомила Національна служба статистики.

Зростання індексу цін на оренду квартир призвело до суттєвого збільшення капіталізації ринку нерухомості.

Проте не всі грузини раді гостям з північної країни.

За даними російських медіа, мігранти зіткнулися з негативним ставленням до себе. У Тбілісі та інших містах в оголошеннях про оренду квартир зустрічаються примітки, що житло не здається росіянам та білорусам.

Інші країни

Економічно пов'язана з Росією Вірменія стала одним з ключових пунктів призначення для "релокантів".

За словами менеджера агентства нерухомості Ваге Даніеляна, хвиля клієнтів з України, Білорусі та Росії спричинила подорожчання оренди квартир у Єревані на 30-40%.

Окремі власники нерухомості навіть розривають чинні договори зі своїми орендарями, щоб здати квартири в оренду за вищою ціною.

Вартість нерухомості теж збільшується. Порівняно з 2021 роком, ціни на квартири зросли в середньому на 20%, а обсяг продажів – на 10%.

В огляді ринку нерухомості за другий квартал 2022 року центробанк Узбекистану констатував зростання індексу активності на ринку оренди житла. Регулятор пояснює це "суттєвим припливом туристів" із Росії та Білорусі.

Вартість нерухомості та її оренди в Ташкенті почала зростати після початку великої війни в Україні.

Ціни на оренду житла в доларовому еквіваленті зросли на 1,7% в травні і на 2,1% в червні. Кількість угод купівлі-продажу будинків у другому кварталі досягла 81,9 тис. Це на 6,2% більше, ніж за аналогічний період 2021 року.

Серед заможних росіян користується популярністю релокація в Об'єднані Арабські Емірати. Держава в Перській затоці має пряме авіасполучення з країною-терористом.

У першому півріччі обсяг угод з житловою нерухомістю в ОАЕ зріс на 60%, а вартість проданої нерухомості – на 85%, ідеться в звіті консалтингової компанії Betterhomes.

Росіяни посіли четверту сходинку в переліку найбільших покупців нерухомості в Дубаї – кількість власників з РФ зросла на 164%.

Ціни на найпопулярніші квартири в ОАЕ починаються від 100 тис дол. За інвестицію понад 205 тис дол можна отримати трирічну візу інвестора.

Генеральний директор агентства нерухомості Modern Living у Дубаї Тіаго Калдас найняв трьох російськомовних агентів, щоб задовольнити інтереси росіян. За його словами, кількість покупців з РФ зросла вдесятеро.

Реклама: