Гаманець Ротенберга, який впритул до 24 лютого фінансував російський ВПК. Що досі не так з Ocean Plaza?

Гаманець Ротенберга, який впритул до 24 лютого фінансував російський ВПК. Що досі не так з Ocean Plaza?

Доля торгового-розважального центру не вирішена. Власником активу досі залишається російський олігарх.
Понеділок, 6 лютого 2023, 13:30 -
Центральний вхід Ocean Plaza

Ocean Plaza відкрили понад десять років тому. 135 тисяч квадратних метрів у центральній частині Києва миттю стали власністю соратника Путіна, російського олігарха Аркадія Ротенберга.

Однак навряд чи хтось здогадувався, що під виглядом надання в оренду торгових площ у центрі української столиці пізніше в "ерефію" будуть виводитися мільярди гривень, які працюватимуть на знищення українців.

Впритул до початку великої війни кошти з Ocean Plaza через ланцюжок різних компаній прямували на російські рахунки, з яких фінансувалося виробництво російської зброї.

Гучні заяви про арешт цього торгового центру звучали ще влітку 2022 року і майже до кінця листопада він стояв заморожений. Зараз усе працює.

Реклама:

Від початку великої війни всі активи росіян в Україні, включно з Ocean Plaza, мали б конфіскувати, а прибутки використати на потреби України.

Проте в українських правоохоронців знову все пішло не за планом, а тіньовим власником обʼєкта, схоже, досі залишається російський олігарх Ротенберг.

Аркадій Ротенберг – російський олігарх, мільярдер, входить до найближчого оточення диктатора Володимира Путіна, його друг з дитинства.

Родина Ротенбергів будувала "Північний потік-2" та кримський міст через Керченську протоку. Ротенберг записаний власником так званого палацу Путіна.

У 2020 році російський Forbes назвав Ротенбергів найбагатшою родиною Росії зі статком 5,45 млрд дол.

З 2014 року Ротенберг перебуває під санкціями США та Євросоюзу. У жовтні 2022 року Володимир Зеленський наклав персональні санкції на Ротенберга на десять років.

 

Як змінювалися власники Ocean Plaza

Попри окупацію Кримського півострова та вторгнення російських військ на територію Донецької та Луганської областей, торговий центр Ocean Plaza на Либідській у Києві з 2012 року працював і приносив прибутки російським бенефіціарам аж до великої війни.

Щоправда, з реєстром власників ще після 2014 року почали відбуватися метаморфози.

Весь майновий комплекс торгового центру із земельною ділянкою належить компанії ІС "Либідь". Ця фірма через ТОВ "Авангард-віларті" на 99,999% належить кіпрському офшору Ocean Plaza Project LTD і на 0,001% – кіпрському офшору Ethodor Investments LTD.

У 2012 році бенефіціаром цих двох фірм став росіянин Аркадій Ротенберг. У 2016 році путінський олігарх переписав цей бізнес на свого сина Ігоря, а ще через два роки – на доньку Лілію.

У 2020 році третину бізнесу викупив український бізнесмен Василь Хмельницький (власником відповідної частки стала компанія UDP Holdings Limited), а іншою частиною заволоділи громадяни Швейцарії Сюзанна та Андреа Рішааль Валлабх. Прізвище Ротенберг взагалі зникло з реєстру.

Наприкінці 2021 року стало відомо, що багаторічний партнер Хмельницького Андрій Іванов викупає 55% акцій холдингової групи UDP (Ukrainian Property Development) Holdings Limited, що належать Хмельницькому. Остаточні розрахунки між сторонами повинні були бути проведені до середини 2026 року.

 

У квітні 2022 року в Нацполіції щодо компаній "Либідь" та "Авангард-віларті", а також їх тіньових власників Аркадія та Ігоря Ротенбергів відкрили кримінальне провадження за статтею "Відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом".

У кримінальному провадженні українські правоохоронці детально обґрунтували, що всі зміни власників відбувалися лише для збереження контролю над українським бізнесом.

 

Торговий центр працював на війну

Успіх Ocean Plaza полягав зовсім не в наданні в оренду торгових площ. За даними слідчих, через компанії, яким належить торговий центр, роками виводилися мільйони доларів.

Учасники вносили в фінансову звітність недостовірні дані, гроші прямували в кіпрські офшори, а звідти – на рахунки російських Ротенбергів.

Лише з жовтня 2020 року до лютого 2022 року на кіпрські рахунки з компанії "Либідь" переказали понад 1 млрд грн. У цей період співвласником третини бізнесу був Хмельницький.

Слідство також встановило, що саме за ці українські гроші син Аркадія Ротенберга Ігор у 2017 році придбав 48% акцій Тульського патронного заводу, а у 2019 році – 50% акцій Ульяновського патронного заводу.

Далі, використовуючи теплі стосунки з Путіним, Ротенберг-молодший отримував привабливі державні контракти на виробництво озброєння.

У серпні 2022 року генпрокурор України Андрій Костін озвучував доведені злочини.

"Досудовим розслідуванням встановлено, що грошові кошти, отримані від діяльності торговельно-розважального центру, переказувалися по ланцюгу фінансових операцій на адресу громадян РФ.

Останні в подальшому використовували їх у тому числі для фінансування виробництва та постачання боєприпасів для збройних сил країни-агресора", – заявляв Костін.

Що ж сталося з Ocean Plaza?

У серпні 2022 року корпоративні права вартістю 350 млн грн рішенням суду арештували і передали в управління Національному агентству з питань розшуку і менеджменту активів.

Утім, за словами чиновників АРМА, ТРЦ Ocean Plaza до них не потрапив.

Хоча слідство детально описало, як і з якою метою Ротенберг переписував компанію "Либідь" на кіпрський офшор, як отримувався прибуток і як він ішов на російські рахунки, суддя Печерського райсуду Ірина Литвинова не побачила російського сліду в українському бізнесі.

13 вересня 2022 року суддя скасувала арешт. Спочатку – третини корпоративних прав Василя Хмельницького, а потім – усього майна торгово-розважального комплексу. Це дало змогу поновити роботу ТРЦ.

 
На момент виходу публікації відповіді від Василя Хмельницького не було. Чи є він учасником кримінального провадження – невідомо
фото дмитра ларіна, "українська правда"

У вересні очільник фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що дві третини доходу від діяльності ТРЦ будуть спрямовані в державну казну. Утім, яким документом це закріплено і як це має відбуватися, депутат не пояснив.

Як здійснюється управління торгово-розважальним центром та чи відомо було українським власниками про схему відмивання коштів, описану в кримінальному провадженні, Хмельницький не пояснив.

Помічниця бізнесмена направила авторку до управителів компанії UDP, яка, за словами помічниці, управляє активом.

На момент виходу публікації відповіді від Хмельницького не було. Чи є він учасником кримінального провадження – невідомо.

Наразі триває досудове розслідування, термін якого вкотре продовжили. Попереду судовий розгляд, який має підтвердити, що кошти з Ocean Plaza до 24 лютого по ланцюжку "товок" та "офшорок" посилювали російську армію.

Однак слідство може тривати роками, а те, що відбувається з активом зараз, викликає чимало питань. Насамперед – чому суд зняв арешт з усього бізнесу Ocean Plaza, а не лише з частки Хмельницького.

Органи досудового слідства зʼясували, що частина прибутків з ТРЦ до великої війни йшла на рахунки родини близького соратника Путіна Ротенберга і що ці гроші були інвестовані в російський ВПК.

Не зрозуміло, як дві третини доходу від діяльності ТРЦ, що формально належить швейцарським громадянам, будуть іти в державну казну, про що говорив Арахамія.

За яким механізмом ці кошти мають надходити в бюджет, якщо актив не переданий в АРМА і для нього не вибрали управителя, як цього вимагає офіційна процедура?

Зрештою, чи знав про такі оборудки в Ocean Plaza Хмельницький?

Ця історія, яка мала б демонструвати приклад ефективного використання російських активів в Україні на боротьбу з агресором та відновлення, нагадує фарс і породжує підозри, що активом хочуть скористатися в приватних інтересах.

Важливо, аби  уповноважені органи відповіли на поставлені запитання і звітували про стан та долю російських активів в Україні.

Реклама: