Арбузов ходить по Нацбанку з охороною

Арбузов ходить по Нацбанку з охороною

Вівторок, 7 вересня 2010, 14:10 -
По-перше, він не вітається. Не знайомі з внутрішнім світом регулятора спитають: "Ну і що?". Річ у тім, що це відомство буквально просякнуте хорошими манерами. НБУ - найбільш ввічлива і освічена держструктура. Не привітатися з людиною, яка йде назустріч по коридору, - це все одно, що плюнути їй в обличчя.

Про нового першого заступника голови НБУ Сергія Арбузова відомо вкрай мало.

За новітньою традицією, його називають "банкіром сім'ї Януковичів". Таку роль Арбузов нібито грав, коли очолював "Український бізнес банк" - колишній КБ "Донеччина".

На видноті він був тільки кілька років тому. У ледь чи не єдиному інтерв'ю член "Нашої України" Арбузов обіцяв, що ніколи не зрадить інтереси партії.

Подейкують, приєднатися до "помаранчевих" його попросив колишній власник банку "Донеччина" Едуард Прутник. Якби не цей політичний хід, "Донеччини" могло вже не бути.

Реклама:

У квітні 2010 року Арбузов з'явився на людях в іншій іпостасі. Подейкували, він може очолити Ощадбанк. Всі тоді дивувалися, бо це прізвище було відоме тільки депутатам. Вони розповідали, що така людина керує Укрбізнесбанком, який має стосунок до старшого сина Віктора Януковича.

Фінансисти розповідають, що Укрбізнесбанк - дрібна структура із специфічним ухилом. Зовні будівля колишньої "Донеччини" нагадує бункер з таємними виходами. За формальними ознаками, наприклад, за розміром активів, банк невеликий.

Природно, навіть найталановитіший керівник дрібного банку лише у загальних рисах уявляє, як "кермувати" таким монстром, як Ощадбанк.

Тим не менш, у червні 2010 року Арбузова призначили головою спостережної ради другого за значимістю державного банку - Укрексімбанку. А всього за два місяці - раптовий кадровий зліт: призначення фактично на посаду керівника НБУ.

Яскравий факт: як тільки Арбузов став першим заступником голови, Стельмах тут же залишив його на господарстві з назвою "в. о. голови правління", а сам полетів з президентом у Китай. Молодий фінансист, який навряд чи освоїв навіть механізм роботи Укрексімбанку, раптом став головним банкіром країни.

Тут же відбулося перше випробування. Не встиг Стельмах приземлитися у Китаї, як почалися заворушення на міжбанку. За однією з версій, "Нафтогаз" намагався купити великий обсяг валюти.

"Нацбанк спрацював професійно. У п'ятницю вийшов з подвійною інтервенцією - на купівлю і продаж. Спред поставили дуже вузький і дестабілізації не допустили. Якщо це рішення Арбузова - дуже непогано", - розповів керівник одного середнього банку.

Нині у банківській системі справжній ажіотаж. Відразу багато людей хочуть познайомитися з новим першим заступником голови НБУ, але не знають як.

Вражаюче, але в Укрексімбанку "ЕП" коректно відмовилися будь-як характеризувати Арбузова, навіть у позитивному сенсі. За відгуками працівників НБУ, новий перший заступник голови проявив себе у кількох яскравих епізодах.

По-перше, він не вітається. Не знайомі з внутрішнім світом регулятора запитають: "Ну і що?". Річ у тім, що це відомство буквально просякнуте хорошими манерами. НБУ - найбільш ввічлива і освічена держструктура. Не привітатися з людиною, яка йде назустріч по коридору, - це все одно, що плюнути їй в обличчя.

По-друге, Арбузов ходить з охороною. Це ще більше шокує співробітників НБУ, бо з охороною не ходить навіть Володимир Стельмах.

Більш того, охоронці супроводжують нового першого заступника навіть усередині будівлі НБУ, що зовсім незбагненно. Всі, хто хоч раз були всередині центрального корпусу регулятора на Інститутській, пам'ятають всевидюче око охоронців Нацбанку.

По-третє, Арбузов намагається особисто читати всю пошту, що приходить в НБУ. Це якраз можна пояснити: можливо, він щось шукає або намагається зрозуміти. З іншого боку, інформації у пошті стільки, що її неможливо охопити.

По-четверте, співробітників Нацбанку відверто тривожать заяви Арбузова про те, яких людей він збирається звільнити.

Схоже, НБУ стоїть на порозі кадрової революції. Люди, які довгі роки очолювали різні підрозділи, можуть опинитися на вулиці. Замість них візьмуть "своїх", хай і не таких досвідчених. Чим загрожують масові звільнення професіоналів, можна припустити.

Нового першого заступника порівнюють з його попередником Ігорем Соркіним, який очолює нагляд. Це теж людина нової команди, теж "регіонал". Проте він має близько 15 років стажу роботи в апараті НБУ, хай і не в центральному. Соркін ввічливий, розуміє принципи роботи регулятора і знає внутрішню "кухню" НБУ.

Арбузов цих принципів не знає. Навряд чи він розуміє і те, як треба керувати банківською системою. Такому баченню просто нема звідки взятися.

В НБУ жартують з приводу професійного стажу Арбузова. В анкеті, опублікованій на сайті регулятора, значиться стаж 18 років. Це при тому, що Арбузову 34 роки. Ще один привід для розмов - кандидатська дисертація банкіра на тему іпотеки. Мабуть, на цьому фронті молодий перший заступник голови відзначиться найліпше.

В цілому, Арбузова порівнюють з уже відомим прикладом молодого першого заступника голови Арсенієм Яценюком. У 2002 році новий голова НБУ Сергій Тігіпко зробив своєю правою рукою нікому не відомого міністра економіки АР Крим і майже відразу поклав на нього всі обов'язки з управління банківською системою.

Сам Яценюк розповідав, як він місяцями методично освоював один за одним всі напрямки роботи НБУ. Про те, як мучив директорів департаментів проханнями навчити його, як приходив на роботу до 8 ранку і засиджувався до опівночі.

У результаті, молодий перший заступник голови пройшов випробування вогнем, взявши на себе відповідальність за виведення системи з кризи 2004 року.

Отже, сьогодні теж не можна стверджувати, що все пропало і пора ховати банківську систему. Арбузов, звичайно ж, може показати себе з найкращого боку.

Природно, подібність між двома першими заступниками голови неочевидна. "У Яценюка не було таких можливостей, зате були і залишаються неабиякі здібності. Подивимося, як Арбузов з усім цим упорається. НБУ - це не Укрбізнесбанк", - підкреслив керівник однієї із системних установ.

Не можна не визнати сильні сторони Арбузова. У Нацбанку помітили, що новий перший заступник голови доволі наполегливий. Це "донецький стиль", уточнюють працівники київського "ніжного" походження.

Разом з тим, цей стиль означає, що від Арбузова очікують іншої крайності. В НБУ припускають, що замість гнучкого регулювання він спробує домовитися з деякими банками "по-пацанськи". Мовляв, ми вам ось тут послабимо, а ви тут дасте.

Наразі жодного такого наміру за новим менеджером не помічено. Однак очікування залишаються, і вони будуть доти, доки новий заступник не покаже себе в роботі.

Реклама: