"Мінус" 75 мільярдів: результатами аудиту "Нафтогазу" зайнялась Служба безпеки України

Четвер, 8 жовтня 2020, 12:33
 

Державна аудиторська служба надіслала матеріали ревізії НАК "Нафтогаз України" до Головного управління контррозвідки Служби безпеки України у сфері економіки для розгляду та прийняття необхідного рішення.

Про це ЕП повідомив співрозмовник в "Нафтогазі".

У акті ревізії, який був надісланий СБУ, йдеться про масштабні порушення та неефективні управлінські рішення, що "можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення".

Він підписаний "Нафтогазом" із запереченнями (зауваженнями), на які Держаудитслужба вже надала свої висновки.

У фінальному документі йдеться про "фінансові порушення, неефективні управлінські дії та ризикові операції, що призвели або можуть призвести до втрат фінансових і матеріальних ресурсів на 176,190 млрд гривень, у тому числі фінансових порушень, що призвели до втрат – 75,486 млрд гривень".

Також Держаудитслужба просить СБУ проінформувати її про прийняте рішення за результатами розгляду матеріалів ревізії.

ЕП звернулася до прес-служби "Нафтогазу" з проханням прокоментувати передачу фінального акту ревізії компанії до Служби безпеки України та підтвердити наведену в документі інформацію щодо фінансових порушень та прямих втрат бюджету.

Оновлено. ЕП отримала від "Нафтогазу" відповідь на запит.

"Нафтогаз не має підтвердження інформації про те, які саме матеріали ДАСУ надсилала оперативному підрозділу СБУ для розгляду", - підкреслили у компанії.

"Ревізією ДАСУ не встановлено факту заниження суми нарахованих і виплачених компанією дивідендів державі.

ДАСУ наполягає, щоб компанія взяла собі на облік заборгованість, яка ніколи не буде погашеною, і на суму такої заборгованості нарахувати й виплатити додаткові дивіденди. А також - зобов’язати виплатити підприємства, акціонером та засновником яких є Нафтогаз, сплатити до державного бюджету дивіденди за 2018 та 2019 роки. Сумарно ДАСУ пропонує перерахувати 75,486 млрд грн дивідендів додатково.

Натомість Компанія звертає увагу, що веде бухгалтерський облік та складає окрему фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність згідно Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні від 16.07.99 № 996-XIV" зі змінами і доповненнями відповідно до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та Міжнародних стандартів фінансової звітності.

Відповідно до п. 5.5.1 МСФЗ 9 "Фінансові інструменти" суб’єкт господарювання визнає резерв сумнівних боргів для очікуваних кредитних збитків за фінансовими активами. Фінансова звітність Компанії за 2018 та 2019 роки перевірена та підтверджена незалежним аудитором", - йдеться у позиції "Нафтогазу".

"Стосовно пропозиції сплати до бюджету дивідендів підприємств, акціонером та засновником яких є "Нафтогаз", то це неможливо, згідно ст. 11 Закону "Про управління державної власності" та ст. 30 Закону "Про акціонерні товариства".
При цьому, за результатами ревізії ДАСУ не виявлено жодного факту заподіяння шкоди майновим правам компанії чи держави", - наголошується у заяві компанії.

Читайте детальніше у матеріалі: "Мінус" 75 мільярдів: що показав аудит "Нафтогазу" і хто понесе покарання

Нагадаємо:

Раніше ЕП повідомила, що Держаудитслужба нарахували недоліків та фінансових порушень у роботі "Нафтогазу" на понад 225 млрд гривень (такі дані фігурували в документі, який потрапив у розпорядження ЕП. У фінальному документі йдеться про 176 млрд гривень – ЕП.), що призвело до прямих втрат компанії на суму понад 75 млрд грн (ця сума підтверджується у фінальному звіті – ЕП.).

У "Нафтогазі" заявили, що занепокоєні зауваженнями Держаудитслужби щодо ведення фінансової і бухгалтерської звітності з жовтня 2018 до кінця 2019 року, проте заперечили проти окремих висновків держаудиторів, зокрема, про несвоєчасну виплату дивідендів.

У компанії додали, що "формальні проблеми зі звітністю є".

Держаудитслужба заявила, що дійсно провела контрольний захід на "НАК Нафтогаз", при цьому не пояснила, яку саме інформацію, "висвітлену у деяких ЗМІ", вважає суб’єктивною і що саме не відповідає дійсності.

Водночас у понеділок, 5 жовтня, голова Держаудитслужби Геннадій Пліс в інтерв’ю журналістам заявив, що за 9 місяців поточного року в результаті перевірок було встановлено порушень на 378 млрд гривень, а втрати становили 78 млрд гривень.

На уточнююче питання щодо найбільших порушників він наголосив: "Нафтогаз", "Укртрансгаз", ДФС, ДПС, ДМС – ви всі ці служби знаєте. Зараз закінчені перевірки по всіх цих об’єктах і там встановлено 5-10 млрд гривень порушень, на підприємствах "Нафтогазу" 185 млрд гривень порушень", - сказав Пліс.

Він додав, що кримінальні справи по матеріалам Держаудитслужби вимірюються сотнями.

"З початку року порушено 157 кримінальних справ – це те, що я пам’ятаю. Ці справи стосуються перших осіб установ і організацій і, звичайно, саме вони є причетними до цих порушень і фігурують у кримінальних справах", - підсумував Пліс.

ЕП раніше писала, що звіт Держаудитслужба публікувати не планує, його збиралися передати правоохоронним органам.

Микола Топалов, ЕП

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!