Після старту нового ринку електроенергії ціна може неконтрольовано зрости — експерт

Середа, 15 травня 2019, 18:23
 

З 1 липня має запрацювати новий ринок електричної енергії. Це може спровокувати неконтрольоване зростання ціни та фактично залишити споживачів без енергії.

Про це написав у колонці на ЕП голова Офісу ефективного регулювання Олексій Гончарук.

За його словами, після припинення повноважень НКРЕКП з цінового регулювання можливі два сценарії:

Оптимістичний сценарій - ціни зростуть на 30% від діючого на момент впровадження ринку рівня, тільки за рахунок зміни підходів до ціноутворення.

Песимістичний - на 250%, зважаючи на олігопольну структуру ринку, низьку еластичність попиту та досвід впровадження аналогічної ринкової моделі в постсоціалістичних країнах.

"Багато кого реалізація цього сценарію відкине за межу виживання", - прогнозує Гончарук.

Він стверджує, що на початку роботи нового ринку енергокомпанії будуть "прощупувати" еластичність попиту, підвищуючи ціну.

За словами Гончарука, на момент запуску нового ринку по факту є:

1) дві генеруючі компанії (ДТЕК та Енергоатом), які будуть контролювати ринок на фоні слабкого антимонопольного законодавства;

2) відсутність механізмів контролю та покарання за зловживання гравців ринку;

3) підвищення ризику колапсу галузі з відповідними наслідками для економіки країни.

Для вирішення проблем державі достатньо було створити справедливі правила гри і контролювати, щоб постачальники або генеруючі компанії не змовились між собою, зазначив Гончарук, пропонуючи способи реалізації цього:

- розбити існуючу олігополію, зокрема через розділення великих генеруючих компаній;

- привести нових сильних гравців, зокрема через відкриття повноцінного імпорту та інтеграцію з європейською енергетичною системою;

- створити сильний антимонопольний орган та незалежний регулятор, який здатен був би адекватно реагувати на порушення конкуренції.

Читайте колонку повністюУкраїнський блекаут, або Скільки буде коштувати електроенергія після 1 липня

Нагадаємо:

На виконання зобов'язань України по Третьому енергетичному пакету ЄС в квітні 2017 року парламентаріями прийнятий закон "Про ринок електричної енергії".

Закон "Про ринок електроенергії" передбачає впровадження нової моделі ринку, що включає ряд сегментів: ринок двосторонніх договорів, ринок "на добу вперед", внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок і ринок допоміжних послуг.

Філія ДП "Енергоринок" - "Оператор ринку" - з 15 січня розпочала тестові операції з купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку.

В "Укренерго" також заявили, що ціни на електроенергію можуть вирости після запуску нового ринку.

Економічна правда

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"