Золото нації на благо можновладців

Вівторок, 11 грудня 2012, 10:06
Виходить, старі борги покриваються лише новими позиками. Заручниками такої політики є громадяни: вже зараз кожен українець винен міжнародним кредиторам 13 тис грн.
Павло Петренко, керівник юридичного департаменту Об'єднаної опозиції "Батьківщина", народний депутат

З моменту приходу до влади біло-блакитної команди українців чи не щодня годують такими лозунгами, як "покращення вже сьогодні" та "стабільність досягнута".

І чи не щодня ми спостерігаємо справжні результати подібних заяв: статки провладної верхівки сягнули неймовірних досі висот, а кожен міністерський чиновник - мільйонер, якщо ж ні - то біла ворона.

От тільки рецепт подібних результатів жахливий - з кишень українців витягують останні копійки, а для самої країни активно продовжують рити боргову яму, дна якої вже не видно. Саме на боргах хотілось би зупинитися детальніше, і тут в нагоді стане недавно ухвалений бюджет на 2013 рік.

Так, в головному кошторисі країни задекларовано доходів трохи більше 361 млрд грн. І, як не раз заявляв Микола Азаров, це оптимістичні прогнози. Тобто країна отримає цю суму тільки за умови розвитку економіки і збільшення робочих місць.

От тільки такі прогнози видаються сумнівними. Рівень промислового виробництва останнім часом зменшується в середньому на 4% щомісяця, а урядовий прогноз рівня інфляції значно занижений порівняно з реальним показником.

Крім того, у 2013 році доходи бюджету затверджені на 3% менші від показників 2012 року. І, повторюся, це оптимістичний прогноз розвитку економіки.

Однак повернімося до боргів. У 2012 році для погашення і обслуговування боргу передбачено 116 млрд грн. Тобто фактично третина дохідної частини бюджету піде на повернення старих боргів. Можновладці не приховують: такі платежі фінансуватимуться переважно новими кредитами.

Так, наступний рік стане рекордним за обсягом запозичень - вони повинні сягнути 130 млрд грн, що на 32 млрд грн більше, ніж в цьогоріч.

Таким чином, виходить, що старі борги покриваються винятково новими запозиченнями. Заручниками такої ситуація є Україна та її громадяни: вже зараз кожен українець винен міжнародним кредиторам більше 13 тис грн.

Відверту оцінку такому стану справ дало агентство Reuters: "Бюджет з високим дефіцитом на 2013 рік, великі борги та відкладені кредити Міжнародного валютного фонду збільшують ризики стабільності в Україні".

Фото Михайла Марківа

І на довершення - недавня заява НБУ щодо розміру золотовалютних резервів країни.

Зокрема, в листопаді вони зменшилися на 5,5% до 25,3 млрд дол. При цьому тенденція "схуднення" резервів спостерігається вже не перший рік.

Тут варто наголосити, що саме обсяг золотовалютних резервів посідає одне з головних місць в оцінці економічного стану країни, її стійкості до впливу криз.

Для цього Міжнародний валютний фонд навіть розробив спеціальну формулу: золотовалютні резерви повинні покривати обсяг тримісячного імпорту країни.

Менше - це критичний рівень та висока ймовірність дефолту країни.

А тепер увага: за оцінками МВФ золотовалютні резерви України в кінці 2012 року скоротяться до 2,6 місяця імпорту. І це при тому, що в кінці 2011 року цей показник становив 3,6, а в кінці 2010 року - 4,2.

Тим часом можновладці заради власного збагачення все далі і далі штовхають країну у боргову залежність, навіть не замислюючись щодо можливих наслідків.