Дороже золота. Почему растет спрос на палладий

Дороже золота. Почему растет спрос на палладий

Понедельник, 13 мая 2019, 07:00 -
фото bloomberg
Цены на редкий драгоценный металл бьют рекорды. Какое отношение к этому имеют производители автомобилей, и можно ли добывать палладий в Украине?(укр)

Паладій — це метал платинової групи, який зустрічається в земній корі у 30 разів рідше, ніж золото. У грудні 2018 року ціни на паладій в ході торгів перевищили котирування золота, чого не спостерігалося 16 років.

Тоді на спотовому ринку паладій коштував рекордні 1 236 дол за тройську унцію. У березні 2019 року ціна на паладій уперше перевищила 1 600 дол.

Із серпня 2018 року вартість ф'ючерсів на паладій на Лондонській біржі металів підскочила майже на 100%, а за три роки зросла майже в чотири рази. 

У 2017 році паладій подорожчав на 56% — більше, ніж інші сировинні товари.

До цього історичних максимумів метал досягав у 2001 році.

 
натиснути для збільшення

Чому паладій став таким затребуваним? Що впливає на його подорожчання? Які країни є лідерами за запасами цього металу і чи є він в Україні?

Чому паладій дорожчає

Паладій виробляють в кількох країнах. Лідерами за запасами і видобутком цього металу є Росія та ПАР. На РФ припадає 43% видобутку, на ПАР — 39%. Решта покладів розподілені між Канадою, Зімбабве, Австралією та США.

Головну причину подорожчання паладію слід шукати в автомобілебудуванні. За різними оцінками, до 75% світового попиту припадає саме на автомобільну галузь.

Збільшенню використання паладію сприяє масова відмова споживачів від автомобілів з дизельними двигунами на користь бензинових. Каталізатори з паладію ідеально очищають вихлопи.

Близько 15% паладію споживає електронна промисловість. Також паладій є інвестиційним металом.

Зрештою ціни на паладій рухаються вгору не лише завдяки зростанню попиту, а й через зменшення пропозиції. Наприклад, через закриття рудників в Африці. 

У 2015 році швейцарська трейдингова компанія Glencore закрила свій платиновий рудник "Еланд" у ПАР. У квітні 2019 року 1,8 тис робітників опинилися заблокованими в шахті компанії Sibanye Gold на глибині 1,5 км. Це призвело до скорочення персоналу та зменшення обсягів виробництва на аварійних ділянках.

 
nornickel.com

За оцінками компанії Metals Focus, у 2019 році дефіцит паладію збережеться. Компанія Johnson Matthey у своєму звіті написала, що у 2019 році попит на паладій в промисловості буде перевищувати пропозицію на 1 млн унцій.

А за оцінками російської компанії "Норнікель", на яку припадає близько половини світового видобутку паладію, дефіцит цього металу у 2019 році буде максимальним з 2000 року — 1,3 млн унцій.

Financial Times також наводить думку аналітиків новозеландського банку ANZ. Вони зазначають, що зростанню ціни на паладій в березні сприяв намір Мінпромторгу РФ заборонити експорт низки руд, концентратів, відходів і брухту дорогоцінних металів з 1 травня по 31 жовтня 2019 року.

За даними видання "Комерсант", причиною такого рішення стала недостатня завантаженість російських виробників дорогоцінних металів.

Мода на "зелене"

Світова тенденція посилення законодавств у сфері охорони природи в кінці 20 століття спричинила підвищення попиту на фільтри у бензинових двигунах і заміни у їх виробництві більш коштовної платини на паладій.

У цих металів подібні фізико-хімічні властивості, і фактор взаємозамінності досі відіграє вирішальну роль у формуванні світових цін на них.

У найближчі два роки автовиробники навряд чи повернуться до використання платини, незважаючи на збільшення цінового спреду між двома металами, заявив директор департаменту маркетингу "Норильського нікелю" Антон Берлін.

За його словами, такий перехід станеться тільки при збільшенні різниці між цінами до 1 тис дол за унцію. Тимчасом у лютому 2019 року ця різниця досягла максимальних 620 дол за унцію, а на початку травня вона становила 450 дол.

Аналітики Bank of America раніше підвищили прогноз середньої ціни на паладій на 2019 рік до 1 800 дол за унцію, що допускає короткостроковий підйом котирувань вище 2 000 дол за унцію.

Виробники "на коні"

Подорожчання паладію позитивно позначається на виробниках. Зокрема, Impala Platinum Holdings з ПАР скоротила свій борг та оголосила про намір створити новий рудник, який може почати роботу у 2024 році.

Anglo American Platinum розглядає можливість підвищення видобутку на руднику Mogalakwena в ПАР на 270 тис унцій на рік.

Капіталізація російської компанії "Норильський нікель", найбільшого у світі виробника нікелю і паладію, збільшилася на 40% або на 11 млрд дол. Кожні 100 дол за унцію в котируваннях паладію дають 280 млн дол EBITDA і додають 170 млн дол до річних дивідендів компанії.

На відміну від більшості сировинних ринків, наприклад, ринку нафти, де зростання цін провокує розробку нових родовищ і додаткову пропозицію, попит і виробництво паладію не еластичні, зазначають у Bank of America.

За даними аналітиків BofA, доступні запаси металу мізерні. 

Резерви металів платинової групи становлять 69 млн кг, з них 63 млн кг припадають на ПАР, 3,9 млн кг — на РФ, 1,2 млн кг — на Зімбабве, 0,9 млн кг — на США. До металів групи належать також іридій, осмій, родій і рутеній.

Можливо це "бульбашка"?

Напередодні гендиректор Anglo American Марк Кутіфані заявив, що такий різкий стрибок котирувань може означати створення "бульбашки" на ринку, однак додав, що, на його думку, ціни залишаться на високому рівні протягом деякого часу.

27 березня "бульбашка" почала здуватися: ціна на паладій за день впала на 5,1%, продемонструвавши рекордну корекцію з 15 серпня 2018 року.

Ринок перейшов до корекції, оскільки інвестори переключилися на потенційне ослаблення попиту на фоні гальмування світової економіки. Крім того, Китай вирішив наполовину скоротити субсидії на придбання електромобілів.

 
натиснути для збільшення

"Ціни на метали визначаються уповільненням китайської економіки і відсутністю торгової угоди між США і Китаєм. Також не можна повністю виключати ризик введення Штатами нових санкцій проти Росії", — зазначають аналітики російської інвестиційної компанії "Атон".

Утім, в "Норнікелі" налаштовані оптимістично. "Попри уповільнення продажів автомобілів у Китаї, введення екологічного стандарту China 6 у липні 2020 року дасть додатковий імпульс для попиту на метали платинової групи у 2019 році, оскільки промисловість почне робити запаси металу", — запевнили в компанії.

Чи є паладій в Україні

Паладій в Україні також є, повідомили ЕП в Держгеонадрах. Утім обсяги покладів невідомі, бо розвідувальні роботи не проводилися і метал не видобувався.

В Україні не виявлені перспективні родовища платини, проте є перспективні геологічні формації, що не виключає наявність у них промислових скупчень металів платинової групи, повідомили у відомстві. До перспективних формацій належать ділянки на Волині, Побужжі та в Житомирській області.

Читай также
Титановая схема Фирташа. Почему ЗТМК уже два года не могут вернуть государству
"Белая нефть": как Украина может заработать на "литиевой лихорадке"

У Держгеонадрах бідкаються, що на розвідувальні роботи хронічно бракує коштів. Крім того, з боку держави відсутній запит на проведення таких робіт.

Здійснювати геологічну розвідку, а в подальшому — і видобуток дорогоцінного металу, можуть приватні інвестори. Для цього вони повинні отримати дозвіл. Спеціальний дозвіл на видобуток корисних копалин надається на певний термін. Після закінчення право проводити роботи може продовжитися.

Спочатку компанія інвестує в геологічну розвідку і придбання спеціального дозволу. Далі вона вкладає кошти в розробку або будівництво заводу чи кар'єру. Обов’язковими є рента і податки з видобутку.

Проте наразі про інтерес приватних компаній до видобутку паладію нічого не відомо.