Як розкрадаються арештовані російські активи. Приклад "Аероку"

Як розкрадаються арештовані російські активи. Приклад "Аероку"

П'ятниця, 31 березня 2023, 16:00 -
ВІДКРИТТЯ ЗАВОДУ AEROC У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ У СІЧНІ 2022 РОКУ
Через недосконалу систему управління арештованим майном держава втрачає цінні активи. Як це відбувається, демонструє приклад підприємств російського олігарха Андрєя Молчанова, які потрапили до АРМА.

Публікація оновлена 19 квітня

Російське – значить нічиє

Один з найбільш помітних прикладів діяльності Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), за останній рік – це робота з активами ТОВ "Аерок", яке належить російському мультимільйонеру Андрєю Молчанову.

Ця компанія спеціалізується на виготовленні газобетонних блоків, які використовують у будівництві. В Україні "Аерок" має три заводи: в Обухові та Березані на Київщині і в Стрию на Львівщині. Останній, щоправда, недобудований.

Навіть з урахуванням цього вартість арештованого майна ТОВ перевищує 2 млрд грн. У цю суму входять статутний капітал – 437 млн грн, рухоме і нерухоме майно компанії – 1,5 млрд грн, кошти на банківських рахунках – 104 млн грн.

Реклама:

За даними СБУ, підприємство фінансувало війну в Україні. Це довели слідчі служби на початку великої війни. У червні компанію передали під опіку АРМА.

Під "велику відбудову". Кому дістануться заводи будматеріалів та кар'єри, які забрали в росіян

Довідка. Андрєй Молчанов – один з найбільших забудовників РФ. Його статки у 2021 році Forbes оцінював 1,2 млрд дол. З 2011 року він член путінської партії "Единая Россия".

За даними СБУ, Молчанов належить до найближчого оточення російського президента і є спонсором передвиборної кампанії згаданої партії.

Крім того, його компанії будують житло для співробітників ФСБ та армії РФ.

19 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський наклав санкції на Андрєя Молчанова на десять років. Ключовий бізнес олігарха – "Група ЛСР".

Російський олігарх Андрєй Молчанов донедавна володів українською компанією
Російський олігарх Андрєй Молчанов донедавна володів українською компанією "Аерок"
Фото Trap Aggressor

Дев'ять місяців тому суд арештував активи Молчанова в Україні, а 13 січня 2023 року АРМА переможно прозвітувала про обрання управителя для компанії "Аерок".

Переможцем конкурсного відбору стала корпорація "Харківські будматеріали".

З того часу минули майже три місяці, а підприємство Молчанова не запрацювало. Ба більше – досі не проведена оцінка активів. Новий управитель не може зайти на підприємство, а його працівників звільняють.

Тисячі кубометрів газобетонних блоків, з яких можна було будувати житло замість знищеного російськими ракетами, стоять без жодної охорони.

Мало того, інші неоцінені продукти бетонного бізнесу російського олігарха, за словами працівників підприємства, уже почали "освоювати" винахідливі менеджери арештованого "Аероку".

Завод
Завод "Аерок" в Обухові
Фото Trap Aggressor

Поки чиновники АРМА думають, коли і як передавати російський бізнес новим управителям, на підприємстві розпоряджаються майном самостійно.

"Топменеджмент продовжує їздити на арештованому автотранспорті, працівникам заборонили відвідувати територію підприємства.

Завод мав чимало пального. Пальне на Обухівському підприємстві закінчилося, повиціджували баки навіть із спецтехніки. В Обухові було 7-8 тонн, у Березані – близько 20 тонн", – розповідає один з працівників компанії.

Співрозмовники Trap Aggressor припускають, що з об'єктів вивезли дороговартісну сировину.

"Ми бачили, як вивозили алюмінієву пудру (додається при виробництві газобетонних блоків для зменшення їх ваги та підвищення теплоізоляції).

Це було ще тоді, коли ми відвантажували блоки і завод працював (підприємство деякий час працювало після 24 лютого 2022 року). З Березані вивезли сім фур пудри, з Обухова – дві", – каже один з колишніх працівників "Аероку".

Співробітники компанії стверджують, що керівництво підприємства звільнилося у 20-х числах грудня, отримавши, за умовами договору, по шість зарплат – 2-2,5 млн грн вісьмом топменеджерам.

В АРМА навіть не приховують, що не можуть зберігати арештоване майно. "У нас нема жодного інструменту, щоб вийти й охороняти цей актив, ні засобів, щоб його страхувати. Це все відбувається коштом управителя, з держбюджету нічого не витрачається. Це мають контролювати правоохоронні органи", – каже начальник відділу комунікацій та промоції АРМА Павло Бульдович.

15 березня 2023 року було зареєстроване ТОВ "Баурок". Його керівницею значиться юристка "Аероку" Наталія Лата.

Бенефіціарний власник цієї юридичної особи – естонська компанія Bauroc AS, яку контролює Івар Паплавскіс – багаторічний бізнес-партнер російського олігарха Молчанова.

Юристка
Юристка "Аероку" Наталія Лата стала керівником ТОВ "Баурок" – компанії, яка також виготовляє газоблоки
ФОТО TRAP AGGRESSOR

За відкритими даними Bauroc International належала вже згаданій російській "Групі ЛСР" Молчанова. Сам Паплавскіс каже, що з 2010 року, а ні він, а ні його бізнес жодним чином не пов'язані з росіянами.

"Багаторічним бізнес-партнером Андрія Молчанова мене можна називати з дуже великою натяжкою – за 5 років існування у Yaico AS (сімейний холдинг, якому належить Bauroc AS) спільного підприємства з "Групою ЛСР" (Aeroc International AS), я з Андрієм Молчановим бачився на нарадах менше ніж 10 разів",  пояснює Паплавскіс.

За його словами наприкінці 2010 року Yaico AS розділив газобетонний бізнес із "Групою ЛСР" і став знову єдиним акціонером Aeroc International AS, у володінні якого залишилися газобетонні заводи AEROC в Естонії та Латвії. У володінні ж ЛСР після розподілу залишилися газобетонні заводи AEROC в Росії (у Санкт-Петербурзі) та в Україні (в Березані та Обухові). Тобто, естонський підприємець до українських заводів не мав жодного відношення.

Не газоблоками єдиними

"Аерок" – одна з тисяч російських компаній, які намагаються уникнути санкцій, арештів та конфіскацій. Схожа історія відбувається з компанією росіянина Владіміра Плесовських "Вінницяпобутхім", більш відомою за ТМ "Ушастый нянь".

Нового управителя для цієї компанії обрали три місяці тому, але, за інформацією АРМА, там досі тривають процедури оцінки. Лише після їх завершення нові управителі зможуть запустити роботу підприємства. Коли це буде, невідомо.

У червні 2022 року СБУ заблокувала активи на 1 млрд грн житомирської компанії з видобутку корисних копалин, що входить у бізнес-групу "Юнігран".

Фірма належить Ігорю Наумцю, якого СБУ охрестила російським олігархом. Правоохоронці виявили в нього подвійне громадянство.

СБУ звинуватила компанію в фінансуванні російської агресії. Слідчі вказали, що компанія направляла мільйони на фінансування агресії РФ і на матеріальне забезпечення окупаційних адміністрацій у Криму та на сході України.

Конфіскація російських активів: що (не) вдалося Україні та світу за рік війни

Правоохоронці відзвітували про арешт активів бізнесмена в червні, а в грудні "Юнігран" перереєстрували.

Наумець з реєстрів зник, а бенефіціаркою компанії стала громадянка Великої Британії Елена Калпа. Чотири компанії з групи "Юнігран" дивним чином перейшли у її власність.

За даними аналітичної платформи Youcontrol, британка впливає на українські компанії через офшорну SMARTDIXI LIMITED, яка має частку в компанії "Бахчисарайський консервний завод". Частку в ньому у 2012 році мав і Наумець.

З підприємствами "Юніграну" досі триває судова тяганина. Арешти на компанії то накладають, то знімають. Тимчасом державний бюджет України від цих "танців" з російськими активами нічого не отримує.

Замість висновку

Ці історії свідчать, що за понад рік великої війни бізнес, який українські слідчі повʼязують з росіянами, замість роботи на перемогу України простоює.

Компанії не виготовляють жодної продукції, ринок не отримує товари, у бюджет не платяться податки, а працівники втрачають роботу.

"Не бачу політичної волі швидко забрати російські активи в Україні". Інвестбанкір і власник УП Томаш Фіала

Чому АРМА досі не налагодило процес управління? Чому навіть найуспішніші приклади АРМА – підприємства, яким начебто обрали управителів, – не почали працювати?

Така неефективна робота агентства має спричинити системну зміну підходів держави з управління арештованим російським майном, аби більш ефективно використовувати економічні ресурси на посилення обороноздатності країни.

Публікація доповнена коментарем Івара Паплавскіса, уточнена назва естонської компанії та прибрано припущення. Редакція перепрошує за допущену помилку.

Реклама: