Запрошуємо на перший за час великої війни Банківський форум

Війна вибиває Україну зі світового ринку неону. Це провокує кризу виробництва мікрочипів

Війна вибиває Україну зі світового ринку неону. Це провокує кризу виробництва мікрочипів

Вівторок, 22 березня 2022, 08:45 -
getty images
Два великі українські заводи з виробництва неону через напад РФ зупинили поставки газу, необхідного світовій індустрії мікрочипів. Це може призвести до ще більшого дефіциту мікросхем у світі.

Військове вторгнення Росії в Україну залишило без неону більш ніж половину світового ринку виробництва напівпровідників.

Через це вартість неону за останні кілька тижнів зросла майже в девʼять разів – з 290 дол до 2 500 дол за куб м. Це лише початок подорожчання, вважають китайські експерти.

Як дефіцит цього газу вплине на виробництво чипів у світі?

Росія та Китай відберуть в України частку ринку

До війни Україна поставляла на світовий ринок 55% неону. Його виробляли маріупольський "Інгаз" та одеський "Кріоін". Вони очищали неон, отриманий з російських сталеплавильних заводів.

Реклама:

Обидва українські підприємства зупинилися після вторгнення російської армії, повідомляє Reuters. Маріуполь майже місяць перебуває під обстрілами окупантів, які рівняють місто із землею і вбивають мирних жителів.

Неон – прозорий одноатомний інертний газ без кольору та запаху, який отримують як побічний продукт при розділенні рідкого повітря на кисень та азот. Використовується в ексимерних лазерах у фотолітографічних установках (сканерах) як витратний матеріал. Без неону неможливо організувати виробництво напівпровідників (чипів), на яке щорічно йде близько 540 тонн цього газу.

Дисбаланс на ринку, який виник через припинення постачання більш ніж половини світового споживання неону, уже позначився на його ціні. Вартість кубометра газу з початку російсько-української війни зросла вдев'ятеро до 2,5 тис дол.

Як зазначає видання South China Morning Post, ціна продовжить зростати, адже постачання неону з України найближчим часом не відновиться. Принаймні – у довоєнних обсягах.

Їм закрили шлях в майбутнє: як ламають Росію технологічні санкції

Виробники мають запас неону на три місяці, але для продовження роботи газ доведеться купувати за будь-якою ціною.

Неон продовжують виробляти лише в Китаї та Росії. На тлі швидкого зростання попиту Китай розраховує збільшити свою частку в світовому виробництві неону з 30% до 50%. Імовірно, Росія спробує скористатися ситуацією аналогічним чином.

Китай почав готуватися до можливого дефіциту неону у 2014 році, одразу після анексії Росією українського Криму та окупації частини Донецької та Луганської областей. Тоді Піднебесна почала збільшувати виробництво неону для себе.

Військові дії не дозволяють працювати

За оцінками американської компанії з маркетингових досліджень Techcet, світове споживання неону для виробництва мікросхем у 2021 році становило 540 тонн.

Зупинка двох українських підприємств загрожує світовому виробництву чипів. Їх дефіцит виробники відчувають давно, ще з початку пандемії коронавірусу.

Нідерландський холдинг ASML – постачальник літографічного обладнання для Intel, Samsung Electronics та TSMC – повідомив, що вже шукає альтернативні джерела неону.

Самі виробники поки що заперечують наявність проблем з постачанням сировини.

Південнокорейська компанія SK hynix заявила, що має достатні запаси матеріалів.

Американський виробник інтегральних мікросхем GlobalFoundries запевняє, що не залежить від поставок неону з РФ та України. Хоча, як свідчить дослідження Techcet, 90% неону американські виробники отримували саме з України.

Тайванські United Microelectronics та ASE Technology переконують, що зможуть придбати неон в інших постачальників.

Проте анонімне джерело агентства Reuters попереджає, що доступність неону обмежена. Попит на цей газ, стверджує Techcet, до 2026 року виросте більш ніж на 37%.

Таким чином, будь-який тиск на ланцюг постачання матеріалів може призвести до зростання цін і, відповідно, до підвищення вартості чипів.

Світовий дефіцит мікрочипів у розпалі: як зростуть ціни на техніку та авто

Водночас, як стверджує аналітик американської дослідницької компанії CFRA Анджело Зіно, оцінки виробників чипів щодо запасів неону значно різняться.

"Якщо запаси вичерпаються до квітня 2022 року, а виробники чипів не замовлять газ в інших регіонах, це означатиме додаткові обмеження для ланцюга поставок і нездатність виробляти кінцевий продукт для ключових клієнтів", – каже він.

До вторгнення РФ "Інгаз" виробляв 15-20 тис куб м неону на місяць для клієнтів у Тайвані, Південній Кореї, Китаї, США та ФРН. Близько 75% припадало на індустрію чипів, повідомив головний комерційний директор заводу Микола Авджи.

Одеський "Кріоін" до війни щомісяця виробляв 10-15 тис куб м неону. За словами директора з розвитку бізнесу заводу Лариси Бондаренко, підприємство припинило роботу 24 лютого через загрози для безпеки співробітників. Якщо військові дії не припиняться, компанія не зможе виконати замовлення на виготовлення 13 тис куб м газу в березні 2022 року.

Бондаренко наголошує, що "Кріоін" може витримати щонайменше три місяці простою. Однак якщо буде пошкоджене обладнання заводу, то це суттєво вдарить по фінансах компанії та ускладнить швидке відновлення роботи.

Крім того, Бондаренко не впевнена, що в майбутньому компанія отримає додаткову сировину для очищення неону.

Великі виробники чипів збільшують запаси

Міністерство економіки Тайваню, де розташований найбільший у світі контрактний виробник мікросхем TSMC, повідомило, що тайванські фірми вже провели підготовчі роботи і мають "безпечні запаси" неону. Тому TSMC найближчим часом не бачить жодних проблем з ланцюгом поставок.

Разом з тим, за словами президента Techcet Літи Шон-Рой, від дефіциту неону постраждають невеликі виробники чипів.

"Ключові виробники чипів – Intel, Samsung, TSMC – мають більшу купівельну спроможність і кращий доступ до запасів. Вони можуть підтримувати виробництво протягом більш тривалого часу – понад два місяці. Однак багато інших фабрик чипів не мають такого буфера", – сказала вона.

Як зазначає Шон-Рой, останнім часом на ринку циркулюють чутки, що великі компанії намагаються створити запаси, а це посилить проблему доступності поставок для менших гравців.

За словами Річарда Барнетта, директора з маркетингу компанії Supplyframe, яка надає ринкову інформацію клієнтам в галузі електроніки, компанії в інших країнах можуть почати виробництво неону, але на це знадобиться від дев’яти місяців до двох років.

Реклама:
Слухайте подкаст "Хроніки економіки" на зручній платформі: