Чому подешевшав газ для населення

Чому подешевшав газ для населення

Четвер, 18 липня 2019, 13:15 -
volyn.com.ua
Ціна на газ для населення знижується другий місяць поспіль. Які зовнішні і внутрішні чинники вплинули на це, і чому деякі політики приписують цю перемогу собі.

15 липня "Нафтогаз" повідомив, що знижує ціну на газ для населення, яка діятиме в липні. Нова ціна становить 4 905,67 грн за тис куб м без ПДВ і транспортних витрат.

Порівняно з червнем ціна зменшилася на 648 грн або на 11,7%.

Зниження ціни на газ напередодні виборів — це подія, яку кожен учасник політичного процесу намагається використати для отримання додаткових балів, навіть якщо жодного стосунку до цієї події не має.

Чому ж насправді відбулося зниження і чи варто за це комусь дякувати?

Постанови Кабміну і коливання цін

Постановою Кабміну на "Нафтогаз" покладені так звані спеціальні зобов'язання (ПСО).

ПСО (Public Service Obligation) — це спеціальні зобов'язання з продажу газу для потреб населення за пільговою ціною, що покладаються урядом на "Нафтогаз".

Документ передбачав, що ціна на газ для населення є фіксованою незалежно від того, дорожчає газ на міжнародних ринках чи ні. Так уряд намагався нівелювати ефект від різкого зростання тарифів восени 2018 року.

Утім, пізніше на світових енергетичних ринках, зокрема, європейському, ціни на газ значно впали і в певний момент стали навіть нижчими за ті, які встановив Кабмін.

Після цього глава правління "Нафтогазу" Андрій Коболєв звернувся до уряду з пропозицією скасувати режим спецзобов'язань і "і відкрити ринок побутових споживачів для конкуренції між постачальниками".

Тобто у такому разі ціни уже диктував би ринок.

Керівник НАК тоді зауважив, що за чинних трендів ціна на європейський газ у квітні буде нижчою за встановлену Кабміном: 8 380 грн проти 8 550 грн за тис куб м з урахуванням ПДВ та витрат на транспортування й поставку.

Разом з тим, прем'єр-міністр Володимир Гройсман поставив під сумнів турботу Коболєва про громадян.

"Вони ("Нафтогаз".  ЕП) пропонують нам скасувати обмеження — 8,55 грн за куб м. Якщо ми скасуємо це обмеження, то завтра "Нафтогаз" зможе продавати газ не за цією ціною, а за ціною 10 грн або 11 грн. Тому верхня межа — 8,55 грн, а все, що нижче цього, я вітаю", — сказав глава уряду.

Після цього у квітні Кабмін ухвалив постанову №293, відповідно до якої НАК мусила з 1 квітня знижувати ціну для населення, якщо падала ціна на газ для промислових споживачів.

Проте у "Нафтогазі" тоді заявили, що ця постанова суперечить постанові уряду №867 про спецзобов'язання. Зрештою, через внесення низки змін до постанови №293 Кабмін і "Нафтогаз" схвалили формулу, яка діє зараз.

Її суть зводиться до того, що "Нафтогаз" з червня повинен продавати газ для населення за ціною, найнижчою на одному з чотирьох майданчиків — публічних джерел.

1. Середня митна вартість імпортованого газу за минулий місяць за даними Мінеконорозвитку.

2. Середньозважена ціна на Українській енергетичній біржі.

3. Ціна для комерційних споживачів "Нафтогазу" за минулий місяць.

4. Ціна на газ за спецзобов'язаннями, визначеними постановою уряду №867.

У червні та липні 2019 року середньозважена ціна на Українській енергетичній біржі виявилася найнижчою, тому в червні "Нафтогаз" знизив ціну для споживачів, зокрема, населення, на 7,3% або 436,11 грн порівняно з травнем.

Тоді Коболєв заявив, що саме "Нафтогаз" запропонував Кабміну цей новий механізм ціноутворення, який "демонструє переваги конкурентного ринку".

Глава компанії висловив сподівання, що в майбутньому уряд відмовиться від "цінового регулювання" і скасує верхню планку ціни за спецзобов'язаннями.

Біржа не гарантує ціни

У липні ціна на біржі була найнижчою, тому "Нафтогаз" продовжив зниження цін для населення. Порівняно з квітневим рівнем, який становив 6 235,51 грн за тис куб м, липнева ціна знизилася на 21,3%.

Ціна падає, але прогнозувати ціни на газових біржах складно.

"Зараз на європейських біржах ціни низькі. Якби я точно знав, що буде з ціною на газ у вересні, я би з вами не говорив, а заробляв би дуже великі гроші", заявляв недавно заступник начальника департаменту енергоефективності "Нафтогазу" Олексій Хабатюк.

Читайте також
"Нафтогаз" воює з ОСББ за газ. Як виникла суперечка і що робити споживачам
Обіцянка Гройсмана знизити ціни на газ для населення. Правда чи ні?
Олексій Хабатюк: Уряд повинен запровадити справжню монетизацію субсидій і не порушувати закон

Отже, повна лібералізація цін на газ для населення, що наполегливо пропонує "Нафтогаз", може містити й ризик значного підвищення тарифів. Наразі це стримується правилами, затвердженими постановою Кабміну.

У перемоги багато батьків

Таким чином, ціна на газ для населення знижується з кількох причин.

Перша — світові тенденції на енергетичних ринках.

Друга — постанова уряду №293, яка при формуванні ціни для населення враховує глобальні тренди.

Проте деякі політичні гравці намагаються представити зниження ціни на газ як власну перемогу.

"У липні ціна на газ для населення зменшиться на 10,4% — президент обговорив ситуацію на енергетичному ринку України з профільними відомствами", — з таким заголовком 11 липня вийшла новина на сайті глави держави.

Це формулювання натякає на те, що зниження ціни на газ пов'язане з "обговоренням", яке відбулося в Офісі президента. Хоча очевидно, що ці речі абсолютно не пов'язані.

Ймовірно, інші учасники виборчих перегонів теж спробують приписати собі зниження ціни на газ, не маючи до цього жодного стосунку.

Натомість справді важливим є те, що "Нафтогаз" скористався сприятливою ситуацію на біржах і закупив на найближчу зиму газ за низькою поточною ціною.

Що далі

Чи триватиме падіння цін на газ для населення, наразі говорити складно. Проте чинна модель ціноутворення стала першим кроком у пошуку балансу між мінливими ринковими факторами та державним регулюванням.

Якраз це і дозволяє населенню відчути дану різницю на власному гаманці.