Втекти від Prozorro. Досвід Черкас

Втекти від Prozorro. Досвід Черкас

Четвер, 4 серпня 2016, 16:30 -
Ніщо так яскраво не вказує на дієвість системи електронних закупівель як страх чиновників перед нею. ЕП пропонує подивитися на те, як намагалося "випередити" Prozorro таке місто як Черкаси.

Ніщо так яскраво не вказує на дієвість системи електронних закупівель як страх чиновників перед нею.

27 червня на засідані уряду заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Макс Нефьодов доповів про аномальну "закупівельну" активність чиновників протягом останніх днів березня. 

Згідно з офіційними статистичними даними, до першої хвилі переходу розпорядників на закупівлі в системі Prozorro, було оголошено "паперових" тендерів на суму понад 20 млрд грн. 

Особливо постаралися "дорожники". Служби автомобільних доріг Київської, Закарпатської та Черкаської областей в період з 27 до 29 липня оголосили державні закупівлі на загальну суму близько 1,5 млрд грн.

Реклама:

Відповідні рухи не залишилися непоміченими. ЕП також пропонує подивитися на те, як намагалося "випередити" Prozorro таке місто як Черкаси. Чому Черкаси? Їх "здобутки" приголомшують.

Перед міським дедлайном — 30 червня — папір від підписів черкаських можновладців під укладеними угодами буквально горів.

29 червня розпорядники коштів міського бюджету "стаханівськими" темпами оформили більше сотні договорів з підрядниками. 

Вже за місяць — 29 липня — за кілька днів до переходу всіх закупівель в електронну форму мерія вирішила зробити завтрашній день більш передбачуваним. І навіть не для себе, а для конкретних контрагентів.

Як наслідок, було оголошено відразу 20 тендерів з угодами на 350 млн грн, що мають вступити в дію в 2017-2019 роках.

Як все неProzorro починалось

15 травня Черкаська міська рада одноголосно ухвалила  прогресивне рішення — про здійснення закупівель усіма розпорядниками коштів місцевого бюджету через систему ProZorro.

Поріг для обов‘язкового використання електронних торгів: 30 тис грн - для товарів і послуг, 100 тис грн - для робіт.

Однією з умов для компромісу між владою та опозицією під час ухвалення цього рішення стало відтермінування початку торгів на 30 робочих днів. Це, буцімто, робилося для того, щоб дати час організаторам для належної підготовки.

Проте вже тоді було зрозуміло, що час потрібен для розподілу у "ручному режимі" якомога більшої частки рекордного для міста бюджету соціально-економічного розвитку. На момент ухвалення він становив 360 мільйонів, 200 з яких мали йти поза тендерними процедурам

Найбільш песимістичні прогнози підтвердилися. Електронні торги для допорогових закупівель  мали стартувати 30 червня. Переддень дедлайну став "червоним" у календарі.

29 червня в місті вирішили піти на рекорд і уклали чи не найбільшу кількість договорів за всю історію місцевого самоврядування. Згідно даних порталу Є-дата, лише департамент житлово-комунального комплексу за день уклав 66 угод на суму 6 млн грн.

Найбільший інтерес викликають угоди щодо ремонту дорожнього покриття.

Департамент житлово-комунального комлексу уклав відразу 10 угод вартістю від 100 до 150 тис грн з трьома підрядниками: ТОВ "Лимож",  ПП "ПВКП УКЄВРОБУД 2013" та ПП "Агропром 1992".

Варто зазначити, що раніше капітальний ремонт більшості об’єктів вуличної мережі тими ж самими підрядниками обходився місту в рази дорожче. Зокрема, ПП "ПВКП УКРЄВРОБУД 2013" до цього вже мало 11 угод з містом, кожна з яких "коштувала" більше мільйона гривень.

Несподіване "здешевлення" робіт має логічне пояснення — відсутність фінансування.

"Чиновницький" план виглядає досить просто - спробувати укласти договір за будь-якою ціною вже зараз аби уникнути електронних закупівель. А в майбутньому додатковою угодою збільшити обсяги закупівлі. У такий спосіб, не придумуючи велосипед, можна провести поза рамками Prozorro до 10 млн грн.

Бенефіціари цієї схеми протягом 2016 року без жодного тендеру вже встигли отримати із бюджету міста трохи більше 16 млн грн.  

Найбільша сума дісталась ПП "Укрєвробуд 2013". Компанія зареєстрована в Дніпропетровській області та належить Артуріку Вагаршаковичу Фгояну. Статутний капітал - 100 грн. Раніше  підприємство працювало на підрядах мерії Харкова і отримувало кошти на Західній Україні.

У Черкасах дніпровська компанія почала свої роботи із асфальтування невеликого провулку, де розміщена нерухомість дружини очільника міста.

Інший фаворит Черкаської міськради — ПП "Агропром-1992" — входить до орбіти відомого місцевого будівельника Анатолія Бурського та належить його дружині Лідії.  Раніше підприємства, пов'язані з Бурським, "спеціалізувалися" на підрядах з обласного бюджету.

Анатолій Бурський

Зокрема, під час губернаторства Сергія Тулуба ТОВ "Черкасиміськбуд", що належить Бурському, взялося будувати на замовленням обласної влади перенатальний центр. Цьому проекту судилося стати найвідомішим та найдорожчим довгобудом Черкащини останніх років. 

Згодом закінчувати будівництво взялася вже Лідія Бурська. Проте скорочення обласного бюджету та видатків на капітальне будівництво змусило підприємців шукати нові об’єкти, зокрема і в якості підрядників бюджету міста Черкаси.

Ще один "підряд на перспективу" підприємство — ТОВ "Лимож" — належить черкащанину Сергію Колісніченку. Інформація про попередній досвід дорожних робіт у компанії зі статутом 894 грн - відсутня.

Освітяни не відстають 

Чиновники департаменту житлово-комунального комплексу не єдині, хто вирішив швидко та "мануально" розподілити якомога більші суми бюджетних коштів до вступу в дію рішення міської ради щодо системи електронних закупівель. 

Подібне "провернули" і в департаменті освіти та гуманітарної політики, де 29 червня уклали мінімум 7 угод та додаткових угод із різними підрядниками на ремонт освітніх об’єктів та на встановлення спортивних майданчиків.

Згідно цих договорів, лише протягом липня з міського бюджету було перераховано майже 1,5 млн грн.

Найбільшу суму отримало ТОВ "Група Венето", що входить до групи компаній відомого бізнесмена Михайла Бродського. Компанію очолює депутат міської ради від "Партії Вільних Демократів" Олександр Згіблов.

Крім того, з ТОВ "Група Венето" 29 червня договір уклав ще один розпорядник бюджетних коштів: місцевий спортивний ліцей.

Особливою продуктивністю в "червоний день" 29 червня відзначились і в комунальному підприємстві "Черкаситеплокомуненерго": там уклали одразу 63 угоди на ремонт теплових мереж міста та на розробку відповідної проектної документації. Підрядники - ТОВ "АБК Електро буд" та ТОВ "ГЕОБУДСЕРВIС ПЛЮС".

Обидва підприємства пов’язують з депутатом міської ради від "Блоку Петра Порошенка" Володимиром Бурячинським.          

Володимир Бурячинський

Всього від початку року  ТОВ "АБК Електро буд" та ТОВ "ГЕОБУДСЕРВIС ПЛЮС" отримали з бюджету міста майже 18 млн грн.

Проте не варто поспішати і дивуватися, що черкаські "ділки" так прямолінійно намагалися обійти рішення міської ради. Як виявляється, Закон України для наддніпрянських хлопців теж не перепона.

Рівно через місяць після червневої "феєрії", 29 липня, у Черкаси прийшов другий день аномальної активності.

"Вперед у минуле" по-черкаськи

У червні Володимир Гройсман пообіцяв сувору перевірку державними фінінспекторами кожного із подібних тендерів.

Судячи з останніх даних "Вісника держзакупівель", в Черкасах для інспекторів знайдеться чимало роботи.

У переддень переходу на електронні торги, 29 липня, Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради оголосив одразу 20 тендерів, орієнтовною вартістю більше 350 млн грн.

Так, перші 6 тендерів стосуються капітального ремонту вулиць і "коштують" міському бюджету майже 40 мільйонів. При цьому черкаські чиновники вирішили подбати про майбутнє: фінансування і термін виконання угод – 2017 рік.

Як виявляється, всі наступні торги будуть проведені також із "думкою про завтра". Наприклад, ліками владці вирішили запастися відразу на 3 роки вперед. Ціна питання – 19 мільйонів, термін фінансування – 2017-2019 роки.

У найближчому майбутньому не залишаться ображеними і голодними школярі та хворі. На продукти харчування для навчальних закладів протягом жовтня 2016 – грудня 2019 буде витрачено 205 мільйонів. Ще 12 мільйонів піде на харчування в лікарні.

Продовжуючи тему лікарень, протягом 2017-2019 років лікарі та пацієнти будуть не лише ситі, а й "на колесах". На перевезення піде 3,3 млн грн.

Також Черкаси, за якими поступово затверджується реноме міста стартапів, вирішили неприємно здивувати шкільних техпрацівниць. Так, за послуги з прибирання загальноосвітніх закладів протягом жовтня 2016 – грудня 2018  приватники отримають 30 мільйонів гривень. Здається, "технічкам" пора подумати про завтрашній день.

Чистоту і порядок в мерії люблять і високо цінують. Отже, на утримання вулиць у жовтні 2016 – грудні 2018 піде 21 мільйон. Ще 7,5 млн коштуватиме збирання відходів. Теж у майбутньому: термін 2017-2019 рік.

Замість епілогу

Ще до офіційного вступу в дію система Prozorro отримала достатньо авансів на свою адресу. Закон характеризували, як ковток свіжого повітря для української корупційної дійсності.

І з огляду на те, як відчайдушно пручалася впровадженню прогресивних технологій Черкаська міська рада, ці аванси мають під собою неабияке підгрунття. 

У ході фінансової децентралізації серйозні грошові потоки розподіляються на місцях і зараз саме система Prozorro повинна стати шлагбаумом на шляхах витоків цих грошей у кишені афілійованих до влади бізнесменів.

Одна з найбільш амбітних та масштабних реформ останній років стартує і вже найближчим часом ми зможемо побачити чи вдасться електронній системі побороти холодний людський розрахунок, спрямований на власне збагачення.

Настає момент істини, час теорії закінчується і офіційно приходить практика, передбачена дією закону.

Розслідування проведене в рамках проекту Центру локального самоврядування "Без корупції" за фінансової підтримки міжнародного Фонду "Відродження"

Реклама: