Мільярди для "зелених чоловічків"

Мільярди для "зелених чоловічків"

П'ятниця, 30 листопада 2012, 15:58 -
"Зелений самоскид" Жеваго, "зелений ківш" Пінчука, "зелені печі" Дзензерських і багато інших імпортних товарів обійшлися державі майже у 3 мільярди гривень за два роки.

В Україні вже багато років діє фантастична кількість всіляких програм підтримки альтернативної енергетики та енергозбереження. Держава постійно декларує намір підтримувати всіх, хто займатиметься цими благими справами.

Втім, поки відповідною підтримкою користуються лише обрані "альтернативники", найбільш відомий з яких - Андрій Клюєв зі своїми сонячними електростанціями. Під цю історію в Україні навіть діє "зелений тариф" і виділяються десятки гектарів землі, про що не раз писала "Економічна правда".

Крім підтримки "альтернативників", держава нібито переймається й питаннями енергозбереження. В Україні навіть існують податкові пільги для тих, хто впроваджує "зелені технології".

Ще у травні 2008 року уряд Юлії Тимошенко ухвалив постанову №444 під назвою "Питання ввезення на митну територію України енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих".

Цим документом був затверджений перелік енергозберігаючих товарів, які звільняються від сплати ввізного мита. Також була прописана процедура, за якою мусять діяти компанії, які ввозять такі товари.

Сама постанова і відповідний перелік не раз змінювалися як урядом Тимошенко, так і урядом Миколи Азарова. Так, крім звільнення від сплати ввізного мита, з'явилася норма про звільнення від сплати ПДВ.

Фото beinformedjournal.org

Змінювали й процедуру. Сьогодні суб'єкти господарювання, щоб не платити мито і податок, повинні подавати відповідну заяву до Мінекономіки разом з купою інших документів. Наприклад, необхідно мати довідку про те, що товари з аналогічними якісними показниками не виробляються в Україні.

Крім того, суб'єкти господарювання повинні подавати митниці звіти про використання товарів за призначенням, які також надсилаються податківцям і Державному агентству з енергоефективності та енергозбереження.

Саме митниця та Держенергоефективності повинні контролювати це питання. А у разі нецільового використання нібито енергозберігаючих товарів підприємця чекає страшна кара - митники поскаржаться на нього податківцям, і з нього стягнуть несплачені податі.

Здавалося б, процедура дуже зарегульована. Але ж чому тоді перелік товарів, які звільняються від мита та ПДВ, ріс як на дріжджах при двох урядах?

У початковому варіанті перелік складався з 13 позицій. Зараз їх - сотні. Тож логічно припустити, що зростав і попит на безмитне ввезення "зелених товарів". Але чи суттєво за останні роки покращився стан українського енергозбереження? Видається, що не дуже.

А тим часом у переліку з'являлися все більш цікаві позиції, крім більш-менш очевидних для такого документа ліній для виробництва люмінісцентних ламп та обладнання для сонячних і вітряних електростанцій. Зараз там вже є і насоси, і двигуни, і прокатні стани, і навіть "токарний автомат поздовжнього точіння".

Все це дало підстави припустити, що з постановою, яка покликана стимулювати до енергозбереження відверто відсталу в цьому плані українську економіку, не все так просто. Адже при бажанні та лояльності влади "підтягнути" під енергозбереження можна все що завгодно.

Припущення про те, що це рішення Кабміну стало черговою "чорною дірою", яка дозволяє не платити податки державі, на умовах анонімності підтвердив й один з колишніх урядовців. "За цим документом що тільки не завозили. Навіть вертольоти", - сказав він.

Тож "Економічна правда" вирішила розібратися, хто і що ввозить в Україну, користуючись пільгами для енергозберігаючих товарів, і скільки це коштує державному бюджету.

"Зелений самоскид"

ЕП звернулася із запитами до Мінекономіки та Держенергоефективності з проханням повідомити, які товари якими компаніями ввозилися за останні два роки в Україну на підставі описаного рішення Кабміну.

У відомстві Петра Порошенка повідомили, що не ведуть облік заяв про безмитне ввезення та переслали запит до Держмитслужби. Митниця ж, посилаючись на Митний кодекс, заявила, що не має підстав надавати журналістам перелік суб’єктів, які ввозили в Україну товари згідно з "енергозберігаючою постановою" уряду.

Інформацію вдалося отримати лише у Держенергоефективності, та й то частково. Там повідомили, що зараз триває ліквідація попередниці держагентства - Держінспекції з енергозбереження, і триває передавання матеріалів. Тому відомство змогло надати дані лише за 2012 рік.

До офіційної відповіді на запит був доданий "Перелік суб'єктів господарювання, які надсилають звіти про цільове використання товарів, ввезених на митну територію України зі звільненням від оподаткування".

Перелік порівняно невеликий - всього 33 фірми. Але ж які. Перші 11 позицій списку зрозуміти можна. Це компанії з орбіти відомих діячів альтернативної енергетики. Мова йде про вітряні парки "Новоазовський" та "Очаківський", близькі до міністра ЖКГ Анатолія Близнюка, і про чисельні "Солари" секретаря РНБО Андрія Клюєва.

Як свідчать документи, вітряні парки завозили без мита вітроенергетичні установки, а "Солари" - фотогальванічні елементи, кабелі та інше. Також скористався податковими пільгами клюєвський "Завод напівпровідників".

А далі почалися дива. У переліку можна знайти навіть фармацевтичний завод "Фармак", що ввіз лінію для розливу фармацевтичних розчинів у флакони, і Кіностудію імені Довженка, яка ввезла обладнання для проявлення кіноплівки. Треба розуміти, що все це - дуже енергозберігаюче і не має українських аналогів.

Однак, судячи з документів, найбільш продуктивно попрацювали металурги. Найбільші переліки "безмитного" обладнання у двох дніпропетровських фірм - ТОВ "Веста Індастріал" і ТОВ "Рекуперація свинцю".

Перша, користуючись пільгами, ввезла 30 товарних позицій, а друга - цілих 52. Що вони тільки не ввозили - і ливарні машини, і газові печі, і прокатний стан.

Обидві компанії входять до групи "Веста", що займається виробництвом і утилізацією акумуляторних батарей. Це найбільший виробник акумуляторних батарей в Україні - корпорація займає 33% ринку. На своєму сайті "Веста" звітує про 23% зростання виробництва у 2011 році.

 Фото Дніпропетровської ОДА

Компанія "Рекуперація свинцю" побудувала у Дніпропетровську новий завод з безвідходної переробки використаних акумуляторних батарей. У вересні туди навіть приїжджав президент Віктор Янукович натискати кнопку запуску виробництва.

Корпорація "Веста" контролюється батьком та сином - Віктором та Денисом Дзензерськими. Журнал "Фокус" ставив їх на 126 місце в рейтингу 200 найбагатших людей України 2012 року. Видання оцінювало їхні статки 72 мільйонами доларів.

Безмитне та безподаткове ввезення такої кількості обладнання цілком може пояснити успішне зведення нового заводу у сучасній Україні. А приїзд на відкриття підприємства є беззаперечним свідченням прихильності самого "Папи".

Крім того, за інформацією редакційних джерел, до корпорації Дзензерських було прихильне Державне агентство інвестицій та розвитку, яке надавало бюджетну допомогу фірмам з орбіти Андрія Клюєва та сина прем'єра Миколи Азарова Олексія. Джерело ЕП розповіло, що Дзензерських у це відомство колись привів саме син Азарова.

Із загальної картини випадає лише один факт: Денис Дзензерський обраний до нової Верховної ради за списком "Батьківщини". Причому "акумуляторного барона" відносять до групи Арсенія Яценюка.

Не менш цікаво в переліку Держенергоефективності виглядають інші компанії. Наприклад ВАТ "Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод" Віктора Пінчука, який на пільгових умовах завіз гідравлічну установку, систему видалення пилу та інше обладнання.

Більш масштабно виступило інше підприємство зятя Леоніда Кучми - "Металургійний завод "Дніпросталь". Як відомо, це підприємство запустилося на початку жовтня 2012 року. На церемонію теж приїжджав Янукович.

Фото "Інтерпайп"

Але перед цим в країну без сплати мита та ПДВ були ввезені дві машини безперервного лиття заготовок, піч-ківш для позапічної обробки сталі, дугова сталеплавильна піч та вакууматор.

Скористався "енергозберігаючою постановою" й колишній спонсор БЮТ Костянтин Жеваго. Єристівський та Полтавський гірничозбагачувальні комбінати з його групи завезли самоскид і гусеничний бульдозер. Мабуть, техніка була зеленого кольору.

Під "зелений проект" потрапили й інші поважні люди. Наприклад "Мотор Січ" "регіонала" В'ячеслава Богуслаєва завозила токарний автомат і фрезерний оброблювальний центр. А невідоме ТОВ "Кегичівське" - лінію з виробництва хлібобулочних виробів.

Ціна питання - три мільярди за два роки

ЕП звернулася із запитом до корпорації "Веста" Дзензерських, групи "Інтерпайп" Пінчука та групи "Феррекспо" Жеваго. Редакція просила їх повідомити, чи відповідають ввезені товари умовам безмитного ввезення.

Зокрема, чи є ввезене обладнання таким, що "працює на відновлюваних джерелах енергії або енергозберігаючим, засобами вимірювання, контролю та управління витратами паливно-енергетичних ресурсів, обладнанням для виробництва альтернативних видів палива або для виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії".

Жодної відповіді від цих корпорацій ЕП поки не отримала. Однак редакція готова опублікувати такі листи, як тільки вони надійдуть.

Звісно, можна припустити, що Пінчук завіз на пільгових умовах дуже енергозберігаючі машини безперервного лиття, а Жеваго - самоскид, який буде використовуватися для потреб альтернативної енергетики.

Але уявити, скільки недоотримує держбюджет через податкові пільги для енергозберігаючих товарів, допомогла, як це не дивно, Держмитслужба.

У розпорядженні "Економічної правди" опинився законопроект, який народився у відомстві Ігоря Калєтніка, "Про внесення змін до Податкового та Митного кодексів щодо скасування окремих податкових пільг". Зокрема, це стосується і пільг для енергозберігаючих товарів, перелік яких визначений описаною вище постановою уряду.

5 жовтня митниця розіслала цей документ на погодження до Мінекономіки, Мінінфраструктури та податкової. Найбільш цікаві твердження містяться у пояснювальній записці до документа, яку підписав перший заступник голови Держмитслужби Олександр Дороховський.

"Протягом 2011 року при ввезені на митну територію України цих товарів надано звільнень від оподаткування митом і ПДВ в сумі 2 мільярди 415,2 мільйона гривень, а за сім місяців 2012 року цей показник становить 528,9 мільйона гривень", - йдеться у документі.

"Даний перелік звільнених від оподаткування товарів з дня затвердження постійно розширювався, і до нього входить фактично звичайне обладнання та устаткування, а також матеріали, використання яких не відповідає меті зазначеної податкової пільги, а лише призводить до необґрунтованих втрат бюджету та стимулювання іноземного виробника", - наголосили митники.

В документі міститься й зовсім убивче формулювання: "Дана податкова пільга є корупційно небезпечною і неодноразово була об'єктом розгляду з боку правоохоронних органів".

Краще, мабуть, і не скажеш. Адже в сучасній Україні найсвятішу ідею здатні перетворити на банальну законодавчу дірку, яка допоможе якщо не збагатитися, то хоча б уникнути податків на мільярди.