Мільйонери Forbes: олігархи, міністри, депутати та син Януковича

Мільйонери Forbes: олігархи, міністри, депутати та син Януковича

Четвер, 5 квітня 2012, 00:22 -
Структура багатіїв України зміщується від видобувних галузей та важкої промисловості до агросектору, роздрібної торгівлі та технологічного сектору. Окрім того, рейтинг демонструє концентрацію в руках президента Януковича, Партії регіонів та олігархів левової частки багатств держави.

Ідея, що Україна врятує світ від продовольчої кризи, більше не виглядає такою бездоганною - котирування акцій вітчизняних аграріїв впали.

Криза в Європі вибила з гонки багатьох банкірів, в тому числі й українських.

В результаті другої хвилі кризи на фондовому ринку інвестори переглянули перспективність низки галузей, в першу чергу сировинних та експортно-орієнтованих. Це призвело до погіршення позицій багатьох металургійних та нафтогазових магнатів зі списку мільярдерів.

В результаті сукупні статки сотні найбагатших українців за рік зменшились на 2 млрд доларів до 54 млрд доларів.

Бізнесмени, що орієнтувалися на внутрішній попит і на високі технології, навпаки, стали більш заможні.

Так звучать тези початку рейтингу найбагатших українців “Перша сотня” журналу “Forbes-Україна”.

В цьому році в українському списку найбагатших 19 новачків.

“Деяким з них, наприклад Нестору Шуфричу, до недавнього часу вдавалось залишатися в тіні. Добре знаючи нелюбов українського бізнесу до публічності, запевняємо: список таємних мультимільйонерів ще не вичерпано”, - резюмують автори рейтингу.

Окрім класичної зграї провладних та опозиційних олігархів, в рейтинг потрапили два міністри, два віце-прем'єри, секретар РНБО, депутати різного ідеологічного забарвлення та “космічний” мер Києва.

На третьому році президентства Віктора Януковича його старший син Олександр замикає сотню найбагатших.

Міністри Азарова Порошенко та Тігіпко в десятці

У першу десятку найбагатших українців за версією “Forbes-Україна” потрапили всі класичні олігархи, окрім Дмитра Фірташа, який контролює вітчизняний хімпром. Він розмістився на 15 сходинці зі 605 млн доларів.

За темою: Мільярдери Forbes: немає Путіна, Януковича та Фірташа

Ахметов

Зокрема, традиційно найбагатший і найперший - власник СКМ Рінат Ахметов - 16 млрд доларів. Forbes відзначає, що олігарх входить в п'ятірку найбагатший металургів світу. Вище нього вже в іншому рейтингу видання - індус Лакшмі Міттал (20,7 млрд доларів), росіянин Алішер Усманов (18,1 млрд доларів) і австралійка Джорджина Райнхарт (18 млрд доларів). Замикає п'ятірку Володимир Лісін (15,9 млрд доларів).

В 2060 році, коли закінчиться термін концесії ДТЕК державних вугледобувних компаній, Ахметову буде 94 роки, а його молодшому сину Алміру - 63.

Другий - зять Леоніда Кучми, металургійний та медіамагнат Віктор Пінчук - $4,2 млрд.

Пінчук

Журнал наголошує, що Пінчук на президентських виборах 2004 і 2010 років п'ять разів голосував за Віктора Януковича.

Від себе додамо, що мільярдер сколотив капітал на поставках труб, що виробляються на його підприємствах для енергетичних гігантів, включаючи “Газпром” і “Роснєфть”. Основними ринками збуту труб для Пінчука є Росія.

Замикає трійку лідер групи “Приват”, співвласник Приватбанку та людина, для якої надприбутки - “наше все” Ігор Коломойський. Його багатство журнал оцінив у 3 млрд доларів.

“Друзі говорять, що йому подобається допомагати друзям. Яким би бізнесом не займався (нафта, авіаперевезення, телебачення) - вникає в усі дрібниці і контролює ледве не кожен папірець. В футбольній команді Приватбанку Коломойський - центральний захисник. Має феноменальну пам'ять, цитує уривки з кінофільмів і книг, пам'ятає подробиці всіх угод. Прізвисько “Бєня” отримав від партнерів Боголюбова и Мартинова, коли трійка тільки починала бізнес. Ігор Суркіс іноді по-дружньому називає Ігоря Валерійовича “Бенджамен”, - характеризує журнал Коломойського.

Коломойський та Боголюбов

На четвертій позиції зі статком у 2,8 млрд доларів сірий кардинал групи “Приват”, також співвласник Приватбанку та товариш Коломойського Геннадій Боголюбов.

В офісі Боголюбова, пише видання, розміщена інсталяція “Лебедине озеро” Василя Цаголова, яка складається з чотирьох фігур балерин. У танцівниць на поясі вибухівка. Боголюбов каже, що балерини чимось схожі на групу “Приват”: “Мы белые и пушистые, но лучше нас не трогать”.

Сьогодні подейкують, що в деяких бізнесах “Привату” поставлені “наглядачі” з Донецька, але підтверджень поки що немає.

П'ятим йде олігарх від опозиції Костянтин Жеваго, який сколотив своє багатство на металургії, машинобудуванні, фармацевтиці та дружбі з Юлією Тимошенко.

Всі свої компанії Жеваго намагається вивести на біржу. “Вы сегодня не найдете стратегических инвесторов, готовых

Жеваго

выложить столько, сколько можно получить на высоколиквидных площадках. Тем более если речи идет о бизнесе в Украине”, - цитує журнал Жеваго.

Як писала “ЕП”, в 2011 році компанія Жеваго Ferrexpo PLС (Великобританія), яка контролює Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат, отримала 574,9 млн доларів чистого прибутку.

Шосте місце посів власник “Миронівського хлібопродукту” Юрій Косюк (1,3 млрд доларів).

Forbes пише, що Косюк створив конкурента McDonald`s - мережу фастфудів “Крылья”, в яких в основному пропонують страви з курячого м'яса.

Косюк

Як писала “ЕП”, імперія Косюка активно розширялася, коли аграрне міністерство очолював Юрій Мельник. До речі, сьогодні екс-міністр працює першим заступником голови правління "МХП". Крім того, подейкують, що своїм злетом Косюк має завдячувати тодішньому голові Державного управління справами Ігорю Тарасюку, якого вважають співвласником ”МХП”.

Зокрема, на час президентства Віктора Ющенка припав вихід компанії на IPO – у травні 2008 року.

Сьоме місце закріпив за собою власник “Кернела” Андрій Веревський (1,3 млрд доларів). Веревський сказав, що його бізнес буде коштувати мільярд доларів ще в 2003 році. Тоді мало хто думав, що на сільському господарстві можна заробити серйозні гроші, підкреслюють укладачі рейтингу.

Від себе додамо, що Веревський після приходу до влади Партії регіонів довго не думав, чи залишатися йому в лавах "бютівських" депутатів, і швидко перебіг у табір ворога. "Кернел" – провідна українська компанія на ринку соняшникової олії.

Новинкою топ-10 рейтингу став міністр економіки, шоколадний магнат Петро Порошенко.

Порошенко

Його багатство видання оцінило рівно в мільярд доларів і відвело йому восьму сходинку.

Політологи досі ламають голови, чим вмотивоване рішення Порошенка обійняти посаду міністра економіки. Єдине, в чому збігаються прогнози політичних оглядачів, - це те, що Порошенку не вдасться вийти з команди Азарова без іміджевих втрат.

В потилицю Порошенку дихає соціальний міністр Сергій Тігіпко, який не проти стати прем'єр-міністром. Тігіпку не вистачило 11 млн доларів до мільярда.

“Поки він в ролі віце-прем'єр відповідає в уряді за всі непопулярні реформи, його вагонобудівні заводи працюють з рекордним завантаженням, початі нові девелоперські проекти, а агробізнес розширюється”, - резюмує Forbes.

Замикає десятку доларовий мультимільйонер, харківський олігарх Олександр Ярославський (960 млн доларів). На об'єкти з підготовки Харкова до Євро-2012 Ярославський витратив 300 млн доларів. Інвестбанкіри очікують, що після чемпіонату бізнесмен почне купувати нові активи. За останні роки Ярославський продав найбільш прибуткові бізнеси, отримавши за них 500 млн доларів, підкреслює журнал.

Так виглядає наступна десятка

№ у списку

Ім’я та прізвище

Статки, млн дол.

Сфера інтересів

Регалії

11

Олег Бахматюк

904

АПК, фінанси

Найбільший латифундист

12

Сергій Тарута

780

Металургія

 

13

Олег Мкртчан

780

Металургія

 

14

Олексій Мартинов

669

Інвестиції

Екс-партнер приватівців

15

Дмитро Фірташ

605

Хімія

Газовий олігарх

16

Іван Гута

553

АПК

Латифундист

17

Віталій Гайдук

495

Інвестиції

Екс-металург

18

Олексій Вадатурський

433

АПК

Найбільший експортер збіжжя

19

Борис Колесніков

430

Харчпром

Віце-прем'єр

20

Федір Шпиг

404

Фінанси, харчпром

 

З другого десятка найбагатших варто виокремити:

Сергія Таруту та Олега Мкртчана, чиї металургійні справи поступово йдуть вгору. В 2011 році заводи мільйонерів збільшили виробництво. За словами Тарути, найбільш важкий період переговорів з кредиторами позаду. Паралельно власники ІСД збільшують інвестиції в агросектор. На початку року ІСД вела переговори про покупку Волчанського м'ясокомбінату в групи VS Energy.

Дмитра Фірташа - власника 4 з 6 виробників азотних добрив в Україні, а це 100% виробництва аміачної селітри та

Фірташ

більше 50% виробництва аміаку та карбаміду.

Фірташ через менеджмент контролює титанову галузь. Йому також належить більш як 20 облгазів у країні. Наразі олігарх готується до приватизації держпакетів акцій облгазів і початку приватизації титанової галузі.

Фірташ є лідером неформальної групи “Льовочкіна-Фірташа”, яка має колосальний вплив на владу в цій країні. При всіх його регаліях Forbes не нарахував у олігарха достатнього статків, щоб той потрапив в почесну десятку.

Віце-прем'єра Бориса Колеснікова, який наголошує, що солодощі - кращі ліки від кризи.

Колесніков

І це не дивно, адже Колеснікову належить виробник солодощів “Конті”. Раніше журнал писав, що чиновник-мультимільйонер отримує прибутки від "Конті" через роялті (відрахування автору товарного знака), тим самим заощаджуючи на сплаті податків.

Як писала “ЕП”, 6 грудня 2011 року “Конті” на безальтернативній основі виграла державний тендер на майже 90 млн гривень, уклавши договір з Виконавчою дирекцією Фонду соцстрахування з тимчасової втрати працездатності на загальну суму понад 88 млн гривень.

Частка компанії "Конті" в загальному обсязі виробництва кондитерських виробів в Україні становить 14%.

Окрім того, Колесніков відповідає за підготовку України до Євро-2012.

За інформацією голови підкомітету Верховної ради з питань підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні “регіонала” Олександра Заца, Україна витратила на підготовку до Євро-2012 близько 80 млрд гривень.

Цікавим також є третій десяток списку.

21-22 місця розділило між собою екс-подружжя Черновецьких: “космічний” мер Києва Леонід Черновецький та Аліна Айвазова. Видання оцінило їхнє багатство по 309 млн доларів у кожного.

Бойко

На 23 сходинці - "червоний директор" та колишній власник ММК Ілліча Володимир Бойко.

За оцінками Forbes, його багатство становить 360 млн доларів. Як відомо, після поглинання Ахметовим та Вадимом Новинським ММКІ Бойко отримав 5% в їхньому холдингу “Метінвест” і став гривневим мільярдером.

Інший “червоний директор” та член Партії регіонів В'ячеслав Богуслаєв посів 24 місце - 319 млн доларів.

Богуслаєв контролює монополіста з виробництва авіадвигунів “Мотор Січ”.

Як писала “Українська правда”, депутат Богуслаєв - представник промислового лобі Партії регіонів, один з найвпливовіших в базовій для регіоналів Запорізькій області. Кожного дня, коли Верховна рада працює в сесійному режимі, він вранці на особистому літаку прилітає до Києва із Запоріжжя, а ввечері ... повертається додому.

25 сходинку посів третій “червоний директор” і також “регіонал” Микола Янковський, який продав хімічний концерн “Стирол” Фірташу і зараз займається випуском фармзасобів. Його статки оцінюються в 313 млн доларів.

Власник Fozzy Group Володимир Костельман (306 млн доларів), який на 26 місці, продовжує експансію в торгівлі.

На 27 сходинці - рітейлер Олександр Герега (286 млн доларів), а його дружина та секретар Київміськради Галина Герега - на 37 (255 млн доларів). Їхня мережа “Епіцентр” на 2013 рік запланувала вихід на біржу.

Власник “Галнафтогазу” (АЗС ОККО) Віталій Антонов (28 місце - 282 млн доларів) також запланував IPO, але на 2012 рік. Для виходу на Варшавську біржу у Антонова вже майже все готово. Мільйонер чекає зручного моменту на фондовому ринку.

Васадзе

У автомобільного магната, “регіонала” та лобіста мит на іномарки Таріела Васадзе видання нарахувало 276 млн доларів і помістило його на 29 позицію. Нагадаємо, до перемоги Януковича на виборах Васадзе мав чудові стосунки з Тимошенко.

30,31 та 32 позиції посіли відповідно Геннадій Буткевич, Євген Єрмаков та Віктор Карачун - власники “АТБ-маркет”. У кожного з них по 262 млн доларів. Як зазначає Forbes, цих персонажів не знають в лице навіть багато колег-рітейлерів.

Минулої осені партнери були готові продати свою найбільшу в Україні мережу супермаркетів за 1 млрд доларів, але покупців не знайшлося.

Вибір редакції

Ми розуміємо, що якщо розписати всіх інших 70 "призерів" з “першої сотні”, то не всі читачі “доживуть” до кінця прочитання статті, тому вирішили вибрати тих, які, на нашу думку, представляють певний суспільний резонанс.

36 позиція - “регіонал” Єфим Звягільський (256 млн доларів). Контролює сумнозвісну шахту ім. Засядька, хоча

Звягільський

формально володіє нею трудовий колектив. Це один з останніх осередків Радянського Союзу в Україні.

В четвертому кварталі 2012 року планується приватизація "Шахти імені Засядька".

Як пише Forbes, Звягільський може увійти в історію як людина, що забрала бізнес у Юрія Іванющенка. Ще півтора роки тому "Шахта імені Засядька" отримала від уряду дозвіл на розробку деяких газових родовищ в Луганській області. А в 2011 році Луганська облрада віддала ці ділянки компанії “Надра Луганщини” Іванющенка. Звягільський оскаржив це рішення в суді і виграв.

Ще один “регіонал” Василь Хмельницький (248 млн доларів) розмістився на 39 місці. Хмельницький та його партнер Андрій Іванов, за інформацією журналу, контролюють тисячі гектарів київських земель. Їх називають “збирачами столичної землі”.

По Києву Хмельницький пересувається на Maybach 57s. Партнерам також належить 37% акцій банку “Хрещатик”, який невдовзі може бути проданий комусь з теперішніх акціонерів (КМДА належать 25% +1 акція банку, запорізьким бізнесменам Артуру Абдінову та Ігорю Дворецькому - 37,5%, Хмельницькому та Іванову - ще 37,5%).

Кіперман

40 сходинку рейтингу займає мільйонер з “приватівського” табору Михайло Кіперман (241 млн доларів). Кіперман - один з ключових партнерів Коломойського та Боголюбова в нафтохімії. входить в наглядову раду “Укрнафти” та “Дніпроазоту”.

41 місце - Нестор Шуфрич та 42 позиція - Микола Рудьковський (по 235 млн доларів).

Як відзначає Forbes, колишнього міністра надзвичайних ситуацій Шуфрича та екс-міністра транспорту Рудьковського об'єднує не тільки міністерське минуле. З 2004 року вони на паритетних правах контролюють найбільшу у своєму секторі компанію “Нафтогазвидобуток”, яка в 2011 році видобула 800 млн кубів газу. Володіти таким бізнесом непросто. В 2010 СБУ обшукала офіс компанії, а в лютому 2012 року невідомі викрали її гендиректора. Партнери поспішають продати небезпечний актив. Один з можливих покупців - ТНК-ВР.

46 сходинка - перший віце-прем'єр Валерій Хорошковський (225 млн доларів). Ще один потенційний претендент на прем'єрське, а то й на президентське крісло.

За декілька місяців Хорошковський перемандрував з посади голови СБУ через міністра фінансів у перші віце-прем'єри. Поки що вплив Хорошковського обмежили патронатною службою першого віце-прем'єра, яка нараховує декілька осіб, оскільки він дружній з групою “Льовочкіна-Фірташа”, яка конкурує з донецькою “сім'єю”.

Окрім того, Хорошковськиий любить дорогі годинники і багато говорить про детінізацію зарплат, при цьому працівники деяких його активів досі отримують зарплатню в конвертах.

Forbes підкреслює, що компанія Хорошковського U.A. Inter Media Group (телеканал “Інтер”, ІА “Українські новини” та інші) в минулому році зберегла за собою п'яту частину телевізійної аудиторії. Але робити це з кожним роком все важче. Конкуренція з боку телевізійних активів Пінчука росте. Зниження оцінки статків Хорошковського журнал пояснює падінням капіталізації аналогічних медіаканалів в країнах третього світу.

Популярний серед ЗМІ “регіонал-мультимільйонер” Юрій Іванющенко (Юра Єнакіївський) зі статками в 214

Єнакієвський

млн доларів посів 48 місце.

“Близький товариш Віктора Януковича втомився втілювати все погане, що є в Україні, і задумався про зміну іміджу. На початку року він через партнера Івана Аврамова надав журналу перелік своїх активів, що допомогло йому подорожчати на відразу на 120 млн доларів”, - відзначають автори рейтингу.

Іванющенка пов'язують з такими компаніями, як "Азовмаш", одеський ринок "Сьомий кілометр", київський аеропорт "Жуляни" і "Родовід Банк". Також повідомлялося, що він пропонував Олексію Вадатурському поділитися частиною великої аграрної компанії "Нібулон", на якій цього року були "маски-шоу".

Вважається, що Іванющенко, який входить до донецької "сім'ї", любить заробляти на державних тендерах, на Митниці, на аграрних темах, “Укрспирті” та на створені проблем іншим бізнесменам, щоб потім їх швидко вирішити і стати співвласником. Іванющенко спростовує  таку інформацію.

Далі у нас йдуть дві пари братів: Суркіси та Клюєви.

73-74 місця - брати Григорій та Ігор Суркіси (по 137 млн доларів у кожного). Після підняття тарифів на електроенергію їхній основний бізнес - “Львівобленерго” - дав 222 млн гривень чистого прибутку. У них є гроші на участь в приватизаційному карнавалі енергетики, але влада не на їхній стороні. Це видно по змаганню між братами та росіянами Костянтином Григоришиним і Олександром Бабаковим за енергокомпанії.

Секретарю РНБО Андрію та “регіоналу” Сергію Клюєвим відведено 76-77 місця (по 135 млн доларів у кожного).

У своєму бізнесі брати зробили ставку на сонячну енергетику, оскільки це перспективно, модно і “зелений тариф” в Україні найбільший в Європі. Управляє цим бізнесом австрійська Activ Solar, якою керує зять Сергія Клюєва Каве Ертефай. Сонячні станції Клюєвих потрапили в топ-10 найпотужніших у Європі. Також братам належить Запорізький завод напівпровідників, що виготовляє полікремній для сонячних батарей.

Фурсін

Партнер Фірташа Іван Фурсін посів 81 позицію (124 млн доларів). Як зізнався колись Фірташ, Фурсіну належить по 10% у кожному проекті олігарха. Йому також належить “Місто банк” та частина “Надра банку”.

За інформацією “ЕП”, компанія, що пов'язана з Фурсіним, виступає основним кредитором, що ініціює банкрутство “Сумихімпрому” в інтересах Фірташа, який постачає сировину на це підприємство та контролює менеджмент.

Далі - партнер Ахметова та друг Януковича, “регіонал” Антон Пригодський (113 млн доларів) - 83 місце. 

Пригодський більше відомий як давній товариш із полювання та гольфу Януковича і "сірий кардинал"

Пригодський

ПР.

Пригодський - співвласник приватної транспортно-експедиторської компанії “Лемтранс”. Долі в ній мають також АРС Ігоря Гоменюку та СКМ Ріната Ахметова.

Окрім того, компанії Пригодського часто беруть участь і виграють тендери “Укрзалізниці” на мільярди гривень.

“Пригодський за славою не ганяється: за останні чотири роки він не відправив жодного депутатського запиту і не вніс жодного законопроекту”, - резюмує журнал.

І нарешті, висхідна зірка цього рейтингу та наступних, старший син президента Януковича Олександр - 98 місце та 99 млн доларів.

Кажуть, старший син Олександр хотів залишитись звичайним лікарем-стоматологом, але родинні справи покликали, і йому довелося йти у великий бізнес. Олександра януковича вважають верхівкою донецького клану.

О.Янукович

Відомо, що він заробляє на банківському бізнесі та будівництві. Також компанії, що пов'язані з “сім'єю”, постійно заробляють на тендерах залізниці та вуглепрому.

В банківській сфері йому належать "Всеукраїнський банк розвитку" (голова правління – Валентина Арбузова, мати голови Нацбанку) та "Український бізнес банк".

Як писав раніше "Forbes-Україна", "Всеукраїнський банк розвитку" за три квартали 2011 року наростив активи на 136%, а прибуток зріс в 20 разів у порівнянні з аналогічним періодом 2010 року.

При цьому Олександр Янукович за рік втричі збільшив статутний капітал банку, вливши в нього 200 млн гривень.

Інша фінустанова Януковича-молодшого - "Український бізнес банк" за три квартали 2011 року збільшила свої активи на 25% до 3 млрд гривень. Банк має 67 відділень, більшість яких знаходиться в Донецькій області.

Банки Януковича-меншого заробляють і на Податковій. Зокрема, "Український бізнес банк" планував обладнати податкові інспекції по всій Україні терміналами для прийому податкових платежів.

Окрім того, як писала “ЕП”, в лютому 2012 року центральний апарат Податкової перевели на обслуговування до банку, що належить старшому синові президента. З'ясувалося, що загалом будуть зніматись по 100 грн. Вони примусово переводяться на депозит у "Всеукраїнському банку розвитку".

“Олександр розвиває готельний бізнес. В готельний холдинг старшого сина президента увійдуть 15 готелів - від хостелів до готелів класу де-люкс. Незважаючи на те, що частина готелів ще будується, влітку 2012 року холдинг планується вивести на Варшавську біржу. Янукович - рантьє із досвідом. Виставивши на продажу один з найкрупніших донецьких бізнес-центрів “Столичний”, він будує новий житлово-офісний центр на місті донецького готелю “Дружба”, - резюмує видання.

Ми ще не раз почуємо про карколомний успіх президентського сина, адже товариші Олександра обіймають ключові посади в державі: Сергій Арбузов - голова Нацбанку, Віталій Захарченко - міністр МВС, Олександр Клименко очолює Податкову, Юрій Колобов - міністр фінансів, Ігор Калінін - голова СБУ.

Як укладався рейтинг

При розрахунку статків враховувалися всі активи (підприємства, нерухомість, земельні ділянки, пакети акцій, предмети розкоші), а також угоди злиття та поглинання учасниками списку;

Вартість публічних компаній розраховувалася за капіталізацією і курсами обміну на 28 лютого 2012 року.

При розрахунку вартості непублічних компаній використовувалася інформація про обсяги продажів і виробництва, прибутки, борги, власні капітали, угоди поглинання за участю аналогічних компаній, а також ринкові частки.

При виборі оцінювальних мультиплікаторів (вартість підприємства до виручки і EBITDA) для непублічних бізнесів використовувались дані Bloomberg, а також компаній Dragon Capital, Concorde Capital, CFS Advisors, “Ренесанс Капітал Україна”, “Тройка діалог Україна”, “Арт-Капітал”.

Нерухомість та земельні ділянки оцінювалися на основі інформації про площі, орендні ставки, ставки капіталізації, вартість угод, наданих учасниками списку, компаніями SV Development, Colliers International, CB Richard Ellis, Jones Lang LaSalle, DTZ, “Українська торгова гільдія”.

В список потрапили тільки громадяни України.

Вартість бізнесу, оформленого на родичів, враховувалася в статках учасників рейтингу, якщо відомо, що родичі не беруть активну участь в управлінні.