20 питань, на які Ощадбанку боляче відповідати

20 питань, на які Ощадбанку боляче відповідати

Четвер, 26 травня 2011, 13:27 -
Експерти припускають, що в третьому кварталі Ощадбанк почне втрачати ліквідність. Це пояснюється тим, що через збільшення ціни на газ "Нафтогазу" потрібно отримувати в кредит по 1 мільярду доларів кожного місяця, а брати їх можна тільки в Ощадбанку.

Днями Ощадбанк оприлюднив результати роботи за 2010 рік за міжнародними стандартами фінансової звітності. Для "Економічної правди" це стало приводом для більш глибокого вивчення стану, в якому знаходиться найбільш "народний" банк України.

Редакція зіткнулася з двома проблемами.

Перша - з аудиторських висновків неможливо зрозуміти, у якому ж стані Ощадбанк. Виняток - лише кілька вказаних нижче пунктів. Це не стало сюрпризом. Схожим чином свого часу беззубі висновки іншого відомого аудитора допомогли правлінню Нацбанку уникнути відповідальності за валютні спекуляції кінця 2008 року.

Друга проблема - Ощадбанк вперто не хоче коментувати власне самопочуття. "ЕП" направила на адресу нового глави правління Сергія Подрезова докладний список питань, на які попросили відповісти. У відповідь - тиша.

Хотілося б думати, що до Подрезова питання могли не дійти. Причини - бюрократія, документи губляться по дорозі з прес-служби в приймальню голови.

Редакція вирішила поставити їх на своїх сторінках, таким чином сподіваючись, що глава правління Ощадбанку прочитає їх і захоче озвучити свою позицію.

Втім, існує й інше припущення: керівництво установи ховається від питань.

Відразу після призначення Подрезова "Економічна правда" неодноразово пробувала взяти у нього інтерв'ю. Побачивши питання, банк припиняв спілкування. Прес-секретар уперто не відповідає на дзвінки.

Всі викладені нижче питання створені на основі опитування експертів, які провела "ЕП" відразу після публікації звітності Ощадбанку.

Важливе зауваження: з усіх експертів назвати себе погодився лише помічник керуючого інвестиційними та пенсійними фондами ПрАТ "Кінто" Микола М'який.

Питання 1. Який сукупний обсяг кредитів Ощадбанк надав "Нафтогазу"? Який обсяг позик надавався у 2010 році?

На думку М'якого, Ощадбанк є банком одного позичальника - НАК "Нафтогаз України". Концентрація - майже 50% від активів - створює істотний ризик для такого системно важливого банку.

Якби Ощадбанк працював в ринкових умовах, вважає експерт, він давно став би банкрутом. Але він не ринковий банк, а так званий policy bank, який є інструментом державної фіскальної та монетарної політики.

Тим не менше, виходячи із звітності, фінансовий стан Ощадбанку не повинен викликати побоювань доти, доки його підтримує НБУ, і доки діють домовленості щодо кредитів "Нафтогазу" на вищому рівні.

Питання 2. Як готується Ощадбанк до 2015 року?

"Якщо врахувати, що основне фінансування під кредити "Нафтогазу" було отримане від НБУ ще в 2008 році, Ощадбанк став посередником у перекачуванні грошей між емісійним центром і підприємством. Термін погашення основної суми кредиту "Нафтогазу" - 2015 рік - аналогічний терміну погашення Ощадбанком кредиту від НБУ. Природно, до того моменту обидва кредити будуть або перепрофільовані під іншу ставку і термін, або знеціняться за рахунок високої інфляції", - говорить М'який.

Питання 3. "Як "Нафтогазу" вдається обслуговувати такий величезний кредит, якщо підприємство фактично банкрут? Як Ощадбанку вдається уникнути резервування під кредит? Чи правильно вважати, що Ощадбанк "малює" неіснуючий прибуток?

Існує особлива постанова НБУ, яка дозволяє не враховувати кредити "Нафтогазу" в нормативах банку. За інформацією "ЕП", ця постанова ніяк не стосується розрахунку фінансового результату. Тим не менш, резервування за кредитами "Нафтогазу" нульове.

Більш того, відсотки за його кредитами нараховуються, але НАК їх не платить - а значить, утворюється неотриманий дохід. Тим не менш, кредит цей на прострочення не ставлять, і як результат, виходить "порожній дохід".

На думку М'якого, якщо звірити процентні доходи, нараховані за формою фінансового результату і отримані за формою руху грошових коштів, можна побачити, що практично всі позики справді обслуговуються, інакше різниця між цими показниками була б істотно більшою.

"На мій погляд, щоб не допустити зниження якості кредиту Нафтогазу, Ощадбанк кредитує підприємство і для обслуговування основного боргу, тобто фактично обслуговує борг сам. У результаті, все виходить дуже чисто: кредит справно обслуговується, банку не потрібно нічого резервувати, бюджет отримує податки, керівництво - бонуси за хорошу роботу і винахідливість", - вважає Мягкий.

Питання 4. Чи буде Ощадбанк і далі викуповувати облігації, щоб "Нафтогаз" отримував гроші для розрахунків за газ?

23 травня уряд збільшив капітал "Нафтогазу" ще на 5 мільярдів гривень. За традицією, додаткова емісія буде оплачена держоблігаціями.

Питання 5. Скільки грошей у 2010 році Ощадбанк позичив іншим державним компаніям і відомствам? Чи є у списку Укравтодор?

Питання 6. Яким підприємствам Ощадбанк надавав кредити без застави в 2010 році? Яке забезпечення він отримував? Якими були ставки?

Відповідно до звітності, в Ощадбанку росте сума резервів під проблемні кредити - відображається у балансі, але при цьому сума застави зменшується - відображається у позабалансових рахунках.

А саме: загальна сума застави в розпорядженні Ощадбанку всього 37 600 мільйонів гривень, а кредитів - 44 780 мільйонів гривень.

Логічно було б, щоб застави було удвічі більше, ніж видано кредитів - такі рекомендації ризик-менеджменту та інструкції НБУ.

Питання 7. За якими нормами резервувалися кредити, які знаходяться в портфелі Ощадбанку, і за якими не існує застави? Чи йшов Ощадбанк на свідоме зменшення регулятивного капіталу?

Якщо за кредитом не формується забезпечення, з нього мають формуватися резерви в розмірі 100% кредиту, це значить, що поки кредит не буде погашено, банк повинен відняти цю суму із свого регулятивного капіталу. У будь-якого комерційного банку розміри капіталу обмежені, тому подібні рішення - явище виняткове.

Питання 8. Чи має Ощадбанк подібні документи з іншими позичальниками?

Існує особлива постанова НБУ, яка дозволяє не враховувати кредити "Нафтогазу" в нормативах банку.

Питання 9. Які бонуси отримало правління Ощадбанку за підсумками 2010 року?

У попередні роки не раз звучала інформація про те, що правління Ощадбанку отримує високі бонуси за підсумками роботи за рік. Зокрема, ці бонуси завищуються завдяки тому, що формується псевдоприбуток, оскільки видані "Нафтогазу" кредити не резервуються.

Питання 10. Прокоментуйте, будь ласка, цей сценарій розвитку подій.

Аналізуючи темпи росту активів і стан пасивів, експерти висунули припущення, що в третьому кварталі Ощадбанк почне втрачати ліквідність. Зокрема, це пояснюється тим, що через збільшення ціни на газ "Нафтогазу" потрібно отримувати в кредит по 1 мільярду доларів кожного місяця, а брати їх можна тільки в Ощадбанку.

Питання 11. Як реалізується проект з трансформації мережі відділень Ощадбанку?

Багато років ведеться розмова про те, що частину відділень потрібно скоротити, частині - поміняти статус. Всюди потрібна технічна модернізація. Необхідно змінити баланс компетенції між центральним апаратом, обласними філіями та відділеннями.

Питання 12. Як ви оцінюєте оцінку "умовно-позитивний висновок", дану аудитором Deloitte? У якому стані знаходиться банк?

Результати аудиту - це ніби медичний діагноз. У випадку з Ощадбанком вердикт лікаря звучить так: в принципі, жити буде.

Питання 13. Прокоментуйте, будь ласка, наступні слова аудитора Deloitte.

"Ми не мали можливості отримати достатні аудиторські докази, необхідні для перевірки розкриття інформації стосовно ризику ліквідності, розрахованому за дисконтованими та недисконтованими грошовими потоками, на 31 грудня 2010 року та 2009 року. Будівлі у звіті про фінансовий стан були переоцінені на 1 листопада 2008 року, і банк не проводив оцінку після цієї дати. Банк не розкрив інформацію за сегментами, що є вимогою МСФЗ 8 "Операційні сегменти".

Питання 14. Як розвивається цей напрямок?

У попередні роки не раз йшла мова про те, щоб створити спеціалізацію Ощадбанку з обслуговування енергетики. Зокрема, до банку були переведені розподільчі рахунки "Енергоринку", планувалося перевести на обслуговування облгази і майже повністю - "Нафтогаз".

Питання 15. Який обсяг рефінансування НБУ сьогодні числиться за Ощадбанком, і за якими операціями?

В Ощадбанку великий показник "Кошти банків" - 16 мільярдів гривень за підсумками 2010 року, але при цьому класичні ринкові запозичення не дуже великі.

Питання 16. Як позначилися і як позначаться виплати клієнтам "Родовід банку" на ліквідності Ощадбанку? Яка частина ОВДП вже монетизована НБУ, і як буде проходити цей процес?

Як відомо, понад 240 тисяч вкладників "Родовід банку" були передані Ощадбанку, де вони і отримають близько 4 мільярдів гривень. Для забезпечення виплат уряд випустив семирічні ОВДП на ту ж суму.

Однак складність у тому, що для недопущення інфляції НБУ не має права "перевести в готівку" відразу всі державні облігації. Тому виникло припущення, що в якийсь момент Ощадбанк може зіткнутися з нестачею грошей на виплати.

Питання 17. Яка частина переведених вкладів була переоформлена в депозити Ощадбанку, а яку колишні клієнти "Родовід банку" побажали забрати?

Уряд і Нацбанк максимально зацікавлені в тому, щоб якомога більше клієнтів "Родоводу" не забрали готівку, а переоформили депозит. Чи вийде це - невідомо.

У 2009 році деякі вкладники "Родоводу" вже повірили екс-прем'єру Юлії Тимошенко і мало не поплатилися за це. У якийсь момент банк знову став банкрутом. Принаймні, тепер люди можуть забрати гроші відразу, і лише потім подумають, чи нести їх назад.

Питання 18. Разом з депозитами з "Родоводу" Ощадбанк отримав власників платіжних карт. Як змінився картковий бізнес Ощадбанку?

Цікаві всі аспекти, включаючи зростання емісії карток, відкриття зарплатних проектів, робота у НСМЕП, відтік клієнтів, автоматичне переоформлення карток, побудова власного процесингу.

Питання 19. Як вплинув на роботу відділень Ощадбанку переказ коштів з "Родоводу"? Чи заважає обслуговування клієнтів "Родоводу" проведенню інших операцій?

Коли два роки тому Ощадбанк почав виплати за вкладами Ощадбанку СРСР - "Юлина тисяча", багато говорилося про те, що можуть постраждати інші клієнти установи. Пенсіонери часто створювали великі черги, відлякуючи інших клієнтів.

Питання 20. Чи свідчить відмова Ощадбанку давати інтерв'ю "ЕП" про те, що НБУ забороняє говорити на тему фінансового стану банку?

У банківському середовищі побутує думка, що голова Ощадбанку Сергій Подрезов повністю залежний від голови правління Національного банку Сергія Арбузова.