"Надра Банк": замість депозитів гроші підуть до бюджету

"Надра Банк": замість депозитів гроші підуть до бюджету

Четвер, 24 грудня 2009, 10:21 -
Після того, як держава рекапіталізувала банки, Нацбанк монетизував частку ОВДП в їхньому капіталі. Більша частина цих грошей пішла не на виплату депозитів, а була переведена до бюджету. Така ж доля очікує рекапіталізацію "Родоводу", якщо туди будуть переведні депозити "Надр". Ні про яких вкладників там не йдеться...

В середу прем'єр Юлія Тимошенко підтвердила зроблену два тижні тому заяву, що зобов'язання за внесками населення банку "Надра" мають бути переведені в "Родовід Банк" до кінця 2009 року, і уряд не буде брати участь у його рекапіталізації.

"Ми пропонуємо прийняти постанову про те, щоб всі вкладники банку "Надра" разом з активами банку "Надра", які частково забезпечать погашення внесків, були передані в "Родовід Банк". І щоб до кінця цього року у людей була можливість отримати свої внески", - наголосила вона.

За словами Тимошенко, ця процедура погоджена із світовими фінансовими організаціями, з "Родовід банком" і банком "Надра". Вона висловила надію, що проведенню цієї процедури буде сприяти Нацбанк.

Як прийнято у таких випадках, майже ніхто не погодився офіційно висловлювати свою позицію.

Директор департаменту Мінфіну з питань участі держави в капіталізації банків Теймур Багіров відбувся малозначущим коментарем.

"Ми не втручаємося у питання, що належать до компетенції Нацбанку. Такою є позиція уряду. Нацбанк має право відреагувати на нашу пропозицію на свій розсуд і висловити іншу позицію", - сказав він.

У самому Нацбанку вирішили відмовчатися, аргументуючи, що питання має бути розглянуте на правлінні. У свою чергу, тимчасовий адміністратор "Надра Банку" Валентина Жуковська наголосила, що рішення Кабміну ще не є остаточним. "Тривають консультації з представниками уряду і Нацбанку", - зазначила вона.

За даними Жуковської, банк "Надра" може за рахунок власних коштів виконати свої зобов'язання перед вкладниками до кінця першої половини 2010 року.

Зате тимчасовий адміністратор "Родовід Банку" Сергій Щербина заявив, що його установа готова виконати рішення уряду щодо переведення пасивів і активів "Надра Банку" в "Родовід".

"З урахуванням наявності відпрацьованого механізму даної процедури, а також досвіду попередньої докапіталізації нашого банку, за умови злагодженої роботи НБУ і Мінфіну, я не бачу проблем, які можуть бути невирішеними під час повернення депозитів вкладникам "Надра Банку" через відділення "Родовід Банку", - сказав він.

Уряд не знає, чи "мертві" "Надра"

Неформальні коментарі виявилися набагато жвавішими. Пояснити позицію Юлії Тимошенко на умовах анонімності погодилося джерело "Економічної правди" в Кабміні.

"Це всього лише пропозиція уряду Нацбанкові. Просто Юлія Володимирівна висловила її у своїй злегка емоційній манері. Але давайте не будемо перекручувати факти. Її слова коректні. Ми просто винесли пропозицію Нацбанку", - підкреслив чиновник.

Він пояснив, що рішення продиктоване невиконанням формальних моментів. Кабмін неодноразово попереджав, що є кінцевий термін, до якого "Надра Банк" зобов'язаний домовитися про реструктуризацію зовнішніх боргів.

"Про це знали? Знали. Інша річ, що ніхто не очікував, що ми поведемо себе твердо в цих питаннях. Але головне тут - не наші амбіції, а захист інтересів вкладників. Вже рік їм морочать голову обіцянками повернути гроші, і досі нічого не зроблено", - сказав представник уряду.

У той же час, він визнав головне: Кабміну не відомо, чи є "Надра Банк" "живим". Тобто, чи справді він доведений до такого стану, що його легше ліквідувати, а депозити перевести, скажімо, в "Родовід".

"Природно, якби було ухвалене рішення про рекапіталізацію, ми б доручили Раді перевірити cash flow банку і оцінити, чи здатний він вижити. Але такої необхідності не виникло. Усі терміни минули, а "Надра Банк" навіть не виконав формальної вимоги щодо рекапіталізації. Від Нацбанку теж не отримано жодної конкретної пропозиції. Кабмін зобов'язаний був прийняти якесь рішення, і ми його прийняли", - сказав чиновник.

Він визнав, що Нацбанк може не погодитися з пропозицією уряду і вибрати інший спосіб вирішення проблеми "Надра Банку". "Стельмах може сказати що завгодно", - підкреслило джерело.

Кабмін вирішив за Нацбанк

У Секретаріаті президента дуже здивувалися такій пропозиції. Джерело "Економічної правди" у відомстві заявило, що уряд порушив усі передбачені процедури. Він фактично втрутився у сферу діяльності Нацбанку і замість нього прийняв рішення про переведення депозитів.

"Досі на переговорах з МВФ рекапіталізація банку "Надра" вважалася доцільною. Представники Мінфіну, в тому числі в. о. міністра фінансів Ігор Уманський, неодноразово підтверджували, що після досягнення угоди з зовнішніми кредиторами уряд готовий рекапіталізувати банк. А тепер, коли попередня угода вже є, з'являється це повідомлення", - обурилося джерело.

За його словами, існує чітка процедура прийняття рішення по рекапіталізацію або відмову від неї. Послідовність дій прописано у пункті 5 постанови Кабміну № 960.

У документі чітко зафіксовано: якщо уряд вважає недоцільною рекапіталізацію банку, Мінфін пише листа і направляє його на затвердження Експертно-аналітичної ради з питань участі держави у капіталізації банків. Після цього лист надсилається правлінню Нацбанку, яке розглядає його і вирішує, що робити далі.

У будь-якому випадку, після цього повинні пройти консультації між урядом, Мінфіном і Нацбанком. На них повинен бути вибраний найбільш раціональний шлях вирішення питання. І лише після цього можливе оголошення кінцевого рішення.

За словами джерела, Нацбанк разом із Світовим банком і МВФ розробив чотири можливі сценарії дій у подібних ситуаціях. Один із них передбачає ліквідацію установи та переведення коштів вкладників в інший банк.

"Надра Банк" - дуже велика установа, і прийняття рішення щодо її ліквідації слід оформлювати документально. Ніяких документів уряд не надав. Навіть якщо вони вчора щось надіслали Нацбанку, той не може прийнято рішення за один день", - підкреслив представник Секретаріату.

За його інформацією, нещодавно Нацбанк направив на адресу уряду запит про доцільність рекапіталізації "Надра Банку".

"Там тільки "живих" активів більше, ніж на 20 мільярдів гривень. Тимчасовий адміністратор якісно роздруковує картотеку і успішно веде складні переговори із зовнішніми кредиторами. Тим не менш, уряд не дав Нацбанку жодної відповіді. Замість цього зроблено заяву через ЗМІ. Як мінімум, це нецивілізовано. А якщо говорити реально, то це передвиборчий піар", - відзначив чиновник.

Слід Фірташа

Один з депутатів, що має стосунок до фінансового комітету Верховної ради, переказав цікаву чутку, що блукає кулуарами парламенту.

Виявилося, що сліди можуть вести до олігарха Дмитра Фірташа, який 2008 року хотів придбати "Надра Банк", але після ряду висловлювань Юлії Тимошенко відмовився це робити.

"Кажуть, що реструктуризація зовнішніх боргів затягується навмисно. Нібито у Фірташа є домовленість з Віктором Януковичем. Коли той стане президентом, він віддасть "Надра Банк" Фірташу", - відзначив депутат.

Втім, він припустив, що коли президентом стане хто завгодно, але не Тимошенко, Фірташу навіть не знадобиться дозвіл Януковича. Він просто купить установу.

Тимошенко бракує грошей

Парламентарій дав власне бачення мотивів уряду.

"Справжня мета появи повідомлення щодо "Надр" зовсім інша. Уряду катастрофічно не вистачає грошей, і він намагається знайти їх всіма можливими шляхами. Уже "з'їли" 2,04 мільярда доларів з траншів МВФ. Тепер використовуються крайні варіанти. Не дають на "Євро-2012" - нічого страшного, запустимо тему грипу. Не дають на грип - будемо переводити рахунки "Надра Банку" в "Родовід", - пояснив він.

Депутат навів кілька прикладів, як уряд бореться з "грошовим голодом". За його словами, він змусив Ощадбанк та Укрексімбанк фінансували проекти із закупівлі та роздачі безкоштовних квартир черговикам.

Зараз Кабмін вимагає перераховувати до бюджету всі гроші, які "Нафтогаз" збирає на ринку. Природно, потім виникають проблеми з оплатою газу.

З майже мільярда гривень, зібраного через спеціальні ОВДП на фінансування "Євро-2012", майже всі кошти пішли на поточні витрати бюджету.

До слова, цю інформацію підтверджував також перший заступник голови Секретаріату Олександр Шлапак на парламентських слуханнях про виділення 1 мільярда гривень на боротьбу з грипом.

"Відкрию секрет. Після того, як держава рекапіталізувала банки, Нацбанк монетизував (перевів у "живі" гроші. - "ЕП") частку ОВДП в їхньому капіталі. Більша частина цих грошей пішла не на виплату депозитів, вони були переведені до бюджету. Те саме очікує на проект з переведення депозитів "Надра Банку" у "Родовід". Про вкладників там не йдеться", - відзначив депутат.

Він наголосив: прем'єру катастрофічно не вистачає грошей, і вона готова на все, щоб їх дістати. "Тимошенко думає, що вона прийде до влади, надрукує гроші і все віддасть", - підсумував фінансист.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!